darkroom

"sofrada elini kısa tutacaksın" düsturu ile yetişen ortadoğulu gençlere ters olay.
bir kaç kez duyduğum ama sözlüktede açık tanımı olmadığından ne olduğu hakkında hiç bir fikrim olmayan kelime
gay barlarda bulunan kalabalık bir yatak odasıdır. ayan beyan olan biten şöyledir.
yeni bir sözlük kullanıcısı. hoşgelmiş.
(bkz: karanlık oda)

filmli makinelerle fotoğrafçılık yapan kişilerin evinde, stüdyolarında bulunur. aynı şekilde klasik şipşakçı fotoğrafçı dükkanlarında da bulunurdu eskiden, dijitalleştikçe karanlık odası bulunan fotoğrafçılıklar da azalır. çok keyifli bir iştir karanlık oda kullanmak. karanlık denmesine rağmen çok az ışık veren kırmızı bir ampül (karanlık odalar için özel üretilmiştir) bulunur ve ortamı kızıl gibi bir renge dönüştürür. bu kırmızı ışık filmleri yakmayacak frekanslardadır, bu sayede siz de işinizi yapabilirsiniz. eğer film yıkayacaksanız, ve sonra o filmi tab edecekseniz elinizde;
-film yıkama tankı ve kimyasalları,
- agrandizör
- kırmızı ışık
-fotoğraf kağıdı
-geliştirici, durdurucu, sabitleyici kimyasallar (tab için)
-maşa (özel plastik maşa; fotoğraf kağıtlarını daldırdığınız kimyasallardan çıkarmak için, elle zararlı olabilir. olur hatta)
-plastik leğen (özel satılanları vardır)
-mümkünse bir lavabo
-hiçbirşekilde ışık almayan bir oda
bulunmalıdır.
zifiri karanlık olmasının sakıncalı olduğu, seks barlarda veya saunalarda olan oda. kulağa dört köşe duvar gibi de gelse genelde labirent şeklinde çeşitli özelliklerde odaları barındıran * oyun alanı desek daha doğru bir tanım olabilir.
sadpanda'nın kaleminden amsterdam'ın darkroomları;

http://homojen.ayisozluk.com/sadpanda-yazdi-amsterdamin-karanlik-odalari/
sırf meraktan gidilip görülebilen mekan.yalnız zamanı iyi tutturmak lazım genelde herkes birbirine çekingen çekingen bakarken, bazen de içeri bıyıklı göbekli bir dayı girip peştemali indirdiği gibi herkesi sıradan geçirebiliyor.kimsede ne oluyoruz, nerdeyim ben, sen kimsin demiyor.herkes halinden memnun.aksiyondan uzak durabilmek içinse kapı ağzından çok uzaklaşmamanız ve mümkünse arkanızı sağlam bir yere yaslamanız gerekiyor.
istanbul'da acaba nerede var? diye merak ettiğim mekan. bilen mesaj kutumu rahatsız edebilir.
daha önceleri istanbul'da cheeky club'da olan mekan.

club sonraları kapandı ancak tekrardan açıldığı ve ara sıra club'ın üst katında bir odayı dark room olarak kullandıklarına dair rivayetler var. kaynak sağlam değil o yüzden söylediklerimi fazla ciddiye almayın.