dimetiltriptamin

diğer adıyla ruh molekülü ve bilinen en güçlü psikedelik. memelilerde ve bitkilerde (bkz: ayahuska) bulunan basit kimyasal bileşiktir ancak lsd’den, mantarlardan, peyote ve benzerlerinden çok daha kuvvetlidir. yaşanılan deneyim çok derindir, kişi maddi dünyayla fizik ötesi alem arasındaki perdeyi aralar,zaman, mekan ve benlik algısını yitirir.ama bir daha dmt kullanmasa bile hayatına eskisi gibi devam edemez. yasak olması gayet doğaldır,kesinlikle bir eğlence,parti ortamında kullanılabilecek bir madde değildir.

işin ilginç yanlarına gelirsek,insan beyninde; pineal gland'in aşırı stres altında çok fazla dmt hormonu salgılaması.peki böylesi güçlü halüsinojenik bir bileşiğin insan beynindeki rolü ne? her ne kadar illegal de olsa doğada bulunan,şamanların onlarca yıldır kullandığı dmt'nin boşuna olduğunu düşünmüyorum. boş yere hiçbir şey yaratılmadığına göre?şizofreni ve anksiyete ile ilgi bağlantısını bir yerde okumuştum ancak şimdi net hatırlayamadım. elbette laboratuvar ortamında kontrollü yapılan çalışmalar vardır,kim bilir belkide ileride insan bilincini anlamada, psikolojik rahatsızlıkların çözümünde kullanılabilir.
dimetiltriptamin veya kısa adıyla dmt , beyin dolaylarındaki pineal bez tarafından uyku sırasında salgılanır. liserjik asit dietilamid (lsd) benzeri serotonin agonisti bir halüsinojendir.

salgılanması rüyaların görüldüğü evreye denk gelir ve dmt’nin en büyük etkisi zaman algısında yanılgılara yol açmasıdır.

ayrıca (bkz: üzerlik tohumu)