dogtooth

filmin yönetmeni, senaristi ıvır zıvırı hakkında hiçbir bilgim olmadan, tamamen sarosbalik 'in tavsiyesi üzerine izlediğim bu film için kısaca şöyle diyebilirim ki, bu güne kadar izlediğim en sıradışı konuya sahip. alt metinlerde ciddi mesajlar içeren, acayip rahatsız edici, insanı çileden çıkaran çok sağlam bir kurgusu var. kısaca insan doğasının özgürlük için, içinde bulunduğu kalıpları nasıl zorladığını gösteren sarsıcı bir film.
orjinal ismi kynodontas olan 2009 yapımı yunan filmidir. filmin konusu ve içeriği itibariyle ileri demokrasi yaşayan ülkemizin sınırlarını ancak intenetteki kaçak gediklerden aşabilmiş ve aldığı ödüllerden ötürü de dikkat çekebilmiştir. temelde fanfenussen ablamla muhabbette söylediğim gibi filmin konusunda-kurgusunda değme çağdaş filozofun teorilerine selam söylenmiş en çok da althusser'in dil ve iktidar ilişkisini irdelemiştir.* yoksa yapısökümü filmin her biyerine ince ince nakşedildiği de gerçektir. bütün bu sağlam alt yapının üzerine bir de yazarın - yönetmenin son derece sıradan bir hikaye seçip gayet az karakterli kullanıp filmi sunması cidden takdire şayandır. insan doğasını her anlamda tamamen çıplak gösterebilmesi başarısı doksan dakikaya sığdırabilen bu filmin başarısı herhalde izleyenlerin kendi hayatlarını filmin sunduğu çerçeveden tekrar gözden geçirmesi olacaktır. umarım izleyen ve ve bu süreci yaşayan sayısı çok olur.**

filmin künyesi için bakınız imdb: http://www.imdb.com/title/tt1379182/
haneke sevenleri, bu beklentiyle orgazma yaklasacak derecede mutlu eden film. rahatsızlığı, muğlaklığın getirdiği bütün psikolojik öğeleriyle, toplum, ahlak ve pek çok konuyu ellemeden dillemeden bırakmıyor.
haneke veya pasolini* türünü seven insanların damağında o meshur kelimelere dökülemeyen lezzeti barındırıyor. (bkz: anladın sen onu)

- mommy mommy, what is a pussy?
- pussy... is kind of a.... strong light.
zihnimin sınırlarını biraz daha esneten, geçen hafta tekrar seyrettiğim film. sonu açık kalan filmlerden pek hoşlanmıyorum dolayisiyla zihnimin yönetmeni anlamaya calışırken 2 saat antreman yapmasindan sonra sonunu bana bırakmasına sinir oldum. yine de alternatif gerçeği siyah mizah ile karıştırarak seyredeni yabancılaştirma şeklini çok beğendim, hatta kıskandım. özellikle rocky 4 ve flashdance filmlerini kullandığı yerler o sahneleri nefis tamamlamış.