düğün

ortamı hiç sarmayan evlenme eğlencesi. birde takı merasimi vardır ki bitmek bilmez.
iki kişinin sevişeceğini, davulla zurnayla elaleme duyurma gerzekliğidir. görgüsüzlüktür.
giderken "off acaba yapmam gereken maymunluklar nelerdir?" diye sorular kumkuması geçirdiğim, rüyalarımda bile zevk alamadığım ve hayatım boyunca kendiminkinden de eğlence çıkaramayacağım garip bir etkinlik.
insanların şuursuzca eğlendiği platform.

-rüstem abi allah belamızı verdi
+boş ver niyazı oynamaya devam
-bu gece havyanca sevişeceğim için millet iki gündür deli gibi göbek atıyor *
mecbur kalmadıkça gitmediğim tören. yaşlı uzak akraba teyzelerden "hadi bakalım sıra da sana geldi ekikiekiki" laflarını duymamak için itinayla uzak durmak gerekir.
tek amacının takı toplamak olduğuna inandığım gereksiz tören.
sezen aksunun 1997 senesinde goran bregoviç'le birlikte hazırladığı düğün ve cenaze isimli albümünde yer alan sözleri ve bestesi eğlenceli değerini geç anladığım şarkısının ismidir aynı zamanda.

sözleri ;

parada pulda gözüm yok inan baba
eloğlu kıyar gülünün fidanına
olur a dara düşerim; ihtimal
baba kapıyı kapatma
olur a dara düşerim; ihtimal
gülüne su ver unutma

kınalı gelin uçuyor yuvadan
günü, saati biliyor yaradan
duvağım, telim, kırmızı kemerim
dileğim bir kız, bir oğlan

olur a dara düşerim; ihtimal
baba kapıyı kapatma
olur a dara düşerim; ihtimal
gülüne su ver unutma

vurun davullar güm be de güm güm
geçer mi geçer ah sayılı gün
hem ağlarım, hem giderim bahtıma
ne çıkarsa kabulüm

olur a dara düşerim; ihtimal
baba kapıyı kapatma
olur a dara düşerim; ihtimal
gülüne su ver unutma

tek amacı takı toplamaktır. en güzel tarafı kız - erkek tarafı kavgalarıdır. hatta erkek tarafının aldık kızınızı bakışları eşliğinde ayrı yerlerde halay çektiği de görülmüştür (bkz: swh )
evet ülkemizdekiler bok gibi. giden çoğu kişi gitmek zorunda olduğu için gider. takı beklenir takıldıktan sonra misafirler kalkar. takıdan önce çift ve yakınlarının kurtlarını dökme seansı beklenir. beklenir. beklenir. herkes sıkılır. sıkılır. türk düğünü sıkıcı, zevksiz ve tekdüzedir çünkü.

gel gelelim geçen bir düğüne gittim. gelin ve damadı o kadar kıskandım ki anlatamam. ikisi de çok mutlulardı. iki dakika oturmadılar, deliler gibi oynadılar. damat düğün önceki hazırlıklardan asla bıkmamış gibiydi. ben bile eğlendim oturduğum yerde. pasta çirkindi ama, neyse. sonra evlilik soruları bana soruldu. “amaan evlenmiycem ben, uğraşamam, bana göre değil,” vs. derken oradan gitmek istedim. uğraşırım anasını satim. bence evlenmek güzel, ben de evlenmek istiyorum. damatlığım da su yeşili olacak, tabi! düğünümde sadece sevdiklerim olacak, çok oynayamam ama denerim o gün. eşim o kadar mutlu olacak ki yaptığımız şeyin “anormalliği” hiç aklıma gelmeyecek. iki erkeğin kol kola yürümesi hiç yadırganmayacak. yaşlı nikah memuru “ilk kime sorsam acaba” diye espriler yapacak.
evlilik önemli bir şey bence. partnerinle resmi bir bağlılık sosyal hayatta sana birçok getiride bulunuyor. bu olması gereken bir şey. ben bunu arzuluyorum şahsen. hıı evlilikler çok gereksiz evet ne gerek çok cool ve queer’iz hepimiz evet.
ayık kafayla çekilecek şey değildir. belki kıvrak dans figürleri olan son derece çekici bir iki davetliden ve taze pastadan başka birsey vaadetmeyen organizasyon

düğünde gelin damat mutluysa ve sevdiğiniz birileri ise siz de mutlu olursunuz onun dışında hiç bi numarası yoktur.

hele kolon önü oturduysanız geçici işitme kaybı yaşarsınız