erasmus öğrenci değişim programı

dünya üzerinde birbirleriyle anlaşmalı üniversitelerin kendi aralarında belli bölümlerde öğrenci değişimi gerçekleştirdikleri ve finansmanını devletin verdiği (hibe), yarım dönemlik ya da bir senelik eğitim-öğretim programı. üniversitelerin programlarına göre, öğrencinin aldığı dersler akademik yılına denk sayılıyor. 2009-2010 döneminde beş aylığına hollanda'da yaşama şansına eriştiğim programdır.
eşcinseller için bulunmaz nimettir tabi aynı okuldan sizi tanıyan biriyle gitmemeniz şartıyla
türkiyedeki öğrenciler için karşılığı, seks, alkol ve rezilliktir
türkiye'de yediğim yeter birazda yabancılarınkini yiyim kafasında olan ülkem geylerinin 1 numaralı tercihi.

(bkz: erasmus değil orgasmus projesi)
gidemediğim için tekrar depresyona girdiğim şey. artık yüksek lisansı bekliyorum.
emeğimin çabamın karşılığını geçen hafta girdiğim sınavı kazanarak aldığım eylül ekim gibi büyük ihtimalle tercihlerim arasında olan budapeşte yada polonya'ya yarım dönem giderek eğitimime devam edeceğim program
merhabalar arkadaşlar,
sözlüğü foruma çevireceğim için(en azından bu başlıkta) özür diliyorum.

ben bu programla interrail gruplarındaki arkadaşlar sayesinde tanıştım ve yakın zamanda birkaç arkadaş bana yardımcı oldu, bende yeni yeni projeler gördüm ve başvurmak istiyorum, gerçekten güzel bir değişim programı hem gönüllü olarak çalışıyorsunuz hem dil öğreniyorsunuz hemde yeni yerler gezmiş oluyorsunuz ve tüm bunları ücretsiz olarak yapıyorsunuz.

acaba burada da katılan var mı? bu şekilde giden ? bana ulaşabilir mi?

deneyim ve tecrübelerinizi paylaşır mısınız bu başlıkta?
sevgiler.
benim zamanımı bekliyorum , gelmesini sevgiliyi bekler gibi beklediğim program,
dün gece açtığı başlıktaki entrysi bu başlığa taşınan arkadaş ve diğer arkadaşları bilgilendirmek için yazıyorum.

erasmus programı bir gönüllülük ya da work and travel tarzı bir şey değildir öncelikle.

tamamen eğitim hayatınızla alakalı, avrupa birliği tarafından organize edilen, yükseköğretim kurumlarının iş birliğini, öğrenci ve akademisyenlerin kısa süreli olarak bu iş birliği ile farklı ülke ve üniversitelerde okumasını teşvik eden bir projedir.

not ortalamanız ve kendi üniversitenizin yaptığı ingilizce sınavı ortalaması ile bir puan alırsınız. okulunuzun bölümünüz için anlaşma yaptığı avrupa üniversitelerinden tercih ettiklerinize yerleştirilirsiniz.

bundan sonra bir dönem ya da iki dönem gitmek ya da gitmemek size kalmıs. yine avrupa birliği tarafından proje için ayrılan fondan sizin okulunuza ve bölümünüze düşen paya göre hibe alırsınız. alacağınız hibe gideceğiniz ülkeye göre 300-500 euro arasında değişir. hibe çıkmaz ise kendi masraflarınızı karşılayarak da gidebilirsiniz.

erasmus programına dahil olabilmek için okulunuz anlaşma yapacağı üniversite ile akredite olmalıdır. yani aynı sınıfta ve aynı dönemde, aynı dersleri orada da alabilmelisiniz.

kısacası gezme görme, cinsel açlığı doyurma vs gibi durumları bir kenara bırakırsanız gerçekten hayatınız için çok önemli bir fırsat olabilir. fırsat elinizdeyken değerlendirmekte fayda var sevgili sözlük.