ergenekon davası

uydurulmuş bir dava gibi görünmektedir. bazı varsayımlar ve hayaller üzerine yıllardır bir sürü insanın yargılandığı bir dava haline gelmiş, bazı tutuklular (sanırım 7 kişi) yargı sürecine gelemeden vefat etmiştir. devlet içersinde silahlı yapılanma ve hükümeti devirmeye yönelik darbe planları olduğuna yönelik bu varsayımlar sonrasında, bir kaç iddia sebebiyle 2007 yılından bu yana süregelmektedir. dava silivride görülmektedir, dün 270. dava tamamlanamamış ve 15 aralık gününe ertelenmiştir. dün yüzlerce otobüs ve onbinlerce kişi bu adaletsizliği protesto için silivride toplanmıştır. davanın 67 si tutuklu toplam 275 sanığı bulunuyor.
13 aralık günü öğleden sonraki oturumunda birleşen iddianame okunmaya başlanınca sanık avukatları, alkışlarla ve masaları yumruklayarak protesto etti. tutuklu sanıklar ilker başbuğ, hurşit tolon ve hasan iğsız da salonu terk etti. başbuğ salondan ayrılırken "yargılamayı görün" dedi. bu hukuksuzluk daha ne kadar sürecek, net delille olmadan bu insanları nasıl tutuklu yargılarlar inanılır gibi değildir.

türkiye'nin kanını senelerdir emen derin devlet ve çetelerle hesaplaşmak için tarihi bir fırsat olabilecekken bir faciaya dönüşen davadır. süreç öylesine trajik bir hal almıştırki derin devlet ve darbelerle yüzleşmek isteyen, ergenekon davasına ilk etapta destek veren isimler dahi davaya dahil edilmiştir. iddianamede öylesine fantastik şeyler vardırki inanamazsınız. hanefi avcı gibi azılı solcu düşmanları da vardır bu davada, sosyalistlerde, sosyal demokratlarda, faşistlerde. akp ve cemaat, muhalif kanada önderlik edebilecek tüm isimleri ve grupları özenle bu davaya dahil etmiştir. nedim şener ve ahmet şık gibi isimler uluslararası arenada büyük tepki çekince onları salıvererek şirinlik yapılmış, diğer insanlar ise hapishanelerde çürümeye terkedilmiştir. dava utanç vericidir... yine de umutluyum. gün gelecek bizde kindar nesle önderlik eden ve ve kanunsuzluk yapan cemaatçilerin ve siyasetçilerin yargılandığını göreceğiz!
ülkenin geleceğiyle ilgili birtakım katakulliler yapılırken, gündemi saptırmak ve bu arada önlerine çıkan bazı "engelleri" ortadan kaldırmak için uydurulmuş olduğu gün gibi aşikar davacıklar. bir diğer için (bkz: balyoz davası)
unutulmaması gereken fake dava. davanın karar duruşmasının videoları ortaya çıkmış.ayrıca davalarda yapılmış konuşmaların olduğu bir video daha var.

kumpas davası fetöcülerin güvenlik güçlerimize ya bok atmak için yaptığı ve 15 temmuzun provasını hazırlayan davadır...