eski dosttan düşman olmaz

bugün iyi iken anlık bir düşüncesizlik ile yok saydığın, yaşanılan onca şeyin bir kerede hiçe sayıldığı, yaş ilerledikçe anılar depreşip de kişiler tek tek anıldığında o büyük pişmanlığı içinde barındıran, yaşanılan olayların akışından yıllar sonra sergilenen davranışa ait yanlışın görüldüğü durumlarda insanın aklına gelen söz ve gerçek. bugünden geleceğe çok güzel bir nasihat.

bugün yitip giden herkesi gelecekte onurlandırmak diye bir gerçeğini içinde taşır. (bkz: onurlandırmak)
eski dostun damaksızı ağız ishali olmuş olanı çok fenadır düşmanıma musallat olmasın.
olmaz, olur gibi olsa bile olmaz.
olamaz, çünkü yaşanmışlıkların hatırı vardır, biri çıkar fazla uzattın der, diğeri alttan alır *
uzatmamak lazım evet, sormamak ta lazım...
eğer söz konusu kişi dostsa ve uzun süre hayatı paylaştığın insansa olmaz. yani insanların arası bozulabilir, tartışılabilir, konuşulmayabilir ama düşman olmaz. artık ayda yılda bir konuştuğum zamanında beş sene yediğim içtiğim ayrı gitmeyen dostum için hala iyi dileklerim bakidir. ama biz eskisi gibi dost olabilir miyiz? o da olmuyor efendim.
belli olmaz. insanoğlu çiğ süt emmiştir. eski çamlar bardak olmuştur. köprülerin altından çok sular akmıştır enik büyümüş it olmuştur, yavşak büyümüş bit olmuştur. dost dost diye nicesine sarılmışsınızdır, ama sonra onun attığı bir gül bile yaralayabilir sizi. lafın kısasi, ummadığınız taş, baş yarabilir. taş düşebilir, ayı çıkabilir.