esmeray

bildiğim iki tane esmeray var:
şarkıcı olanı 70li yıllarda ünlenmiş, unutma beni ve gel teskere gibi şarkılarıyla sevilmişti. 2002 yılında da gitmişti bu diyarlardan.

bir de transeksüel olan esmeray var ki onun hakkında söyleyebileceklerim daha fazla:
karslı. köyünden kalkıp "kendini bulmak" için istanbula yollanıyor. bir dönem seks işçiliği (bu terim garip geliyor kulağa, biliyorum) yapıyor. sonra midye dolma satıyor. ev kirasını ödeyemediği için bunu ev sahibi öneriyor ona.
ardından cadının bohçası adında bir stand-up gösterisi hazırlıyor. kendinden, kimliğinden, yaşadığı zorluklardan; hayatından espirilerle, ironilerle, tiye alarak bahsediyor.

güzel kadın, güzel insan vesselam.
akşam saat 18 den bu yana komaya girmişcesine çalma listemde dönüp dönüp unutama beni şarkısını dinlediğim ve sevgiyle andığım şarkıcı...ışıklar içinde yatsın...
asıl adı esmeray diriker olan siyahi renkli pop şarkıcısı. 53 yaşında yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle aramızdan ayrıldı. ölmeden kısa süre öncesine kadar maddi sorunlarla boğuştuğu ve müzik dünyasına çok kırgın olduğu yakınlarının iddiası. yakalandığı akciğer kanserinin tedavisine mali durumu yüzünden erken başlayamayan esmeray, hastalığın tüm vücudu sarması üzerine aylar içerisinde hayata veda etti. hastalığın son evresinde gel tezkere şarkısının hatrına tedavi masrafları gata tarafından karşılansada artık çok geçti. evinde ölmek istediğini söyleyerek hastaneyi terketti ve kısa süre içinde de vefat etti. kısa hayatında türk insanının hafızasına kazınmıs birçok hite imza attı. gel tezkere, unutama beni en çok sevilen şarkıları oldu. ironik bir şekilde bizzat trt tarafından düzenlenen şarkı yarışmasında birinci olan unutama beni, daha sonra aynı trt tarafından ahlaksız ve sakıncalı bulunarak yasaklandı. kendisini rahmetle anıyor ve unutama beni şarkısı eşliğinde anısına kadeh kaldırıyorum...