esmeray

bildiğim iki tane esmeray var:
şarkıcı olanı 70li yıllarda ünlenmiş, unutma beni ve gel teskere gibi şarkılarıyla sevilmişti. 2002 yılında da gitmişti bu diyarlardan.

bir de transeksüel olan esmeray var ki onun hakkında söyleyebileceklerim daha fazla:
karslı. köyünden kalkıp "kendini bulmak" için istanbula yollanıyor. bir dönem seks işçiliği (bu terim garip geliyor kulağa, biliyorum) yapıyor. sonra midye dolma satıyor. ev kirasını ödeyemediği için bunu ev sahibi öneriyor ona.
ardından cadının bohçası adında bir stand-up gösterisi hazırlıyor. kendinden, kimliğinden, yaşadığı zorluklardan; hayatından espirilerle, ironilerle, tiye alarak bahsediyor.

güzel kadın, güzel insan vesselam.
akşam saat 18 den bu yana komaya girmişcesine çalma listemde dönüp dönüp unutama beni şarkısını dinlediğim ve sevgiyle andığım şarkıcı...ışıklar içinde yatsın...
ilk travesti köşe yazarı, kürt ve solcu. kars'tan istanbul'a 15 yaşındayken göç eden esmeray, seks işçiliği yaparak geçinirken bu duruma isyan edip yaşadığı tarlabaşı'nda midye satarak karnını doyurmuş ardından tiyatro yapmaya başlamıştır. cadı'nın bohçası oyunundan sonra şimdi de yırtık bohça oyununu sergilemektedir.
fransız kültür merkezi'nde ki gösterisi cadının bohçası'na gitmişliğim vardır.. çok içten cümlelerle bizimle sohbet edercesine gösterisini yapmıştı. hayat hikayesi kendi cümleleriyle anlatırken, bir yandan da anlam kazanırken zihnimde hayran oldum; cesaretine, cesur yüreğine, güçlü oluşuna, o çocuklukta ki saf yüreğine.* gerçekte de midye vermişliği vardır*
taraf gazetesinde köşe yazarlığı da yapan oyuncudur ve aynı zamanda lgbt aktivistlerindendir.

tam ismi zeynep esmeray özadikti'dir.
esmeray candır... dili, mizacı, yaşantısıyla örnek; kalemiylede iyi bi köşe yazarı olacağı şimdiden belli.. unutmadan tiyatro çalışmalarıda gözardı edilmemeli..
hayat okulundan mezun, cadının bohçası ve yırtık bohça oyunlarının sahibi, lgbt aktivisti, aynı zamanda köşe yazarlığı yapan sevilesi bir insandır.
asıl adı esmeray diriker olan siyahi renkli pop şarkıcısı. 53 yaşında yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle aramızdan ayrıldı. ölmeden kısa süre öncesine kadar maddi sorunlarla boğuştuğu ve müzik dünyasına çok kırgın olduğu yakınlarının iddiası. yakalandığı akciğer kanserinin tedavisine mali durumu yüzünden erken başlayamayan esmeray, hastalığın tüm vücudu sarması üzerine aylar içerisinde hayata veda etti. hastalığın son evresinde gel tezkere şarkısının hatrına tedavi masrafları gata tarafından karşılansada artık çok geçti. evinde ölmek istediğini söyleyerek hastaneyi terketti ve kısa süre içinde de vefat etti. kısa hayatında türk insanının hafızasına kazınmıs birçok hite imza attı. gel tezkere, unutama beni en çok sevilen şarkıları oldu. ironik bir şekilde bizzat trt tarafından düzenlenen şarkı yarışmasında birinci olan unutama beni, daha sonra aynı trt tarafından ahlaksız ve sakıncalı bulunarak yasaklandı. kendisini rahmetle anıyor ve unutama beni şarkısı eşliğinde anısına kadeh kaldırıyorum...
başbakan recep tayyip erdoğana açık mektup yazmış kişidir. cesaretine ve hakları/haklarımızı aramasını takdir ettim;

sizin iktidara geldiğinizden beri hep söylediğiniz bir şey vardı; “biz yüzde doksan oy alsak da, geri kalan yüzde onun taleplerini, azınlık oldukları için çok daha fazla dikkate alacağız”. şimdi geldiğimiz süreçte bunu ne kadar yaptınız bu çok ayrı bir tartışma, buna girmeyeceğim; lakin ilk önce bir “kürt açılımı” başlattınız, “ileri demokrasi” dediniz. sonra bu açılımlar devam etti: “alevi açılımı”, “roman açılımı”, “gayrı müslim açılımı” yaptınız. bunların yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiniz. “sanatçı açılımı” yaptınız, birçok sanatçıyı da davet ettiniz, görüştünüz. aydın ve gazetecilerle aynı şekilde görüşmeler yaptınız. yaptığınız “roman açılımı” daha geniş kapsamlı oldu. kürtlerle görüşmeleriniz hâlâ devam ediyor. barış süreci başlattınız...

yani sayın başbakan, türkiye’de yaşayan bütün ötekilerin temsilcileri ile bir şekilde görüştünüz. ama lgbt örgütlerini, taleplerini sürekli kulak ardı ettiniz. oysa bu ülkede biz lgbt bireyleri varız! hatta tüzel kişiliklerimiz de var. derneklerimiz de var. ankara kaos gl derneği, yine ankara’da pembe hayat lbgt derneği, izmir pembe üçgen derneği, lambda istanbul lgbt derneği, lgbt istanbul derneği, diyarbakır hebün lgbt derneği bütün bu saydıklarım sivil toplum örgütleri aynı zamanda, tüzel kişiliği tanımlanmış lgbt dernekleridir. bunların yanı sıra listag aileleri istanbul’da, gökkuşağı aileleri ankara’da... bunlar da çocuklarının lgbt bireyleri olduklarını bilip onlara sahip çıkan ailelerin kurduğu sivil toplum girişimleridir.
yeni anayasadan taleplerimiz var

gördüğünüz gibi az buz değiliz ve bu ülkenin her vatandaşı gibi eşit haklarla yaşamak istiyoruz. bütün bu sivil toplum örgütlerinin yeni çıkaracağınız anayasadan talepleri var. defalarca meclis’e gelindi. sizin hükümetiniz, bakanlarınız ve meclis’te kurulan anayasa komisyonu, insan hakları komisyonu bazen hiç dinlemedi, bazen sadece dinlemekle yetindi. geriye dönüş olmadı. bu ülkede insanlar transeksüel oldukları için seks işçiliği yapmak zorunda kalıyor ve nefret cinayetlerine kurban gidiyor. insanlar eşcinsel oldukları için sorgusuz sualsiz işlerinden atılıyorlar. eşcinsellik türkiye cumhuriyeti’nin kurulduğu tarihten beri hiçbir dönemde anayasada suç sayılmadı. dolayısıyla suç olmadığı hâlde insanlar keyfî bir şekilde işlerinden göz göre göre atılabiliyorlar.

evet, sayın başbakan biz bu sorunları yaşıyoruz. sizin istanbul büyükşehir belediye başkanlığı yaptığınız dönemdeki konuşmalarınızı biliyoruz ve bunların da belgeleri var. siz “eşcinseller de bizim ülkenin vatandaşıdır; tabii ki diğer haksızlığa uğrayan vatandaşlarımız gibi onların haklarına da sahip çıkmalıyız” demiştiniz o dönemler. hani derler ya gönül isterdi ki, başbakanlık döneminizde de bunu söyleseydiniz. ama hiçbir şekilde söylemediniz. yukarıda da belirttiğim gibi hep kulak ardı ettiniz taleplerimizi. şimdi biz lgbt kurumları bize yönelik açılımınızı ne zaman yapacaksınız çok merak ediyoruz. bizler de türkiye cumhuriyeti’nin her vatandaşı gibi yaşama hakkı istiyoruz. anayasa’nın 10. maddesinde cinsel yönelim, cinsiyet kimliğinin tanımlanmasını istiyoruz. seks işçiliği yapmak zorunda olan transeksüel kadınların talepleri de var. bütün yasal ve sosyal haklarının güvence altına alınmasını istiyorlar. seks işçiliği yapmak istemeyen transeksüel kadınlar kendilerine iş alanı açılsın istiyor. yani cinsiyet kimliğinden dolayı devlet memurluğundan, özelden kısacası iş yerlerinden atılmak istemiyorlar. yani sayın başbakan bu anayasa sürecinde bir grubu dışarıda bırakırsanız o ülkeye hiçbir zaman demokrasi gelmez. ben esmeray olarak ve saydığım bütün lgbt örgütleri, lgbt bireyleri sizin bu konudaki politikalarınızı çok merak ediyoruz ve elimizden alınan bütün yaşam haklarımızı geri istiyoruz. daha da önemlisi lgbt sivil toplum örgütlerine yönelik açılımınız ne zaman olacak? bunu açıklamanızı istiyoruz.

saygılarımla...
iki oyunu da birbirinden iyi, hem güldüren hem de harbiden düşündüren, transseksüel gazeteci, oyuncu, midyeci.
but kısa film yarışması sayesinde sohbet etme ve yüzyüze tanışma fırsatı yakaladım. dopdolu bir kadın. tam bir hazine. kısa saçlar da çok yakışmış. 1 aralıkta cadının bohçası gösterisi varmış. ayarlayabilirsek gideceğiz, bakalım. bu kadının dobralığına bayılıyorum.
geçtiğimiz günlerde göt kılları tarafından beyoğlu'nun tam ortasında yolu kesilerek tehdit edilmiş. esmeray bu tür tehditlerden ürkmez, korkmaz. bu cesur kadını henüz tanımamışlar belli ki.

facebook durum güncellemesinde görmüştüm konuyu, kaos gl de haber olarak yayınlamış.

https://www.kaosgl.org/haber/esmerayrsqu...
tam adı zeynep esmeray özadikti olan şahane insan. homojen dergi 4. sayıda kendisiyle röportaj yapmıştım. sağ olsun, hep olsun.