eylül

cemil ağacıklıoğlu'nun ilk uzun metrajlı filmi. durgun yapıda, pek de akıcı olmayan ancak görüntü olarak başarılı. turgay aydın ise ağacıklıoğlunun vazgeçilmezi zaten.

ha ayrıca bir ay adı bu.
sonbahar mevsiminin ilk ayı.
koca yıl içinde en nefret ettiğim aydır. her sene nefretim katlanmakta...
dogduğum aydır. sevdiğim aydır. aşık olduğum aydır. ayrıldığım aydır. ama ölmek istemediğim aydır... ne öyle, ıslak, kederli, yapışkan, hüzünlü bi şey zaten. yitirsin artık önemini hayatımdan. git pis...
an itibariyle havanın gün içerisinde değişkenlik gösterdiği, üzerinize ne giyeceğinizi bilemediğiniz aydır.
hüzünü getirir insanın aklına hemen. eylül sonbaharın, sanki ayrılıkların başıdır, gözyaşıdır.
bu sene bitse de kurtulsam dediğim ay. genelde severim özellikle istanbul'da çok sarı çok güzeldir. ama bu sene eritti, yedi bitirdi beni şerefsiz.
gökhan kırdar'ın insanı başka başka dünyalara götüren şarkısıdır.

yine aynı şarkı başladı bile
bu mevsim böyledir rüzgar gelir
islanmışım ben gözyaşlarımdan
bu mevsim böyledir aniden gelir
eylül aniden gelir
yaprakların sararmaya başladığı, bir çok kişinin nedense çok romantik bulduğu o sarı yaprakların yerlerdeyken sevgililerin el ele dolaştığı, soğuk desen değil sıcak desen değil bir ay.
bir bayana verilecek en iyi isimlerden biri.
mehmet raufun türk dilinde yazdığı ilk psikolojik romanı.
yılın dokuzuncu ayı.takvimde 9 sayısını görünce "vaybe ne zaman yeni yıla girdikte sonuna geliyoruz" düşüncesi oluşturur.geceleri havanın serinlemeye başlaması,sararan yaprakların yollara düşmesi ve havanın yavaştan erken kararmaya başlaması doğanın uykuya çekilmeye hazırlandığının mesajının verildiği aydır.aynı zamanda güzel bir kız ismidir.
belki de mevsimlerin tam ortasını yaşadığımız * güzel, kimi zaman kasvetli, hüzün çağrıştıran şairlerin en güzel dizelerine şahitlik yapmış bir ay.
*

bu renklerin canlılığını yitiriyor oluşunu, sokakların tenhalaşmasını, balkonlarda ki o hanımeli, yasemin kokan çiçekleri göremeyişimizi, kapıları sımsıkı kapalı balkonların, perdelerinin içinden yalvarırcasına sızan o sarı ışığın acısını nasıl açıklayabilirdim? içimizin ürpermesini bahane edemezdim ki, bir mevsimin yokoluş tantanasını, şarkıların dahi hareketliliğini kaybedişini, terleyen ayakların; soğuk taş betonu özleyişinin bedelini, kaybetmeye maruz kaldığı yenikliliğini nasıl itiraf edebilirdim ki?

bitmişti ama, şimdi solan yaprakların yavaş yavaş yaşlanarak intihara sürüklenişine, pencerenin pervazında; bardaktan boşalırcasına yağan yağmura bakıp ağlayışlara, özlemlere, içlenmelere, sabredişlere geçiş mevsimi. buruk esrikliğin yüzlere nasıl da iyi yansıdığını görebileceğimiz zamanlar. aynalara kimi zaman küs bakıştığımız, sabahın geride bıraktığımız mevsimin aydınlığını size selamını getirmiş gibi şehrin tam göbeğine hucüm edişine, yataklardan; sabahın o soba isi bastırmış sokaklarına fırlayacağımız, yarı uyuşuk, yarı manidar ruhsuz ve hissiz yürüyüşlere şahit olacağımız gündoğumları olacak artık. sigaranın dumanını içimize bir dert gibi atarken, eve dönüşlerde zifiri karanlığı delemeyen sokak lambalarının yanımızdan hızla geçişini izleyeceğiz. sonbaharın o kahverengi, sarımtırak tonlarını buyur ediyoruz artık ruhumuza. benliğimizin çocuk kalan, o lunaparklarında ışıkların neşesini verecek belki de çoğumuza.
gelse de biraz serinlesek dediğim ay.
- hüzünlerin yoğunlaştığı mevsimin başlangıcı.
- romantizme mal edilen güzellikleri anımsatır.
- ömürdeki baharların bitişini, ölüm öncesi ara dönemi ifade eder.
- edebiyat ve sanat ürünlerinde en yaygın ilham kaynağı ve en çok dile getirilen hazan mevsiminin simgesi.
- doğanın coşkusunun ve yaşam enerjisinin kaybolduğu sonbaharın tipik sembolü.
- çok sevdiğim bir isim. (hem de erkeklere de yakıştığını düşünürüm)
- telaffuzundaki seslerin beni çok etkilediği birkaç ay isminden birisi. diğerleri "nisan" ve "haziran". (bu ikisi de isim olarak kullanılmalı bence)
- arapça kökenli bir sözcüktür.
- doğduğum ay.
...e yarın 1 eylül...hoşgeldin demeli...
hüzünü ,iç burukluğunu yaşatan ay .
kimine göre hüzün ayı, bana göre huzur ayı.. şiiri bol bir ay... vedalara, sevinçlere merhaba diyin..
aha bitiverdi işte koskoca bir eylül daha...
2015 eylülünün son cumartesi günü bugün...
bitti bitmesine de henüz sonbahar etkisini gösteremedi..

nerede o eski eylüller
  • /
  • 2