frengi

cinsel yolla "treponoma paldium" denen bakterinin bulaşması sonucu oluşan bir hastalık. " şankr" denen yaralar oluşur deride ve özellikle cinsel organda. diğer adı sifilis'dir. tedavi edilmezse, felce, körlüğe, delirmeye ve hatta ölüme kadar götürür. friedrich nietzsche'nin de bu hastalığa yakalandığı söylenir.
cinsel yolla geçen hastalıkların en iğrenci olan hastalık.bilinen adı sifilis olup türkçesi frengidir.osmanlı zamanın da bu hastalık avrupadan geldiği için batıya özgü avrupai,avrupadan gelen manasında frengi denmiştir.belirtileri cinsel bölgeler,ağız,el,yutak ve vücudun çeşitli yerlerinde görülen yara ve çıbanlardır.hastalık cinsel yolla ve maalsef mikrobu taşıyan anneden çocuğa gecer.yeni doğan çocuğun genelde ağız bölgesinde yaralarla teşhis edilir.
bulaşmasını prezarvatif tam olarak öneleyemez.yaralarla temas edilirse bulaşma oranı yüksektir.genelde çok partnerli insanlarda görünür.hastalık ortaçağ da avrupa da sık görülürdü.o zamanlar antibiyotik keşfedilmediğinden insanlar korkunç şekilde can vermekte idi.çünkü yaralar yüz ve vücut bölgesinde korkunç tahribatlara sebep olmakta idi.günümüz de tedavisi basit antibiyotik tedavisi ile yapılır.
gördüğünüz gibi segili geyler çok kötü bir hastalıktır.o yüzden kolinizle iş tutmadan önce gözle muayene edin.eğer cinsel bölegelerin de yara varsa hemen tedavi olması gerektiğini söyleyim çığlık atarak uzaklaşın.

teşhis de yardımcı olacak görseller:

*
dikkat cinsel hayat bitirebilir: