frida kahlo

meksikalı ünlü kadın ressam. diego rivera'ya deliler gibi âşık kadın ("deliler gibi âşık"ın hakkını veriyor gerçekten).
otoportlerinde kendini bıyıklı ve kaşları birleşik resmedebilme güvenine sahip bir de. güzel kadın vesselam.

frida filminde hayatı anlatılmış ve frida kahlo'yu da salma hayek canlandırmıştı.
lezbiyen olduğu söylenir. hayatı boyunca çok sancılı dönemler geçirmiştir. yasmin levy de perdono adlı parçasının klibinde frida ya yer vermiştir.

bi' freddie mercury'nin bi' de frida kahlo'nun yaşamı beni etkilemiştir. bu yüzden kullanıcı adımı ikisi oluşturur. kendisi için lezbiyen de denmiştir biseksüel de hatta chavela vargas isimli meksikalı bir şarkıcıyla aşk yaşadıkları bile söylenmiştir.
mona lisa ile bir bağ kurduğunu düşündüğüm ressam. frida filminde masasındaki kadını avuçlayan kadındır.
filmi seyrettikten sonra kaşlarımı almaya son verdim
1907 doğumlu meksikalı ressam, acı ile yoğrulmuş fırtınalı bir hayat denince akıla gelen isimlerdendir. ağırlıklı olarak otoportre çalışmaları yapmıştır bu yönde gelişimini yatağa bağlı yaşadığı dönemlerde tavanında ki ayna ile çalışması sağlamıştır. çocuk felci yüzünden bir bacağı aksak olan frida okul zamanları bindiği bir otobüsün tranvay ile çarpışması sonucu daha ağır bir sakatlık yaşamıştır sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştır bu kaza sonrası fridanın hayatı hastaneler ameliyatlar ve korseler ile dinmeyen ağrı ve acılarla geçmiştir sisyasi olarakta sivrilen bir isim olmuştur frida... 20 yy popüler sanarçılarından olan kahlo gerçekten farklı bir çizgiye sahiptir yaptığı eserlerde acıyı karamsarlığı ama yinede dinmeyen umudu görmek çok kolaydır, hayata olan tutunuşu ve kendine olan özgüveni pek çok insana ibret ve örnek olmalıdır... hayat hikayesini salma hayek oynamıştır ve çok keyifli bir biyografi filmi ortaya çıkmıştır.
"öldükten sonra beni yakın, yeterince yattım," diyerek hayatını özetlemiş büyük sanatçı.

ingilizce kitabında frida'yı ilk okuduğumuzda "neden bu kadın sürekli kendisini çiziyor ki?" diye sormuştum. sonra yky'den aldığım kahlo kitabından öğrendim ki, gençken geçirdiği bir trafik kazasından dolayı senelerce yatakta yatmış ve canı sıkılmasın diye yatağının tepesine asılan aynadan kendisini çizmiş. sürrealizmin en güzel örneklerini vermiş, her ne kadar o kendisini sürrealist görmese bile..

frida'nın resimlerine bakacak olursak diego rivera'yı görürüz. büyük aşkı. kadının sanatının acıyla yoğrulmasına sebep olan adam. rivera ile komünist partisinin etkinliklerinde tanışmışlar. frida'nın en büyük destekçisi. ama çok üzüyor. sürekli aldatıyor. en sonunda frida'nın kız kardeşini hamile bırakıyor ve frida yolları ayırıyor.

frida'nın bu ayrılık arasında pek çok kadın ve erkekle yattığı bilinmektedir. belinde silahıyla meksika'da dolaşan kocası olmayınca insanlar frida'ya yaklaşmaktan korkmamışlar.

ayrıca frida, stalin'den kaçıp meksika'ya sığına troçki ile ilişki yaşamıştır.

dönemin fransasında vogue'a kapak olan frida, geleneksel meksika kıyafetlerinden hiç vazgeçmemiştir.

- vogue kapağı

- diego rivera ile beraber
tüm kadınlara örnek bir karakterdir.
genellikle erkek olan büyük ressamlar arasına katılmış nadide bir inci gibidir...
yaşamı tiyatro sahnesine taşınıyor. izlemek isteyenler için 21 mart'ta su gösteri sanatları sahnesinde izlenebilecek.

ab112


ruh hali bakımından bazen onun gibi hissettiğim kadın. çok acılar çekmiş ama hala aynı kişiyi sevebilmiş. eşsiz birisiymiş.
6 temmuz 1907’de meksika’nın güneyindeki coyoacan’da macar yahudisi fotoğrafçı wilhelm kahlo ile kızılderili asıllı matilde calderon gonzales’in 4 kızından üçüncüsü olarak dünyaya gelmiştir. meksika doğumlu ressamdır. sanatçı kişiliğinin yanı sıra bir feminist ve devrimci olarak da anılmaktadır. paratic.com sitesindeki bu yazıda https://paratic.com/frida-kahlo-kimdir-hayati-ve-eserleri/ frida kahlo hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.
şu ara herkes çantalarını filan kullanıyor. artık kezban işi olmuştur. nasılsa sözlükte kadın da yok, sallayabilirim. *
“senden niye vazgeçtim diego!

kötü günümde yanımda olmadığın zaman vazgeçtim.

canın sıkıldığında benimle paylaşmadığını, kırılacak veya tedirgin olacak olsam bile düşüncelerini açıkça söylemediğini anladığım zaman vazgeçtim.

bana yalan söylediğini anladığım zaman vazgeçtim.

gözlerime baktığında kalbinle bakmadığını ve bana hala söylemediğin şeyler olduğunu hissettiğimde vazgeçtim.

her sabah benimle uyanmak istemediğini, geleceğimizin hiçbir yere gitmediğini anladığım zaman vazgeçtim.

düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim.

ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim.

sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın için vazgeçtim.

tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim ve tek neden “sen” olduğun için vazgeçtim.

bencil olduğun için vazgeçtim.

bunlardan sadece bir tanesi senden vazgeçmem için yeterli değildi, çünkü sevgim yüceydi.

ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladım.

bu yüzden ben de senden vazgeçtim.”


bu veda mektubunu okuduktan sonra hayatımdaki herkesi tam anlamıyla çıkartmıştım . hayatımda aldığım en doğru karardı . ah frida