gmag

www.gaymag.org adresinden ulaşılabilen, türkiye'de yaşayan gey ve lezbiyenlere yönelik magazin, haber, moda, eğlence yaşam tarzı sitesi, en son yaptığı eşcinsellerin hayatına yön veren 10 kadın röportaj seçkisiyle bu ara ilgi çekmektedir. gupse özay ve bennu gerede ilk konuşanlar arasında, sıradaysa serra yılmaz varmış
olay homo faşizm değil, nasıl ki gq, vogue, elle, esquire cinsiyet olarak farklı cinsiyetlere yönelik içerik sunuyorsa bunun gibi görebiliriz, esasen gaymag olarak fazla dağılmadan içerik sunabilmekti. aynı koyulaci'nin erkek bakımına yönelik bir site olması gibi, kesinlikle translarla ilgili haberler röportajlar olacak ama örneğin cilt bakımı ya da moda konusunda bunu karşılayabilecek bilgi birikimimiz ve deneyimimiz olmadığından dolayı bu gibi konuları işlemeyeceğiz.
aslında çok eskiye dayanır bu derginin ilk adımları. son dönemde yeniden takibe alınan magazin dergisi. hayat belirtileri sevindirdi.
tanıtım filmi şekilcilik kokan dergi.anam bir çoğumuz video da ki gibi kaslı plaza ibnesi ve elit değiliz.öyle şişko ibneler de mevcut.ha türkiye tanıtımı demişsiniz ama oğlanlar niye israilli anlamadım.
ibretle izliyoruz:

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/201255/gaymag-turkiyenin-ilk-gay-magazin-dergisi-tanitimi
tanıtım filmini izledim de... hani baya, gerçekten bir gay yaşam vs dergisi yapıp da kiloluları ' tatsız ' olarak nitelendiriyor ?! nerede kaldı lady gagacı ' just love yourself and you're set 'vb kendimizi sevelim mottosu acaba, ; reklamdan anlaşılan yağ oranı %5 üzgün kaslı olma gerekliliği galiba - ki ne yazık ki bir anlamda doğru bir tespit ancak bu, bütün gaylere hitap etme başlığı altında tamamen ikinci bir ayrıştırma değil de nedir.
öncelikle gaymag'in tanıtım filminden bahsetmek isterim, film gaymag'in kendi çektiği bir film değil, gaymag'in turizm/seyahat bölümünü yazacak olan israilli bir şirket olan gayville isimli şirketin ortaklığımızın bir parçası olarak israil'de çekmiş olduğu bir reklam filmidir. eliad cohen vs. gibi isimler de gay ville sayesinde filmde oynuyorlar. ayrıca kiloluları tatsız olarak değerlendiren bir durumdan çok, kandırılmış olmakla ilgili bir durum söz konusu ve sadece bir espri.

ikinci olaraksa murat boz'un röportajını geri çekmiş olması sebebiyle derginin çıkışı ağustos'a ertelenmiş durumda, mariah carey ve bunun yanında türkiye'de eşcinsellerin hayatına yön veren birçok kadının da röportajının olacağı bir sayı ile çıkmayı hedefledik.

5 ağustos'ta yayın hayatına başlıyacak olan türkiye'nin ilk gay magazin dergisi.
ilk sayıda küçük bir sürpriz olabilir. demedi demeyin!
http://seker-oglan.blogspot.com/2014/07/gaymag-turkiyenin-ilk-gay-magazin.html
irem derici röportajı ile farkını ortaya koymaya devam eden dergi. gay portalı olabilmek böyle bir şey olsa gerek.

http://gaymag.org/dusler-ulkesinin-gel-g...

(bkz: grindr'da ekmek yok hornet'e takıl)
telekomünikasyon iletişim başkanlığı (tib) tarafından idari tedbir uygulamasıyla erişime kapatılmıştır. tedbir alınan içerik paylaşılmamış, bildirilmemiş. şimdi tib'e karşı dava açacaklarını belirtiyorlar. bu sansür bir bitmedi.

http://www.posta.com.tr/yasam/HaberDetay...
simge sağın, ekin beril'in yanı sıra dark bear'ın da röpotaj verdiği lgbti yaşam dergisi.

dark bear'ın röportajı;

http://gmag.com.tr/roportaj-ayi-sozluk/

--- spoiler---

mekanda bulunan has gacı bir başka seks işçisi, başından geçen şu olayı aktardı: “ay geçen gün geldim buraya iki manti. 'biz emo’yuz’ dediler. ben de 'emo da ne demek queer gibi bir şey mi’ diye sorunca 'yok biz aktifiz’ demesinler mi?” […] kısa sürede ev başka lgbtt bireylerle doldu ve gullüm’e başladık.*

queer dil uçsuz bucaksız…

üç yılı aşkın süredir yayına devam eden ayı sözlük portalının kurucusu dark bear’la queer (tuhaf / acayip / şüpheli v.b.) sözlüğü konuştuk.

sözlüğün amacınızdan bahsedebilir misiniz?

lgbtiq bireylerin sesini duyurmak, genç lgbtiq’lerin hayata küsmeden kendileriyle barışık olmalarına alan açmak; yalnız veya yanlış olmadıklarını anlatmak, transfobi ve homofobiye karşı durmak…

siteyi kurarken hiçbir zaman ticari amaç gütmedim. halen de sitenin bir çok eksiğini kendim karşılıyorum.

adı neden ayı sözlük?

ben kendimi “ayı” olarak nitelendiriyorum fakat bilinen “ayı” kültürünün de biraz dışında kalıyorum fikir ve davranış olarak…

sözlük adının da eşcinsel ayılar ile bir ilgisi yok. ayı figürü bazen bir çocuğun sarılarak uykuya daldığı, güvenip sevdiği sevimli bir figürken bazen utangaç ve yalnız yaşamayı seven, hayatta kalabilmek için avlanan bir doğa canlısı… bazen de burnundan halka geçirilerek, acı çektirilerek sokaklarda zincirlerle dolaştırılan, insan zorbalığına yenik düşmüş bir figür…

başka isim düşünmüş müydünüz?

bundan üç yıl önce “lgbtiq sözlük”, “eşcinsel sözlük” veya benzer bir isimle çıkmaya hem cesaret edemezdim hem de bunun da bir ayrımcılık olabileceğini düşünmüştüm. hala da öyle… cinsel yönelimlerimizi insanların gözüne sokmamaktan yanayım.

yazarlar lgbtiq bireylerden mi oluşuyor?

sözlükte kapımız herkese açık. yazarlar arasında avukat, psikolog, yazılımcı, editör ve moderatör arkadaşlarımız var. sözlük dendiğinde küçümsenmemeli. bu tür çalışmalara ciddi emekler harcanıyor.

etkinlikleriniz nasıl ilerliyor?

bugüne kadar 56 etkinliğimiz oldu. biz bu etkinliklere “sözlük zirvesi” diyoruz. sözlükte de zirve başlığı altında bu etkinlikleri üye olmadan görmek mümkün.

zirvelerden bahsedebilir misiniz?

taksimde düzenlediğimiz ilk zirvemiz 30 ağustos 2011’de yapıldı. sözlükteki yazarlarla ilk bir araya gelişimiz… bir yazarımızın mersin’den getirdiği kerebiç’i afiyetle yememiz aklımda kalanlardan…

sonra, babası tarafından gay olduğu için öldürülen ahmet yıldız’ın hayatından kesitler sunan zenne filmi zirvesinde, filmi ahmet yıldız’ı bizzat tanımış olan yazarlarla bir arada izlemek duygusal anlar yaşamamıza sebep olmuştu.

para biriktirip trabzon’daki hayvan barınağına destek ziyareti gerçekleştirmiştik.

eşcinsel edebiyatından yazarlarla bir araya gelmiştik.

mayıs 2013’te “ötekileştirmek ve ayrımcılık”, “hak öznesi olarak doğa ve türcülük”, “sokak çocukları”, “çocuk istismarı”, “kadına yönelik şiddet”, “homofobi”, “kimlik çatışması”, “toplumsal cinsiyet” ve “kendi”nin bilgisine ulaşmak gibi konuları konuşmuştuk.

eylül 2013’te trans bireylerin hayatlarından kesitler sunan teslimiyet filmini izleyip sonrasında da oyuncu ve yönetmenlerle söyleşi yapmıştık.

haziran 2014’te 10.hormonlu domates ödülleri gecesine yine yazarlarla katılmıştık. o gece sunucu olan seyhan arman’dan temsili ödül almıştım. o hormonlu domatesi hala evimde saklarım…

kasım 2014’te tamamen dayanışma için organize edilmiş olan trans gay fashion defilesi’ne katılım sağladık. hayatlarını zorluklarla devam ettiren trans arkadaşlarımızın misafirhanelerindeki sıkıntılarını çözmek adına organize edilmişti. katılmak bizim için önemliydi; bizi mutlu etmişti.

onur yürüyüşüne de ekip olarak katılıyorsunuz değil mi?

onur yürüyüşü’ne her yıl yazarlarla bir araya gelerek katılıyoruz, evet. özellikle 2013 yılında ayı sözlük bayraklarıyla katıldığımız yürüyüş hiç aklımdan çıkmaz. orada tüm lgbtiq bireylerin ve bizleri destekleyen herkesin bir arada özgürce yürümesi kadar keyifli başka bir şey olamaz!

geriye dönük bir nostalji yaşatınız bana, teşekkür ederim.

--- spoiler ---
bir de gzone var türkiye'de online lgbt dergisi olarak.
an itibarı ile engel yemiş olduğum ve herkese olayın iç yüzünü açıklayıp, yüzeysel aktivizmlerini ifşa etmek istediğim platformdur.

olay bir insta yorumuyla başladı. admin, lgbtq bireylerin yaşama hakkı ile ilgili bir post hazırlamış ve ben de altına postunu beğendiğimi fakat şu anki dünyada zulüm gören milletlerdeki lgbtq bireyleri destekleyen ya da israil gibi pinkwashing propagandası ile onların yaşama haklarını elinden alan devletleri kınayan herhangi bir yorum yapmamış/post hazırlamamış olduklarına dikkat çektim.

bu yorumumu ilk önce beğendi daha sonra ise sildi. bunun üzerine twitter’e başvurdum ve yaptıkları iki yüzlülüğü belki farkında olmadan yapmışlardır umudu ile onlara yönelik bir eleştiri twiti yazdım. ilk önce engel yedim daha sonra da ağlamaktan gülen emoji ile dalga geçildim.

bakın ben herhangi bir saygısızlık yapmadım; eşcinselliğin elit beyaz kesime ayrılmış bir olgu olmadığının, bu coğrafyalardaki insanların da adminin bahsetmiş olduğu bu yaşama hakkı ve varolma özgürlüğüne sahip olması gerektiğini savundum. ayrıca normal bir post da değildi bu altına yorum atmış olduğum, açık olarak aktivizme ayrılmış bir posttu, bu yüzdendi itirazım. bir aktivizm yapacak iseniz sadece kendiniz gibi görünenlere yönelik olmasındı amacım.

keşke yapabileceğim daha fazla şey olsaydı ve onlara bunun ne kadar yanlış bir tutum olduğunu, beni engellemekle bu zihniyetin bedeli olan iki yüzlülükten kurtulamayacaklarını söyleyebilseydim ama maalesef twitter platformum bunun için yeteri kadar geniş ve kitleli değil.

bir şekilde tepki göstermek istiyorum; yaşamak hepimizin hakkı demek, dalga geçtikleriniz kendi hayatları olan gerçek insanlar demek istiyorum ama maalesef sadece bir sözlük entry’si ile yetinmek zorunda kalıyorum… lütfen elinden gelen biri varsa benim yapamadığımı yapsın.

onur ayınız kutlu olsun.

( twitterda paylaştığım postta yazdığım yorumu ve bana vermiş olduğu tepkileri de bulabilirsiniz : https://x.com/itsmehiimelisa/status/1800...)
kesişimsellik tartışmalı bir konu, bu konuda gereğince yoğunlaşamadım ve hakkıyla tartışmalara da rastlayamadım o yüzden buraya dair net bir şey diyemem.

ancak konunun kendisi içerisinde kimilerinin iddia ettiği üzere hatalı yanlar olsa bile burada meseleyi yeniden düşündürecek bir sonuçla karşılaşıyoruz. bugünün dünyasında ataerki, mizojini, militarizm, ırkçılık ve dahası faşizmin kendisi birbiriyle uyuşarak ilerliyor ve tabiki de bu paketin içerisinden homofobi de geliyor, lgbti+ hakları da israil devleti açısından "ortadoğu bataklığında açılmış bir nilüfer" imasıyla dışarıya satılıyor. oysaki aşırı sağa kadar bilimum unsurun olduğu bir iktidar aygıtı ve militarizmin kültür haline geldiği bir toplum yapısının içerisinden gerçek anlamda lgbti+ dostu bir anlayış ve toplum yapısı çıkmaz.

bunu göremeyen dostlar kendi içlerinde hayallere saplandıklarıyla kalacaklar, şayet aşırı sağın şaha kalktığı bir batıda hala ulaşılacak bir ütopya bulabiliyorlarsa bir şey diyemem tabi.