herkes için evlilik

fransa'da sosyalist milletvekilleri yann galut ve nicolas bays, 29 ocak salı günü mecliste görüşülecek "herkes için evlilik" tasarısına destek vermek için öpüştüler. her ikisi de heteroseksüel, evli ve çocuklu olan vekiller "evlilik eşitliği talepleriyle dayanışma içinde olduklarını" belirttiler.

kaos gl paylaşımından alıntıdır.
oldukça kafa karıştırıcı, ön tanıma ve art açıklamaya ihtiyacı olan bir söz grubu. çok eşliliği kapsıyor mu aklıma gelen ilk soru. diğer yandan ikisi de evli olan iki partner de birbirleriyle evlenebilir mi mesela?(tamam son soru tanıtımı yapan evli olup da tanıtım için birbirini öpen bay ve bayandan ilham aldım * ) eşcinsel evliliği destekleyenlerin ürettiği bir söz olsa gerek. ama eşcinseller için de evlilik dense daha bir iyi olur. diğer yandan avrupa eşcinsel evliliği her halükarda kabul etmek zorunda. zira hetero evliliklerin oranı çok azalmış. kapitalist üretim kendine yeni aile üretemeyecek olursa avrupa sosyalist olup çıkacak. zira doğurup doğurup sokağa atılan çocukları yetiştiren devlet onların sosyal, psikolojik, ekonomik vs gereksinimleri karşılarken onların reşit olduktan sonra başarısız olmasını istemez. sisteme en geniş anlamıyla işçi lazım. diğer yandan sosyalist bir partinin bunun başını çekmesi zaten soyalist düzenin üstü kapatılmak istenen bir vaadini yerine getirmektir. hülasa ( muharrem ergin'in ruhuna elfatiha), (bkz:#(#110322)) numaralı girdinin kaos gl'den alıntıladığı habere biraz yavşak bir gülümse takınıp "hani sosyalizm ve kapitalizm ortaklaşamazdı? n'oldu, çin'e laf atıp duruyordunuz hemşire?!" diyesim geliyor. ama kendimden utanıyorum. saygılar.
birçok eşcinsele sahte sevinç çığlıkları attıracak hadise. ne mutlu. azınlıkları yasalar önünde korumaya alsanız da onları gerçek anlamda kabul etmiyorken havada kalacak meşrulaştırma girişimi. şu dönemde türkiye için düşünürsek olası bir eşcinsel evliliği sadece hedefi netleştirmekten öteye gitmez.