hugo chavez

son seçimlerde aldığı %54 oyla 4. kez venezuella devlet başkanlığına seçilmis olan sosyalist politikacı. güney amerikanın efsanevi siyasi ve askeri figürü simon bolivarın bütün latin amerikayı birleştirme rüyasını gerçeklestirmek isteyen ve ülkesindeki halkçı politikalar ve uluslararası arenada yürüttüğü amerikan karşıtı tavır nedeniyle hem ülkesinde hem dünyada popülaritesi çok yüksek olan lider.
bu günlerde, daha önce kanser tedavisi gördügü küba'ya kontrol için tekrar gidecek olan venezuella lideri. geçtigimiz mayis ayinda, uzun süredir kanserle mücadele eden chavez, bu hastaligi yendigini açiklamisti. umarim hastaligi tekrar nuksetmemistir. bu dünya'nin chavez gibi insanlara ihtiyaci var.
daha önce kanser nedeniyle üç kez ameliyat olan, ve geçen hafta yine küba'da dördüncü ameliyatı geçiren venezuella'nın devrimci lideri. şimdilik durumunun iyiye gittiği söyleniyor. acil şifalar diliyoruz kendisine.

(bkz: venezuela)
uzun süredir küba'da kanser tedavisi gören chavez, nihayet bugün ülkesine geri döndü. tedavisi süresince saglık sorunları, ülke muhalefeti tarafından sürekli spekülasyon malzemesi yapılan chavez, umarız kanser belasından tamamen kurtulmuştur.
geçmiş olsun başkan...
an itibariyle ölüm haberi ulaşan venezuela devlet başkanı.
merhum venezuela lideri.

venezuela'yı zor günler bekler..

yaptığı devrimlerin tabanda da etkili olup olmadığının görüleceği günlerdir bu günler. zira yaptığı şeyler anlaşılabildiyse arkasından muhafaza edilecektir. liderlerinden sonra dağılan ülkelerden olmaması temennimdir.
ülkemdeki bütün çocuklar et yediğinde; ben de oturup rahatça yiyeceğim.. h. chavez
chavez candır. ölmüş diyorlar, asıl ölümü boyun eğmeyen venezuela'nın yaptığı iyi işleri bırakıp kuzeye tabi olmasıyla gerçekleşecektir. nur içinde yatsın.
efendim bir hitler'den, stalin'den, mussolini'den tek farkı doğru ata oynamasıdır. bir de modern çağın gereçleriyle muhalefeti daha iyi sindirmiş, halkı daha iyi kandırmış, şovunu tüm dünyaya sunabilmiştir.

sırf amerika ve bazı sermaye gruplarında belki de "görünürde" karşı olduğu için bu kadar popülerdir. aynı rte'nin israil'e karşı olduğu için arap dünyasında popüler olduğu gibi...
kendisini stalin, mussolini gibi tiplerle karşılaştıranları görmemizi sağlayan lider. gelir dağılımı bozukluğuna savaş açmış, belki de ülke tarihinde ilk kez yoksulların petrol gelirlerinden nasiplenmesini sağlamıştır. kör öldü badem göz oldu şeklinde bir durum olduğunu sanmıyorum. yaptığı hatalar ve trübinlere oynayan bazı halleri olsada chavez, uygulamaya çalıştığı sosyalizm ilkelerini halkına doğru anlatmış ve gerekli desteği defalarca almıştır. sömürgeci liberallerin ona faşist demesi ve ölümü ardından sevinmesi zaten kimseyi şaşırtmıyor. bu adamın ülkesi için yaptığı şeyleri görmeyenleri allah çarpar diyor ve bazı istatistikleri paylaşmak istiyorum. chavez iktidarı boyunca yoksulluk oranı %43'ten % 21'e inmiş, sanılanın aksine yabancı yatırım artmış ve 5 milyar doları aşmış, enflasyon % 20'ler civarında seyretmiştir. halkını yoksulluktan, sefaletten ve dışa bağımlı olmaktan kurtarma hamleleri için bu adamı faşist olmakla suçluyorlar ya gülüyorum. hee canım evet bence de! nur içinde yatsın...
hugo chavez'in çantasından çıkacak kitaplar için gergin bekleyiş sürüyor...(zaytung)
pembe dizilerin anavatanı venezüellada bir siyasetçidir üstüne üstlük caracas'lıdır. pembe dizi kokuyor.
efendim bir hitler'den, mussolini'den ve stalin'den tek farkı doğru ata oynamasıdır. zaten bu at, doğru bir at olduğu için, halkı tarafından çok sevilmiş, üç kez üst üste demokratik seçimlerle seçim kazanmış, ülkesini bir muz cumhuriyetinden, tüm dünya'nin saygı duyduğu bir ülke konumuna getirmiştir.
amerika ve bazı sermaye gruplarına sadece görünürde değil, gerçekten karşı olması, emperyalistlerin ve onların yardakçilarinin tekerlerine çomak sokmasi, kendisine karşı yapılan abd destekli darbe girişimlerinden bellidir. ancak abd destekli bir darbeyle devrilen ve katledilen şili'nin efsanevi lideri allende'nin akibetine uğramamasi birilerine fena halde koymuştur.
sadece kendi ülkesinin değil, ilham verdiği diğer latin amerika ülkelerinin de peşpeşe amerikan emperyalizminin yörüngesinden çıkıp daha bağımsızlıkçı politikalar izlemesinin yolunu açmıştır.
sadece, yıllardır abd'nin haydutça saldırdığı ve tüm dünyadan izole etmeye çalıştığı küba ile değil, iran'dan
filistin'e bu haydutluklardan nasibini almış tüm dünya halkları ile dayanışma göstermesi takdire şayandır.
chavez'in oynadığı "dogru at", halkçı politikalardır.
çokuluslu şirketlerin değil, halkının çıkarlarını savunmuştur. bu yönüyle sadece zikredilen diktatörlerden değil, modern çağın bush, blair, saddam, kaddafi vs. gibi zorbalarından da farklıdır.
yoksulluğun ilahi bir plan olduğu büyük bir yalandır. tanrı açlık ve yoksulluk isteseydi denizde balık, ormanda meyveler armağan etmezdi. tanrı, insanların ulaşabileceği ve herkese yetecek kadar zenginliği tüm insanlara sunmuştur ama birileri bunların çoğunu almak için "tanrı sizlere yoksulluk karşısında sonsuz ve mutlu hayat verecek" demektedir. yoksulluk arttıkça ve tanrı'nın herkes için verdiği zenginliklere birileri daha fazla el koydukça tanrı adına konuştuğunu ileri sürerek yoksulluk karşısında "sus" diyen din adamları da çoğalmaktadır. latin amerika yoksulluk karşısında susanların coğrafyası olmayacaktır.

çoğumuzun duygularına tercüman olmuş bir dünya lideri...saygıyla...
kapitalist emperyalizme posta koyabilmiş birkaç liderden biriydi.
gücü yetmemiş ve ütopik ideallerine ulaşılamamışsa da, yoksul kitleler lehine başarabildiği herşey bir kazanım ve diğer üçüncü dünya kuklalarına bir örnek niteliğindedir.
ölümü, şaibelidir...
ruhu şad olsun!