ikea

ankaraya yeni açılan, yaratıcılığın merkezi. halen otoparkında ve içerde yer bulamadığımızda gidemediğimiz sadece istanbuldaki eşten, dosttan aldığımız kataloglarla hayal kurmamıza sonsuz olanak sağlayan mağaza. (bkz: ikea kokan ev)
çok fazla renkli ev eşyalarının olduğu ve nerede ise ev için gerekli olan her şeyi bulabildiğiniz yurdum mobilya mağazalarından daha pahalı bir alışveriş merkezi. ikea daki sadece bir koltuğun kaliteli bir türk mobilya mağazasındaki koltuk takımı ile aynı fiyat olması oldukça ilginç. her daim dolu olması daha da ilginç. (bkz: çıldırma sebebi)
kahvaltısı dillere destan, yemekleri güzel, isveç ürünleri ve köftesiyle akıllarda kalan dünyaca ünlü ev eşyaları ve mobilya marketidir. amerikada belli bir tabakadaki insanlar ikea mobilyaları kullananları fakir kabul ederler.
isveç köfte ve kızılcık marmelatı tek geçerim...
girişi ile çıkışı aynı kapıdan olmayan mağaza
gidin, yemek yiyin. modellere bakın, ne kadar güzel ama sağlam değil muhabbeti yapın. bilmem kaç m2 yasam alanı "müzesi"ni gezip, ulan olsa yasardim diyin. gene yemek yiyin ve çıkın.
ikea can kurtaran bir yer olabilir, şayet malzemeden anlıyorsanız. örneğin dışarıda iki katına olacak metal ve camdan mütevellit şık masayı ucuza alabilirsiniz. bunun yanında 6 tane ahsabı birbirine takıp bunu tasarım harikasıymış gibi yanında tasarımcısının resmi ile "hede" yada "hödeget" gibi garip isimli ürünleri temaşa edebilirsiniz. ben şahsen seviyorum, eşyaları alıp birleştirmek bir nevi meditasyon gibi. ya da kend dekorasyonları ile vizyonunuz genişleyebilir ikea ile ilgili şahsi ipuçlarım;
- aydınlatma konusunda başarılılar. fiyatlar iyidir. uçmaz.
- eşya saklama, yerleştirme konusunda başarılılar, askı sistemleri vs.
- tekistile girmeyin, türkiye'desiniz, her zaman daha iyisini dışarıda bulursunuz. ( çarşaf, nevresim vs)
- koltuklar dikkat gerektiriyor - ama tidafors gibi konforlu koltuğu ömrümde görmedim.
- ofis ürünlerinde cam- metal ürünler başarılı, deneyiniz
- orkideleri güzeldir, mutlaka alın ( açmamış tomurcuğu açanlara oranla daha çok aolanı almanız gerekir)
- mumlar güzel kokar, baştan çıkarır ve hoşlardır...
- mutfak ürünleri başarılıdır, büyük cam bardaklar, dökme tencereler falan.. ailecek severek kullanıyoruz.
istanbul'a taşındığım gün, uçaktan iner inmez gidip üşengeçlikten kapı kapı dolaşmamak için çay kaşığından 3'lü prizine kadar 4 araba alışveriş yaptığım yerdir. sonra pare pare yatak ve koltuk gelmiştir. mutlu muyum? evet, evim güzel oldumu? evet. *
henüz donatacak doğru düzgün bir evim olmadığından anca iki üç yılda bir gittiğim hazır dekorasyon üzerine kurulmuş alışveriş merkezidir. genelde bunların yemek yenen kafeterya-restoran kısmı çok güzel yiyecekleri ucuza verir ( ya da öyleydi en son ben gittiğimde.) kısmetse zindana daha az benzeyen bir oda bulabilirsem belki odama bir tane dolap molap alırım. onun dışında tahmin ediyorum beş sene içinde bir daha görmek kısmet olmayacak ikea'yı.

temel mantığı a---)ab-----)abc-----)abcd----)abcde olan, birleştirme mantığıyla çalışan ürünleri de, diğerleri de kalitelidir. tek tipleşmek, gapitalznin oyuncaa olmah, falan bunları geçerseniz, ucuza ev döşeyebilirsiniz ikea sayesinde. ama rica ediyorum o aşağıdan çekilmiş siyah beyaz eyfel kulesi resmini almayın, herkeste var ondan.
hobi alanı maket olanlar için güzel ürünlere sahip.
maket kitaplık aldım kurdum, taşındıktan sonra o kitaplığı kuramadım. parça parça elimde kaldı. (zorakı ayakta durmakta)
bir daha taşındığımda direk çöplük...

insanın girince aklını alabilecek bir mobilya mağazasıdır. aslında mobilyadan öte bir mağazadır çünkü bütün her şeyi kapsıyor. türkiyede sadece 4 tane şubesi vardır.

şubelerinin dizaynı ilginçtir çünkü kaybolma olasılığı çok yüksektir. nasıl dizayn ettilerse çıkışa kadar bütün bölümleri dolaşmanızı sağlıyorlar, istemesiniz de dolaşmak zorunda kalıyorsunuz çıkmak için.

hele de ufacık metrekarelere sahip model evleri döşemeleri ayrı bir olaydır. hayranlıkla izlersiniz, gider bir koltuğa oturup "burası benim evimmiş" dersiniz.
pahalı ve dandik ev eşyası tedarikçisi.dünyada sadece türkiyede sendikalaşmaya izin vermemesiyle 3.dünya ülkeliliğimizi gözümüze gözümüze sokan market zinciri.
mobilyaları ham suntadan olduğu için pek dayanıklı değildir. sunta; su, darbe, ve yanmaya karşı dayanıksızdır. ucuz bir malzeme olup, ikea mağzalarından sakınarak almamanız gerek mobilya gruplarındandır. bu mağaza da, sunta malzemesinin mutfak bankosu olarak da satışını yaptıklarından ** mutfak alanlarında su; günlük hayatın içinde fazla olduğu için banko gibi önemli bir alanda kesinlikle kullanılmamalı.
bir cok gay couple da böyle bir rituel var iyi ki de var.
bazı enteresan tasarimları dışında elle tutulacak hiçbir özelliği olmayan markadır. bardak, tabak,çatal, kaşık dışında hiçbir ürününü tavsiye etmem. koltukları rahatsız, mobilyaları bildiğin sunta. kuzey amerikada en ucuz mobilya burada bulunduğu için tuttu ama türkiye de onca mobilyacı onca mobilyacılar sitesi varken kalkıp ikea ya gitmek çok saçmadır. küçük esnaf güzel mobilya yapıyor ve uygun fiyata veriyor, ikea da neymiş.
fast food mobilya mağazası. bazı başarılı tasarımcılarla çalışıp, çin malı, sunta mobilyaları bize harikaymış diye kakalayan mağazadır. kabul ediyorum ergonomik ve sevimli tasarımları var ürünlerinin. lakin uzun süreli kullanım için uygun olmayan mallar bunlar. dolayısıyla verdiğiniz paraya değmezler. sakın mağazanın albenisine kapılıp büyük çaplı ürünler almayın. ikea ıvır zıvır ürünler almak ve yemek yemek için uygun bir yer. gidin tabak- çanak alın, dekorasyon ürünleri alın! olmadı köftenizi yiyin dönün...
ikea tasarım ve modern mobilyaları uygun fiyata insanlara sunan bir markadır. ürünlerinin hepsi dünyaca ünlü tasarımcılar tarafından yapılmaktadır kalitesiz olmalarının sebebi maliyeti düşük tutma çabasıdır, tasarımcılara dökülen para kaliteli hammadde ile buluşunca bir çok insan için erişilmez fiyatlara ulaşabilir. sıkıştırılmış kağıt ve suntadan elde edilen ürünler ciddi manada dayanıksız, taşınmaya gelmiyor hatta odanın içerisinde yer değişitirirken bile zarar görebiliyorlar.
avangarde mobilyalar mobilyalarında modern çizgiler kazandırılarak sunulması ise harika bir yöndür.
ikea evinizin her şeyi olan sloganını, ikea evinize çok uzak olarak değiştirilmesi gereken markadır.
her ne kadar mobilyaları eleştirilse de 7 senedir kullandığımız mutfak sandalyeleri kapı gibi durmaktadır, sanırım arada denk gelebiliyor. onun dışında dolapları fonksiyonellik bakımından güzeldir, ayrıca estetiktir. hele de düzen hastasıysanız düzen üniteleri konusunda epey başarılıdırlar. şahsen kutu konusunda kendilerinin üzerine tanımam. köfte ve sınırsız içecek kısmına girmiyorum bile, bıraksalar orada yaşayabilirim.

ayrıca ürünlerinin adlarının bu kadar "farklı" olmasının sebebi ikea'nin kurucusunun disleksiden muzdarip olması. bu nedenle ürünler numara kodları yerine isveç'teki şehirlerin, ilçelerin adları ile kodlandırılmakta. bir de içerisine girdiğinizdeki o kaybolacakmışsınız hissiyatının sebebi, rotanın bir labirent gibi oluşturulmasından kaynaklı-bu şekilde bütün yolu tamamlamadan çıkamıyorsunuz aslında ve bir anlamda sizi tüm ürünleri görmeye mecbur bırakıyor.

ha bir de geçen şöyle bir şey yapmışlar :12be1
  • /
  • 2