iş görüşmesi

yaklaşık 45 dakika sonra başka bir banka insan kaynakları ile gerçekleşecek olan gorusmedir
işe alınma sürecinde özgeçmiş incelemeden sonra gerçekleşen olay. şimdiye kadar birçok kez gerçekleştirdiğim,* işveren olduğunuzda rahat ve sıkıntısız gerçekleşen, iş arayan olduğunuzda ekstra bir özgüven sahibi değilseniz çoğu zaman sıklabileceğiniz eylem. bazı sektörler için** iş tecrübeleriniz ve ne ölçüde işe uygun olduğunuzdan çok dış görünüm, cinsiyet gibi kiterler önemlidir bu görüşmelerde. gerçek anlamda bir insan kaynakları uzmanı tarafından gerçekleştirilmediği sürece, kabul edilip edilmeyeceğiniz işi ne derece yapabileceğinizden çok görüşmeyi gerçekleştiren kişinin insiyatifine kalır.
... daha önceleri tabikisiki bir feyşın tanrısı olduğum için, işte kleopatraydı efendime söyliyim afroditti biz böyle berabercene ra'nın verdiği bi lojman piramitteydik. o zamanlar mena cc (ortadoğu ve kuzey afrika iletişim koordinatörü) idim vesselam. hani "ayı"nın allah'larını gördüm. * ... neyse baktım ra'dan ne zam var ne tek lojman. çıktım ordan.

geldim zeus'a... ama zeoş'a gelene kadar 236 e-posta ile başvuru yapmışım. 40 görüşmeye gitmişim. ... elde var 0.
adam: çok da gençmişsiniz hmmmm* (15 çalışanı olan bir küçük kurum)
ben: evet efendim, 11 ülke ve 230 çalışan idare ettim. üniversite ve liseyi de 3er yılda bitirdim.
adam: biz daha ... hmmm olgun... hmm... deneyim li.....
ben: 17 yaşımdan beri dünya markasına haline gelmiş markalar için çalışıyorum, buyrun referans listem
adam: askerliğinizi yaptınız mı peki?
ben: hmmm... ben aslında....

yani, 10 iş verenden 7 si için kalifiye eleman askerliğini yapmış eleman demekmiş. onu anlamadım.
... neyse, şimdi gayet süper bi işim var vesselam. askerliğimi sormadılar bile. kaldı ki, şimdi yeniden okuaycağım. yırttım falan. oh.******
efendim işimden nefret ettiğim şu dönemlerde arada başıma gelen hadisedir. lakin zaten işten bıkkınlığımın verdiği sıkıntılar ve serde vazgeçilmez olan ukalalığımla benden çok görüşmeyi gerçekleştirenler için zor geçmektedir.

zira akıllanan bünye, iyice araştırmadan hiçbir görüşmeye gitmez.

gitmeden linkedin'den görüşmecilerin profilleri denetlenir. ardından bana iş verebilmek için benim mülakatıma alınırlar.

iş tecrübelerinin yanısıra karakterleri ve insani meziyetlerini iyice sorguladıktan sonra bir sonraki görüşmeye gelip gelmeyeceğimi bildiririm.

belki de bu yüzden hala iğrenç bir yerde çalışıyorum o ayrı...
genelde güle oynaya gidip, güle oynaya görüşüp ve yine güle oynaya evime döndüğüm görüşme zımbırtısıdır.**
porno filmlerdeki kadar renkli geçemeyen görüşmelerdir. hiçbir seksi patron ne yazık ki penisini hafiften okşayarak ''başvuran sayısı çok, bu işi gerçekten çok istiyor musunuz'' diye sorup gerçek hünerlerinizi ortaya çıkarmaya çalışmaz. e sonuçta dosyalarla beraber odalara çağrılmaya alışmış bir neslin çocuklarıyız.

(bkz: patronun odaya çağırması)
birgün; birilerini işi alacak pozisyonda olursam, bana yapılmasından hoşlanmadığım şeyleri, onlara yapmayacağım görüşmedir.
en sevmediğim. hele bir de karşımda yeni mezun bir insan kaynakları varsa...kucağıma oturtup sen kimsin de beni işe alıcaksın agucuk gugucuk yapasım gelir.
sik iş görüşmesine dönmesi en ateşli fantezilerimdendir. *
işe almaya karar verecek tarafta iseniz biraz ağır bir sorumluluk. kılı kırk yarmak, o kişinin işe gerçekten uygun olup olmadığına karar vermek zorundasınız. o kişiyi alıp ekibe kattığınızda nasıl bir etki yapacağını, alınacak kişinin kurumdaki tatmininin ne boyutta gerçekleşeceğini hesaplamak gibi süreci her açıdan değerlendirmeniz gereken büyük bir sorumluluk omuzlarınızdadır.
bize kendinden bahset, haftasonu vardiyasına nasıl bakıyorsun, hobilerin neler, boş zamanlarında ne yaparsın, biz seni arayacağız gibi mide bulandıran cümlelerin tekrar edildiği işe girme ritüeli