islamdaki çelişkiler

eveeettt yine basliyoruz....oncelikle kelime anlamlarini verelim,
islam;teslim olmak demek,itaat etmek
yahudi;bir din degil bir irktir,turk alman fransiz yahudi gibi....din olani museviliktir
hristiyan; christ-ian christ=isa daha eski kokeni ibraniceden gelir mesih demektir bu da ozel secilmis kisi anlamindi christianda o kisiye tabii olan


oncelikle inananlar yazip parantez icinde musluman yazamazsin seker sey, inananlar yazip parantez icinde muminler yazabilirsin, cunku inanmak emin olmak ve mumin olmak ayni kokten gelir, musluman olmak islam kokunden gelir, musluman inanan degil teslim olan anlamindadir....varan 1
islamda her insan musluman olarak dogar, yani teslim olarak yani inanmis olarak dogar ama sonradan secimini yapar ve tabii ki secim yapiyorsan sonucuna da katlanacaksin yok oyle hem karnim doysun hem koftem dursun, bu sonucta ahireti kast etmiyorum henuz bu dunyada sonucuna katlanir, bir secim yaparsin sonucunu da alirsin muhendislik fakultesine gidip ilahiyat diplomasi alamazsin varan 2
islamdan baska bir din aramak,islam kelimesinin anlamini goze aldiginda teslim olmayan boyun egmeyen asi olan kabul etmeyen anlaminda anlasilir , cezalandirilacak olan asilerdir bu anlamda anlasilir varan 3

anlama kapasitesinde olanlar icin geliyor hucurat suresi

14 - bedevîler "inandık" dediler. de ki: siz iman etmediniz ama "islâm olduk." deyin. henüz iman kalplerinize yerleşmedi. eğer allah'a ve resulüne itaat ederseniz, allah işlerinizden hiçbir şeyi eksiltmez. çünkü allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir.

15 - gerçek müminler ancak allah'a ve resulüne iman eden, ondan sonra asla şüpheye düşmeyen, allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla savaşanlardır. işte doğrular ancak onlardır.

16 - de ki: siz dininizi allah'a mı öğretiyorsunuz? oysa allah göklerde olanları da bilir, yerde olanları da. allah herşeyi hakkıyla bilendir.

17 - onlar islâm'a girdikleri için sana minnet ediyorlar. de ki: müslümanlığınızı benim başıma kakmayın. bilakis sizi imana erdirdiği için allah sizin başınıza kakar. eğer doğrulardan iseniz (allah'a minnettar olmanız gerekir.)

18 - şüphesiz allah, göklerin ve yerin görülmeyen esrarını bilir. allah yaptıklarınızı görür.
tanım: olmayan çelişkidir.

kölelik insanlık ayıbıdır. bunda hepimiz hem fikiriz. bir insanın hürriyetini kendi hürriyetinden aşağıda görmek ve o kişiyi köle sıfatıyla kendi emrinde çalışmaya zorlamak asla hoş karşılanmaz. zaten kadınların doğar doğmaz öldürüldükleri bir toplumda onları hayata kazandıran bir dinin köleliği isteyipte kaldıramadığı düşünülemez. allah her şeye gücü yetendir. isteseydi köleliği bitiremez miydi? elbette bitirirdi. ancak üstüne basarak söylüyorum, günümüzde anlamını büyük oranda yitirmiş kölelik bir zamanlar savaşlarda esir alınan rehinlerden oluşuyordu. bu esirlerin istihdam edilmesi, yedirilmesi ve giydirilmeleri köle sıfatı ile karşılanmıştı. köle denince aklınıza lütfen spartacus'teki gladyatörler ve roma'lı efendilerinin seks işçileri olarak çalışan oğlanlar ve kızlar gelmesin. islamda kölelik ev işi yapmak, işlere koşmak gibiydi ki islam köleleri fırsat buldukça özgür bırakın demiştir.

nedir bu fırsat bulmak?

malum köle olan kişi aslında başka bir ülkenin vatandaşıydı. geldiği toplumun kültürünü bilmez, bilse bile savaşta esir düştüğü bu insanlarla yaşamak istemezdi. efendisinin birinci görevi kölesini yavaşça topluma kazandırmaktı. onu giydirmek, toplumun kurallarını öğretmek ve kötü anılarını unutturmaya çalışmaktı. üstelik islamda önemle altı çizilen bir şey var ki yapamayacağınız işi asla kölelerinize sunmayın. gerekirse onlara yardım edin. zamanı gelincede onları azad edin. islamda bir köle azad etmek en büyük sevaplardandır.

bilen bilir islam ordusunun komutanı zeyd bin harise'de bir zamanlar köleydi. ancak hz. muhammed (sav) diğer müminlerede örnek olacak bir şekilde, önce onu topluma kazandırmış, sonra azad etmiş ve en sonunda zeyd'i islam ordusunun başına geçirmiştir.

şimdi kölelik kavramı hiç olmasaydı, savaşta esir düşen bu gençleri kılıca geçirselerdi daha mı iyiydi? kölelik olmasaydı bu gençleri bırakıp tekrar kendilerine hücum etmelerine izin mi verselerdi?

bu şekilde hem bir kişi bile olsa müslüman olmuş oldu. o müslüman bir müslüman daha yetiştirir.

son olarak osmanlı olsun diğer müslüman devletler olsun kölelik sistemini değiştirdilerse bu onların günahıdır. bu islamın kusuru değildir. herkes kendi cezasını çekecek. unutmayalım kusursuz olan islamdır, müslüman değil.