kendini bi bok sanan insan modeli

modern zamanların en büyük sorunu. maşallah herkes kral, kraliçe olmadı prenses diana. kapitalizm öyle bir kezbanlık algısı yarattı ki üste başa biraz birşey alan, işi olan herkes dünya fatihi. evet canım bence de, hıhı!

(bkz: bi siktir git çay koy)
genelde kompleksli insanlardır. bu komplekslerini yenemedikleri için de ukala, kendini beğenmiş insanlara dönüşürler.
üzerlerine çok güzel sifon çekilir.
kuvvetle muhtemel olarak narsisttir, intihali sever, hırsızdır, komplexlidir . kısacası başkalarının yaptıklarını kendine mal eden bir aforizmadır. tanımak kolaydır ne olduğunu sormanız yeterlidir. olduk olmadık tüm maharet kırıntılarını ustaymışçasına sıralar. aynı 2 akorla şarkı çalmayı öğrenip kendini gitarist ilan eden ergenler gibi.

(bkz: kendini dev aynasında görmek)
biten (her türlü) ilişkinin bitiren tarafı iseniz size yakıştırılması muhtemel tanım. bir de, kafasındaki/istediği tepkiyi alamayınca, karşısındakine bunu anında yakıştırabilenler var ki... "ben umursadığım sürece varsın", "ilişkiyi bitiren değil biten sensin" vb. tarzı tripler de cabası. beni kızdıran yakıştırıldığım şey değil, bunun gayet ezbere, kişisellikten uzak yapılması. ama cephane her halukarda hazır, değil mi? düşünüyorum da, bazen bir bok olduğunu bilmek, karşısındakini suçlamaktan başka bir bok bilmemekten daha iyi. (bu da bir başka bok, o ayrı.)
kendini var edememiş, birikimsiz, donanımsız insandır. malum "boş başak dik durur."
bırakın kendini bok sanmaya devam etsin dediğim insan modeli.
kendi hallerine bırakıldıkları zaman rahat dururlarsa, sorun yoktur.
fakat, böylelerinin günlük toplumsal etkinliklerde, siyasette ve yargıda bir mevki ve güç kazanmalarını engelleyecek mekanizmalar oluşturulmalıdır.
yoksa, tüm çevresini veya toplumu o bokluğun içine çekerek mahvedecektir.
kendilerini "bok" sanıyorlarsa zaten yorumluk bir durumları olmayan yaratılmışlardır. *
o türlerden bu sözlükte çokca var * *
bu tabire uyan bazi yazar modelleri..