kılıçdaroğlu'nun yerine chp'nin başında olması gereken şahıs

hiçbir zaman iktidar olmayı hedeflemeyen bir parti vizyonunda yetişen ,siyaset yapan kişilerden farklı boyutta bir başkan çıkmaz.
chp kendi içinde iktidar kavgası olan bir parti olduğu için kim çıksa fark etmez.
bir akp'liye sorsan aman muharrem ince olmasın demektedir. bir akp'li için muharrem ince tüm jargonuyla tayyip erdoğan'ın chp şubesidir. bu yüzden de çoğu akp'li muharrem ince'den korkar.

chp geleneğine bakılınca da muharrem ince iyi bir genel sekreter fakat ideal bir başkan adayı değildir.

gürsel tekin sabıkalı.
tarhan tecrübesiz ve heyecansız.
umut oran çok taze.
deniz baykal dönülmez akşamın ufku.
mustafa sarıgül tabansız ve gereksiz.
yılmaz büyükerşen kendi halinde.


kısacası şu ortamda chp'de böyle bir arkadaş yoktur. yazık.
mezardan atatürk'ü getirseniz hiçbir sonuç alamayacağınız durumdur. türkiye'nin yakın siyasi tarihini ve seçim sonuçlarını incelendiğinizde durum kabak gibi ortaya çıkar. türkiye ezelden beri sağcı ve muhafazakar seçmen kitlesine sahiptir. tüm dünyada özgürlük rüzgarlarının estiği, solun yıkıp geçtiği 70'lerde bile chp'nin oyu en fazla %40'larda dolaşmıştır ki o zamanlar güneydoğu'lu kürt seçmenin kendi partisi yoktur. yani bir zamanlar doğu ve güneydoğu'nun yaklaşık %10'luk oyu chp'ye daha sonra da türevi shp'ye gitmişti. dolayısıyla bu oy oranını çıkardığınızda chp gibi sosyal demokrasi iddiasındaki bir partinin alabileceği tavan oy türkiye'de %30'dur. bu da akp gibi sağcı ve dincileri bünyesinde toplamış bir partiyi altetmeye yetmez. o yüzden şu gelsin partinin başına geçsin şeklindeki kahraman beklentileri çözüm olamaz. chp'nin lider probleminden ziyade kendi içindeki ulusalcılar ve yenilikçi sosyal demokratlar gerilimini çözmesi gerekiyor.
chp miyadını doldurmuş bir partidir. avrupa parlamentosu sosyalist grubu'nun başkanı tarafından "sağ tandanslı bir parti kadar bile solcu değilsiniz, biraz onları örnek alın" mealindeki ağır ayarına maruz kalmış, içinde "türk ulusuyla kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" diyen milletvekillerini barındıran bir 'sosyal demokrat' partinin başına hangi isim gelirse gelsin kurtaramaz...
benim adayım kızılmaske. nam-i diğer fantom.
onun için, mecliste on tayyip gücündedir diyorlar.

edit: şaka bir yana, bu chp'nin ve ondan hala umudu olanların hali cidden içler acısı. gökten feriştahın oğlu inse kurtaramaz. net.
en akıllıca olanı, chp'nin kendini feshedip, amacı kemalizm üzerine araştırma yapan ve atatürk'ün mirasını koruyan bir vakıfa dönüşmesidir.
içindeki politika yapmak isteyen ulusalcı-faşist-şövenist kesim -ki çoğunluğu oluşturan bunlar- acilen mhp'ye veya isteğe bağlı olarak mhp'nin daha sağında yer alan nasyonal sosyalist isçi partisine iltica ederler.
geriye kalan az sayıdaki sosyal demokrat kesim ise, ya shp benzeri yeni bir örgütlenmeye giderler, ya da yeşiller ve sol gelecek veya halkların demokratik kongresi gibi hali hazırda varolan sol-sosyalist- demokrat bir oluşuma katılıp mücadelelerini orada yürütürler.
böylesi, chp'nin türkiye'ye yapabileceği en büyük ve en son güzellik olur.
aleyna tilki'nin "o sen olsan bari" klibindeki ayıcık. eşdeğerde ünlüler hatta ayıcık daha çok izlenmiştir.en azından sempatisi var.
muharrem incenin halkın içinden geldim tavrı iyi guzel ama bazen bana malum kişiyi çok hatırlatıyor. derler ya "rakibinle yarışırken, ona benzeme" bu sebepten onu chp'nin başinda görmenin bizleri yoracaginı düşünüyorum.
aklima gelen seçeneklerden biri, bir dönem parti sözcülüğü yapmış olan selin sayek böke.
muharrem ince derdim. ama chp'nin boku çıktı be. kursun işte yeni bir parti. mevcut düzeni değiştirmeye çalışacağına sıfırdan parti kursa bu adam arkasından gelecek milyonlar olacak. chp de zıkkımın karekökünü yutacak.