kıyamam sana

leman samın en anlamlı şarkısı. bebeğini çoçuk esirgeme yurduna bırakmak zorunda olan bir hayat kadının yavrucağına veda mektubu. her dinlediğinizde bu düzen içerisinde kadın olmanın zorluğunu hissedebiliyorsunuz ve insanın bu haksızlığa karşı yapabildiği şey sadece gözlerden akan bir kaç damla yaş.

(bkz: lanet olsun)

sözleri;

bir gün anlayacaksın neden sessizce gittiğimi
senden vazgeçmek uğruna nasıl bir savaş verdiğimi
mevsim kış olur hani bir yudum güneş bulamazsın
sonsuz uçurumlardaki çiçeklere dokunamazsın

her sabah bir sayfa daha eksilip gidiyor ömrümden
ömrümün yıkıntılarında can çekişiyor umutlarım
ellerimde acılar ellerini tutamam kıyamam kıyamam sana
yollarımda ayaz var yaklaşma yollarıma kıyamam kıyamam sana
karanlık gecelere ortak edemem seni kıyamam kıyamam sana.
şarkısının bestesi leman sama aittir. sözleri ise ismi saklı tutulmuş bir bayana ait. meçhul söz yazarı, karaköyde bulunan bir genelevde çalışan hayat kadınıdır. bir gün beklemediği anda hamile olduğunu öğrenir. belki de anlamsız bulduğu hayatına bir anlam katacaktı bu beklenmedik bebek... ama olmadı... bulunduğu ortamı ve şartları düşününce bebeğinden vazgeçmekten başka çaresi yoktu. onu bir aileye evlatlık olarak vermeye karar verdi. hissettiklerini çok yalın bir dilde anlatan bu fedakar anne, bebeğiyle geçirdiği o son gece kağıda işte bu satırları yazdı... kıyamam sana...

(kadınlar klübünden)
asıl hikayesini dinlemeden önce de hüzünlendiren bir şarkıyken şimdi tamamen can yakan bir hal almıştır. bu tarz şarkıları hikayelerini öğrendikten sonra dinlemek resmen güç istiyor.

(bkz: elfida)