koskoca adam olup sevgilisine hala aşkım diye hitap eden insan

aşkım der, ayım der, öküzüm der, sevdiceğim der; der de der. hatta 90 yaşında olsa bile diyebilir gayet tatlı bir seslenme bu. adamın yaşı değil adamlığı esastır.
aşkitoşkom diyen insanın bir alt derecesidir. zamanla düzelir mi. tabii ki hayır. ilerde aşkitoşkom diyenler sınıfna girecektir.
koskoca adam olmuş eşşek kadar olmuş hala sevgilisi mi var dedirten hadise.

yani kossskoca adam olduk diye, sevgilimize "hazretleri", "haşmetmahap" veya "ekselansları" diye mi seslenek? dedirten bir serzeniştir.

hiçbirzaman tek dil ile konuşmayı sevmediğim gibi, sevdiğim insanlara sadece adıyla hitap etmeyi de çok kısır ve yetersiz bulurum. çünkü, kullandığım dil ve sözcükler ne kadar çeşitli ve farklı olursa, içimdeki duyguları ve düşünceleri o derece zengin bir çeşitlilikte aktarabileceğimi hissederim.
anama, babama, bacıma, bazı kuzenlerime, yakın dostlarıma ve tüm sevgililerime her daim bir lakap takmış ve kullanmışımdır. onlara, farklı dillerden farklı sözcüklerle seslenmişimdir.
ve tabi ki tüm sevgililerime aşkım diye seslenmekten de utanmayıp ve vazgeçmeyip, onun yanına güzel sıfatlar da eklemişimdir.

genel olarak ''aşkım'' lafı zaten bana çok bayağı, anlamsız geliyor. artık şu zamanda öyle hitap şekilleri günlük hayata, daha doğrusu romantik ilişkilerden arkadaşlıklar seviyesine indi ki bana birçok aşkım diyen arkadaşım var. sevdiğiniz, gerçekten ''aşkım'' diyeceğiniz insana ne bileyim daha özel, daha anlamlı bir hitap şekli olmalı. onun değeri bir başka çünkü.