kürek

türkiye'de her ne kadar bilinmese bile insanlık tarihi kadar eski bir spordur. pek çok anadolu insanı "yarak kürek işler" diyip dalga geçse bile öyle değildir. kürek ciddi bir spordur. çok çalışmayı ve emek vermeyi gerektirir.

kürek eskiden kölelere yaptırılırdı. roma ve mısır'da kürek kölesi denen köleler vardı. vikingler kürekle dünyayı dolaşmışlardır. ayrıca mısırlılar ile asurluların kabartmalarında üç kürekçili sandallar görülmektedir.

1715 senesinden, ingiltere'de balıkçılar arasında düzenlenen ilk kürek yarışı gerçekleştirildi. ilk kürek yarışlarının kuralları, 1829'da ingiltere'de oxford ve cambridge üniversiteleri arasında, 1851'de abd'de harward ile yale üniversiteleri arasında düzenlendi.

kürek sporu genelde kol sporu gibi algılansa bile en önemli işi bacaklar yapar. çünkü bacaklarla kendinizi itip sonra küreğe abanırsınız. bacakları itmek suretiyle güç kazanılmasını sağlayan kızaklar ise ilk defa abd tarafından kullanıldı.

dünyanın en zor sporlarından birisi olup, aşırı bir dayanıklılık ve güç gerektirir. bu sporda vücudun bütün kasları çalışır.

kazma ile birlikte anılan tarım/bahçe/inşaat kürekleri de vardır. inşaatlarda veya mezarlığa ölü gömerken, tarla-bahçe işleri ile uğraşırken sıkça kullanılır.
kazma-kürek bir ikilidir; ayrılamaz!
küremek'ten* gelir kürek...
kemiği de vardır.*