kutluğ ataman

yönetmen, video enstalasyon sanatçısı. iki dönemdir akp'yi desteklediğini açıklayan tuhaf kişilik. neden akp'yi desteklediğini şöyle açıklamıştır; anayasal değişiklikten bahsettiler. zaten sokakta türbanlılar acı çekiyordu. bu hükümete reform ve medeniyet adına güveniyorum. zaten politika yapabilen tek parti onlar.
insan inanamıyor ataman'ın söylediklerine. acaba benmi yanlış ülkede yaşıyorum diye düşündüm zatı tvde izlerken. heykellerin tekbirler eşliğinde yıkıldığı, işçilerin dövüldüğü, kadınların kızmı kadınmı diye aşağılandığı, eşcinselliğin açık açık heryerde hastalık olarak ilan edildiği, tüm karedeniz'in hes şantiyesine dönüştüğü, gazetecilerin, öğrencilerin, kürtlerin hapise atıldığı ülkede o yaşamıyor zaten. cihangir'de bunlar çekmiyor olabilir. kendisine şizofren dünyasında başarılar diliyorum. yine de lola ve bilidikid çok güzel filmdir...
perihan mağden 'in romanından uyarlama iki genç kız filminin de yönetmenidir.
erzincanlı olmayı neden bu kadar ayrıcalıklı saydığını anlamadığım kişi. ben ki milliyetçiliğin ülke bazında olanına bile anlam veremeyen biri olarak kendisinin bu mikro milliyetçiliğine hiçbir anlam veremiyorum. kendisini ve lola and bilidikid başta olmak üzere birçok işini bayağı seviyor olmama rağmen bazı yaptıkları karşısında anlamazlığa düştüğüm sanatçıdır kendisi.
istanbul modern'de içimdeki düşman sergisini gezme fırsatını bulduğum sanatçı. gerçekten değişik bir sergiydi. aklımda kalan çalışmalarının birinde dansöz kıyafeti giyip dans ediyordu, diğerinde de bir travestiyle röportaj yapıyordu.
peruk takan kadınlar adında belgesel ve kitabı da bulunan, bir dönem kendini yerli andy warhol ilan eden sanatçı.*

siyaset rüzgarlarına göre rota alan ataman, yerine göre kah ılımlı islamcı yerine göre kah anarşik sanatçı olabilme özelliğine sahip enteresan bir kişilik olup, bir dönem akp ile yaptığı toplantı sonrası bir gecede 28. uluslararası istanbul film festivaline jüri başkanı olmuştur. gezi parkı direnişine destek veren ünlüleri topa tutarak gündeme gelen sanatçının yeni hedefinde kesesini doldurmak için yepyeni planlar var. sanat ve para algısında yivli-kıvrımlı yolu seçen ataman, bu kadar yanarlı dönerli olunca ister istemez akıllara şu geliyor: homoseksüel olduğu için muhafazakar kesimin arkasından teneke çaldığı bir yönetmenin, sırf akp yanlısı oldu diye; bu kez hükümet tarafından pamuklara sarılması siyasi ikiyüzlülükte bir evrim olsa gerek.
gezi muhalifi olan yonetmen.muhalif olabilir elestire bilir ama gezi ruhuda kendi gibi dusunmeyeni yok sayan bir yonetime karsi durmak icin olmamismiydi.
nedir bu geziye en ufak bir elestiriyi hazmedememek.mahalle baskisindan bikanlar bundan sikayet edenler neden simdi ayni seyi yapiyor.gezi muhaliflerine gercekleri anlatmak yerine neden makarnaci,got kili,koyun,donek yalaka gibi argumanlarla asagilaniyolar.gezi ruhu gibi bu topraklarin gormedigi bir birlik olma halini niye bir kac tane sivri adam icin heba ediliyor anlamakta zorluk cekiyorum.safak sezer,okan bayulgen direnis sirasinda kahramanken neden simdi itun gotune sokuluyor.bu bu sekilde olmaz canlar eger gezi ruhunu devam ettirecekseniz daha fazla empati ve hos goruye ihtiyaciniz var.
istanbul modern'deki son işi ile şaşırtmıştır. bir dansöz kıyafeti içinde salt darbuka eşliğinde dans eden kişi kendisinden başkası değildir.
ticari amaç gütmeyen, buna karşı olarak bir youtube kanalı açmıştır.

(bkz: witchtv)

(youtube:https://www.youtube.com/channel/uc5vtmxonrhh4m5w1nx91d9a)
gzone, kendisine yeni youtube kanalı ve eşcinsel temalı filmi kanala eklemeyişi üzerinden giydirmiştir: http://gzone.com.tr/kutlug-ataman-sansur...
yeni filmi hilal feza ve diğer gezegenler'de trans kadın rolünü hande ataizi'ne oynatmış. trans bir karakterde neden bir trans kadın oynatılmaz anlamış değilim. türkiye'de oyunculuk eğitimi almış, filmlerde rol almış trans kadınlar var. birine bu rolü verebilirdi.