kuzuların sessizliği

jodie foster ve anthony hopkins iki çok başarılı oyuncunun başrollerde olduğu 1991 yapımı psikolojik ağırlıklı gerilim, cinayet filmi. aynı adlı romandan uyarlanmıştır. fbi ajanı clarice'in, insanların derilerini yüzüp öldüren bir seri katili bulmak için yamyam olan hannibal lecter'in zihnini girmeye çalışıp katili bulmaya çalışır. oyuncular bu kadar iyi olmasaydı cidden sıkabilecek sahneleri vardır filmin, ama konu olarak cidden iyi kurgulanmıştır.

isminin sebebi ise filmin ilk yarısında pek anlam ifade etmez. "ne alaka?" gibi sorular sorulabilir, hatta film bitince bile "daha iyi bir isim olabilirdi." de denilebilir.

2001 yılında hannibal isimli devam filmi çıkmıştır. ama bu sefer clarice karakterini jodie foster canlandıramamıştır malesef.
kurtların seslerinin gür çıkmasının sebebidir.
tüm zamanların en iyi 3 filmi listemde mutlaka yer alır. biz çocukken üniversiteye giden bir akrabamız bu filme gitmiş gelip filmi bize anlatmıştı. kanımız donmuştu resmen. öyle güzel anlatmışki yıllar sonra filmi izlediğimde sahneler aynen çocukken gözümde canlandırdığım gibiydi.
hannibal lecter' ın ikinci kitabı-filmi. ilk kitap red dragon "manhunt" adıyla çekilmiş ancak pek ilgi görmemiş. kuzuların sessizliği ise ikinci film-kitap olarak çekilmiştir. yönetmen, kadın oyuncu, erkek oyuncu, film ve en iyi uyarlama senaryo oscarlarını aldı. ilmek ilmek artan gerilimi, muhteşem finali ve muhteşem oyunculuklarıyla en sevdiğim filmlerdendir. samsun' da öğrenciyken sinemada seyretmiştim * antony hopkins' in bu filmdeki performası gelmiş geçmiş en iyi iki erkek perfonmansından biri olduğu söylenir. ki sadece 16 dakika görünür * . diğer performans ise ....