l.a. zombie

bruce la bruce'un çektiği geçen yıl istanbul film festivalinde sansürsüz olarak yayınlanırken, ankara'da kesilerek yayınlanmış, gay porno yıldızı françois sagat'nın da oynadığı vulgar tarzında tadından yenmeyecek bir filmdir. festivalde izleyemeyip yarıda çıkıp giden kadınları gördüğümde içimden çok gülmüştüm. oysa a serbian film ile karşılaştırıldığında sadece zombie eşcinsel ilişkiyi anlatan ve gösteren bir filmdi.
ölen insanların yaralarını çüküyle iyileştiren bir zombinin hikayesi. ama eşcinsel bir zombi. iyileştirdiği adamlarla seks yapan bir zombi. kahveciye gidip kahve içen bir zombi. filmdeki "hardcore" sahneleri çıkarırsak cidden karşımıza harika yönetilmiş bir film çıkacaktır. harika müzikleriyle ve farklı açılı kameralarıyla harika.

filmde ayrıca yönetmenlik dışında ufaktan da olsa "kanunsuzluğun" "adaletsizliğin" olduğu amerikayı, daha da ötesi dünyayı anlatmaktadır. uyuşturucu için adam öldürenler, para için adam öldürenler, evsizler gibi...

filmdeki hardcore sahneleri çıkarırsak 100 dakika yerine 60 dakikalık bir şey kalıyor. hardcore sahnelerin gerekliliğini anlayamadım yani, filmle bağdaştıramadım doğrusu. ama yine de izlenilebilir. insanların beğenmeyip filmden çıkmasını anlarım. ben de oturup "kuku"lu hardcore film izlemeye bayılmazdım herhalde.