larry ve andy wachowski

polonya asıllı chicago doğumlu kardeşler. matrix gibi büyük bir filmin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenerek tavan yapmış olmalarına rağmen sürekli sahne arkasında olmayı tercih etmişlerdir. aynı zamanda v for vendetta nın da senaristliğini yapmışlardır. daha sonra kardeşlerden larry ameliyatla cinsiyetini değiştirmiş ve lana ismini kullanmaya başlamıştır.

(bkz: the matrix)
(bkz: v for vendetta)
matrix'ten başka bir numaraları olmayan yönetmen kardeşler, tamam bir dünya para kaldırdılar bu seriden hayat güzel onlara ama bu kadar kazanıp da bir çok dahi yönetmen var hala iyi iş yapan, göt mü büyütüyorlar ne anlamadım.
artık wachowski brothers diye anılmaları mümkün değil çünkü larry lana olarak cinsiyet değiştirmiştir ayrıca yönetmenlik adına gerçekten bi numaraları yoktur matrixin kamera arkasını izliyen bi kişi bunu rahatça anlıyabilir herifler hiç bişi yapmıyolar mal mal bakınıyolar sette biraz parayla yönetmen olmuşlar gibi sanki zaten matrix 3lemesinin son 2 filmini kes at bana göre.
andy wachowski trans geçiş sürecini tamamlayarak kardeşi gibi trans kadın olarak karşımıza çıktı. andy artık lilly isminde.

(bkz: lilly wachowski)