lgbti'ler çağlayan adliyesinde

13'üncü istanbul lgbti onur yürüyüşüne saldırma emrini veren içişleri bakanı sebahattin öztürk , istanbul valisi vasip şahin ve kanunlara aykırı emri uygulayan istanbul emniyet müdürü selami altınok hakkında 2 temmuz perşembe günü 12.30'da çağlayan adliyesi’nde suç duyurusunda bulunacağız. avukatlarımızın desteğiyle, yürümesi engellenen kişiler olarak bireysel dilekçelerimizi hep birlikte sunacağız. siyasi partileri, sendikaları, demokratik kamuoyunu ve uluslararası sivil toplum örgütlerini bizimle dayanışmaya çağırıyoruz. desteklerinizi bekliyoruz.

basina ve kamuoyuna,

13 yıldır düzenlenmekte olan istanbul lgbti onur yürüyüşü, bu sene istanbul valiliği tarafından ramazan ayı gerekçe gösterilerek engellendi. toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ve ifade özgürlüğünün ramazan ayı gerekçesiyle engellenmesi, hukuk devletiyle ve kanunlarla bağdaşmamaktadır. valilik hukuka ve kanuna aykırı karar verdi, suç işledi.

kolluk kuvvetleri, valiliğin kanuna aykırı bu emrini uygulayarak suça iştirak etti. polis, tıpkı geçen sene olduğu gibi bu sene de barışçıl gösterilerini düzenlemek üzere gelen on binlerce kişiye biber gazı, toma'lar ve plastik mermilerle saldırdı. valiliğin anayasaya aykırı ve kanunsuz emrini yerine getiren kolluk kuvvetleri, yasal yükümlülüklerini ihlal etti. dahası, saldırının gerçekleştiği gün polislerin pek çoğunun kaskları ve sicil numaralarının olmadığı görüldü.

lgbti olmanın karşısına müslüman kimliğini koymak ve bunlar iki zıt kimlikmiş gibi algılanacak kararlar almak yapay bir gerilim üretmektedir. bu durum lgbti’lere yönelik saldırılara zemin oluşturmaktadır. lgbti’lerin her kesimden olabileceği bilgisi gözardı edilerek alınan bu karar, bizleri toplum nezdinde düşmanlaştırmayı hedeflemektedir. hükümet ve valilik bundan sonra lgbti’lere yönelik gerçekleştirilecek her türlü saldırıdan doğrudan sorumlu olacaktır.

daha sonra yaptığı açıklamada istanbul valiliği, kendilerine gelmiş herhangi bir bildirimin olmadığını ve yürüyüşe bazı grupların tepki göstereceği duyumunu aldıklarını belirtmiştir.

öncelikle böyle bir istihbarat varsa valiliğin ve kolluk kuvvetlerinin yapması gereken, gelebilecek saldırılara karşı önlem almak olmalıdır, gösteri hakkını kullanan gruba saldırmak değil.

ikinci olarak ise 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu ve anayasanın ilgili maddesi açıktır. şöyle ki bu tür yürüyüşler valiliğin iznine bağlı değildir, hatta resmi makamlara bildirim yükümlülüğü dahi bulunmamaktadır. yani 28 haziran pazar günü taksim’de yapılması planlanan 13’üncü lgbti onur yürüyüşünün kanuna aykırı bir tarafı yoktur. engellenen yürüyüş sonrası hala sokaklarda bulunan insanlara yönelik saldırılar devam etmiş, polisin kapanış partilerinin olduğu sokaklara ve mekanlara gaz kapsülleri ve plastik mermilerle saldırısı gece yarısına kadar sürmüştür. polisin bu tavrı bildirimde bulunulmayan bir yürüyüşe müdahaleden öte kimliklerimize ve varoluşumuza yönelik bir saldırı olduğunu gösterir niteliktedir.

yapılan saldırılar neticesinde yürüyüşe katılmak isteyen yüzlerce insan zarar görmüş, pek çoğu darp raporu alacak seviyede saldırıdan etkilenmiş ve yaralanmıştır. pazar günü polis şiddetinden etkilenen bütün arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyoruz.yıllardır bize uygulanan sistematik şiddeti görmezden gelen ve hatta kanunlar eliyle bize yönelik suçları hafifleten devlet, bu yıl fiziksel olarak doğrudan lgbti'lere saldırdı.
üstelik 26 haziran cuma günü birleşmiş milletler’de lgbti hakları konusunda güvence veren hükümetin, 28 haziran pazar günü 13'üncü istanbul lgbti onur yürüyüşü’ne yasal bir gerekçe göstermeksizin saldırmasını anlaşılmaz bulmaktayız. türkiye, cuma günü gerçekleşen toplantıda norveç'in sunduğu "türkiye'nin insan haklarına bağlı yükümlülüklerini uygularken, lgbti'leri de içerecek şekilde, sivil toplumun sürece dahil edilmesinin sağlanması" tavsiyesini kabul etmiş ve birleşmiş milletler çatısı altında kabul ettiği tavsiyeleri uygulayacağını duyurmuştur. fakat bu tavsiyeye iki gün sonra aykırı davranmıştır.

bir kez daha söylüyoruz: vardık, varız, her zaman var olacağız!

lgbti onur yürüyüşü türkiye’de on üç yıldır düzenlenen bir yürüyüştür. 23 yıldır 1969’daki stonewall isyanının yıldönümüne denk gelen ve haziran ayının son haftası yapılan istanbul lgbti onur haftası etkinliklerinden sadece biridir. bundan sonra da aynı şekilde her yıl gerçekleştirilecektir. hangi hükümet gelirse gelsin biz varoluş mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. yıllardır süren baskılara karşı nasıl direndiysek bundan sonrakilere de aynı şekilde direnmeye devam edeceğiz.
buradayız, alışın, gitmiyoruz!

13. istanbul lgbti onur yürüyüşüne saldırma emrini veren içişleri bakanı sebahattin öztürk , istanbul valisi vasip şahin ve kanunlara aykırı emri uygulayan istanbul emniyet müdürü selami altınok hakkında perşembe günü 12.30'da çağlayan adliyesi’nde suç duyurusunda bulunacağız. siyasi partileri, sendikaları, demokratik kamuoyunu ve uluslararası sivil toplum örgütlerini bizimle dayanışmaya çağırıyoruz.

istanbul lgbti onur haftası komitesi

https://facebook.com/events/1008946359138490
iş olmasaydı da ben de gidebilseydim. fırsatı zamanı olan herkesin gitmesi gerekiyor. bu ülkede lgbti'nin sabrını sınamasınlar!
anayasanın 34. maddesi şöyle der;

- herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.

iştre bu sebeple bugün çağlayan adliseyinde suç duyurusunda bulunuldu.