maske

bazen takmak zorunda olduğumuz bir gereç.
kendi gibi olmaktan korkan ya da kendi gibi olduğunda kaybedeceğini düşünen insanlar için bir tür zırh.
herkesin bir tane soyut olanından bulundurduğu. ama hayır benim bahsedeceğim bu değil. şu siyah noktalara iyi gelen var ya o. böyle bir fresh oluveriyor cildiniz. güzel bir buluş.
2020'de geldiğimiz nokta: maske takmalı mı takmamalı mı?

koreli, çinli ve japon kardeşlerimizi yıllarca görüp dalga geçtik. şimdi her türlü tıbbi maskenin neredeyse isimlerini biliyoruz.

bulunup bulunmama sorunu, fiyatı bir yana takıp takmama konusunda bir fikir birliği yok türkiye'de. bu fikir birliğine zerre katkım olamaz çünkü ben sade ve konunun uzmanı olmayan bir vatandaşım. maymun gibi devamlı izliyorum ortak bir ses duymak istiyorum.

takın ya da takmayın bunu söyleyin be kardeşim!
aranızda eczacı yok mu şunun piyasasını bir anlatsa da aklımızdaki toplumsal sorular cevaplansa çok iyi olacak.birçok meslek lisesinin maske üretimine başladığı haberleri dolaşırken şuan fiyatlarda bir düşüş,dalgalanma yaşanmakta mıdır, bilgisi olanlar paylaşabilir.

"sağlık personellerinin maskelere erişimi çok sınırlı, yeterli ekipman olmamasından şikayetçiler" kaynak:ses
geçen hastane içine girebilmek için bir tanesine 25 tl verip almak zorunda kaldığım koruyucu bir ekipman
kullanması zorunlu olmuştur. ispanya ve italyaya ne kadar gönderildiden daha önemli birkaç soru aklıma geldi," maske kullanmayın daha zararlı "çağrılarından bugüne kadar kaç il yöneticisi olan işadamı maske üretti ?içişleri bakanlığınca el konulan ancak imha edilmeyen binlerce maske şu anda nerede? bakan fabrikalara el koymaktan çekinmeyiz diyordu peki el koyacak mı? 65 yaş üzerinde maske dağıtılacağı müjdesi erilmişti 65 yaş üzerinin sokağa çıkması yasak, maske kullanma şartı sokağa çıkarken getirildi, 65 yaş üzerine ise henüz maske dağıtımı valiliklerce yapılmadı diye biliyoruz peki 65 yaş üzeri için dağıtılacak maske ve kolonyalar hala nerede?
sokağa çıkmak için takmak zorunda olduğumuz araç, yalnız şöyle bir durum var ki 40 lik pakedi 250 liraya satıldığını daha bugun eczanede gördüm.

akıllarda tek soru, kimin gücü yetecek bunu almaya?
internetten alışveriş yapayım diye bir siteye giriyorum.

- filanca maske 20 tl, filanca maskenin kutusu 200 tl, filanca maskenin teki 100 tl

sosyal devletin gereği devlet akıllardaki tüm soruları giderip maske tedariki yapmalıdır.
çok detayına girmemek lazım maskelerin. koronavirüste maskenin yetersiz kaldığını düşünürsek ve en kötü ffp3 maske gerektiğini göz önüne alırsak herhangi bir cerrahi maske iş görecektir. aksi takdirde doktorlara virüs maskesi kalmayacak.
maske talebi e-devlet üzerinden alınacakmış. maske.epttavm.com talep sitesini halkımızın birlik ve beraberliği çökertmiştir.
e-devlet ve ptt maske dağıtmaya başlamıştır. bu uygulamanın sonucunda sokağa maskesiz çıkılmama kuralının getirilmesini beklemekteyim.
90'lı yıllarda çok populer olan cizgi film. mask. pazar sabahları kanal d'de cikardi. walt disney yapimiydi sanirsam.
önce bir bakan çıktı ve uygun fiyata satacağız dedi. gelen tepkiler üzerine ve chpli belediyelerin ücretsiz maske dağıtmasıyla geri adım atan hükümet ptt vasıtasıyla evlere ücretsiz maske dağıtımına başlayacağını duyurdu. sokağa çıkma yasağı yaşlarının dışında kalan herkese (21-64) haftada 5 adet maske verilecek. bunun için ilgili site üzerinden her birey için form doldurulması gerekiyor.
koronavirüsle birlikte ülkece maskeli balodayız sanki. rengarenk maskeler, cerrahi maskeler var etrafta. bunların içerisinde ise bence en tasarufflu olanı yıkanabilir maske. hem kıyafetlerinle de kombin yapabiliyorsun. yıkayıp maskeyi kullanabiliyorsun. https://dermatech.com.tr/
yeni demirbaşımız.
yeni masraf kapımız.
iğrenç mikrop ve virüs yuvamız.
telefon, cüzdan ve anahtarlık gibi sürekli taşımaya ve biryerlerde unutmaya yarayanımız.
evony (hayat kimya üretiyor)
b-good (salgından önce de maske üretiyorlarmış)

gözlemlediğim kadarıyla bu iki marka fark yaratıyor piyasada.
yuzde yuz koruma saglamayan, az miktarda da olsa virus solumamiza engel olamayan aparat.