murat uyurkulak

türkiye'nin en aydınlarından biridir... egelidir... antik yunanlı atalarımızın izinden gitmektedir. iyi de etmektedir. dediklerinin-ettiklerinin her biri çok kıymetlidir. ahanda onlardan biri:*

"bir insanın diğerleri üzerinde iktidar, tahakküm ve baskı kurabilmesi, bunu içselleştirebilmesi, bundan zerre rahatsızlık duymaması, rekabetle, güç arzusuyla, muktedirlik halini korumak yönünde daimi bir gayret ve endişeyle yaşayabilmesi hakikaten inanılmaz. sözgelimi alelade bir diş macununu satmak için yorulan kafanın, yapılan organizasyonun, seferber edilen yaratıcılığın beşte biriyle, onda biriyle, dünyada açlık diye bir mesele kalmayabilirdi. vaziyet çok belli: ya tabiatla uyumlu yepyeni bir hayat kuracağız ya da toptan yok olacağız. daha önce de demiştim: insanlara üzülmem, müstehaktır, ben onca hayvanın, bitkinin yok olacağına üzülüyorum. onlar buna mani olamazlar çünkü. velhasıl insan denen mahlukun mevcut vahim halindense, bir gorilin tabii halini tercih ederim. bir hayvan kadar dürüst olmak isterdim, ama mümkün değil. ben de bu pespaye pazaryerinde yeterince acılaşmış, taşlaşmış, kayışlaşmış durumdayım."

(bkz: tol)
(bkz: har)
bazuka adlı öykü kitabıyla yine beni benden almıştır kendisi. postmodern türk edebiyatının en başarılı kalemlerindendir. daha nice başarılı eserler vereceğinden de şüphemiz yoktur. çünkü güzel insandır murat uyurkulak, sevmişizdir bir kere yapacak bir şey yok. yeni kitabını bir sürü insan dört gözle beklemekteyiz.