musevilik

yahudi toplumunun inancıdır. dinin kitabı tevrat tır. sonradan bu dine dahil olmaz o dinle ile doğarsın.
kitapla inen dinlerden biri. diğerleri için;
(bkz: hıristiyanlık)
(bkz: müslümanlık)
efendim ilk semavi dinimizdir. kanaatkarlığı ve olmadık umutları da aşılayan ilk dinimizdir. yalnız çok ezoteriktir. bu nedenle kitleleri kucaklayamamıştır.

genel olarak semavi dinlerin ve doğu felsefelerin hepsiyle aynı şeyi söyler.

özünde aman ha kötü bir şey yapma, sana yapan, eziyet eden olursa yapacak bir şey yok, kaderdir, tanrıdan gelmiştir. bir de bu dini savunup güçlendirip amuda kalkarsan cennet diye bir şey var çok güzel, yoksa cehennem var hayatta gitmek istemezsin mantığını getirmiştir.

diğer semavi dinlerden farklı olarak cennetin bu dünyada olacağına inanıldığı bir dindir.
sonradan olunmaz musevi olarak doğulur kısmı benim ilgimi çekmiştir hep. yani bu dinde önemli olan bizdeki gibi tohum değil, tarladır. yani musevilik anneden geçen bir durummuş. musevi anneden doğan çocuk musevi olurmuş. eğer baba musevi ise ve anne farklı bir dinden ise musevi olunmuyormuş.
yahudlik ve musevilik birbirine karıştırılmamalı musevi sonradan tevrata inanmaktır yahudilik ise anne ve babanın yahudi olmasıyla olur safkan yahudi yani biz gidip yahudi olamayız ancak musevi oluruz yada tam tersi kafam karıştı ya la
tarih sahnesinde sürekli eziyet görmüş sürgüne tabi tutulmuş ama buna rağmen çalışmayı gayreti elden bırakmamış milliyetçi bir topluluk. museviliği bugün sadece din ekseninde tartışmakta eksik kalır
sonradan olma yahudiliktir. baba baskısıyla fenerbahçeli doğup kendi fikrin oluşunca galatasaray a gönül vermek gibi birşeydir.