müslümanların kolay kötülük yapmasının nedeni

mükkemmel olan müslüman değil, islamdır.

yazıyı okudum ve genel olarak katıldığımı söyleyebilirim. ancak bu başlık bu yazıya pek yakışmamış diyebilirim.

neden mi?

yazıda sürekli belli bir kitlenin karşıt görüşlü bir kitleye nasıl davrandığından bahsedilmiş. bazı müslümanlar adam öldürüyorlar, evet. bazı müslümanlar çalıyorlar, evet. bazı müslümanlar kendisinden olmayanları dışlıyorlar, evet. bunun da sebebi karşı tarafın müslüman olmamasına bağlanmış hatta bir adım ileri gidilerek karşı tarafın aynı cemaatten bile olmadığından bahsedilmiştir.

doğrudur, böyle bir şey olmaz diyenin samimiyetinden şüphe edilir ve konuşma orada kesilir.

ancak bu yazıya atılan başlık kulağa su kaçıran cinsten. müslümanların kolay kötülük yapmasının nedeni, dersen birisi çıkıp eşcinsellerin seks bağımlısı olması, eşcinsellerin pedofili olması, eşcinsellerin katil olması gibi saçma sapan genellemeler yaparsa "bir kişiye bakarak nasıl bir kitleyi yargılıyorsun," diyemezsin.

mesela bilmiyorum hiç duydunuz mu ama pkk ilk gündeme geldiğinde insanlarda bütün kürtler teröristtir algısı varmış. bunu ailemde ki kürtlerden dinledim. şimdi biz buna da doğru diyemeyiz.

en nihayetinde hayatında hiç mi iyi bir komşu teyze olmadı, bir amca, bir baba, bir anne ne bileyim türkiyede yaşıyoruz. yüzde doksanının nüfuz kağıdında din hanesinde müslüman yazıyor. gerçekten kaçı müslümandır bilmiyorum ama bizler çıkıp bu beyanda ki gibi müslümanların kolay kötülük yapmasının nedenleri dersek, haksızlık etmiş oluruz. oluruz yani. iki iki dört eder.

insan bu nihayetinde, hata yapar, saçmalar, salaklıklar yapar. yapar yani.

bir kaç kişinin hatasını da tüm müslümanlara mal etmek, gerçekten iyi olan müslümanları kırar ve bu da toplumda ayrışmaya sebep olur.

eh yani müslüman adam kayırmıyorsa bile sen ona gidip "abi sen kötülük yapmaya meyillisin," dersen adam ne yapacaktı...

sadece kimliklerinde islam yazması ve sözde müslüman olmaları.