namaz kılmak

müslümanların ibadetlerinden birisi.inançlar konusunda epey sallantıda olan beni bile ilk alnımın,vuslatla olan buluşmasında ağlatabilmiştir ilk sabah namazımda."doğru yol dindir,herkes dine dönsün" gibi bir genelleme yapamam lakin şahsım adına derim ki inançlı biriyseniz din gerçekten başlı başına hayatınızı büyük ölçüde iyi anlamda değiştirebiliyor.

aman alkol almayım,aman küfür etmeyim abdestim bozulmasın,aman allaha dua edeyim,aman arapça öğreneyim,aman namaz kılıp sonra spora gideyim,aman yarın oruç tutayım.

garip bir şey,gerçekten...

ben eskiden dinlere inanmazdım ama garip bir şekilde islamiyete anlamaya çalıştığım günden beri,hayatım,ruhum,aklım olumlu anlamda bir ivme kazanmaya başladı.
allah kabul etsin, odada bir çocuk varken kılmak tehlikeli olabilir. *

insanlığın ilk çağlarından beridir tanrılara en popüler tapınma yöntemi.
kimseye anlatamadığını o'nunla konuşma anı. bir olma zamanı. ibadetin en saf hali.
islam dinine göre namaz kılmak çok büyük sevaptır.namaz kılmamanın cezası da 4 mezhebin üzerinde anlaştığı tek konudur.(madde 37)
http://www.erdemyolu.com/wp-content/uplo...
kılanların her fırsatta duyurmaya çalıştığı ibadet şekli. sanki bana kılıyor namazı da hava atıyor. hey allaam ya.
benım için ınanılmaz bı huzur.
türkiye' deki birçok sünni müslümanın gerçekleştirmedikleri, buna rağmen '' aleviler niye namaz kılmıyor '' diye bıkbıklandıkları ibadet.

kemalist sistemin, sünni bir diyanet kurumunu baş tacı edip, tonla bütçe ayırıp, en dokunulamaz kurumlardan birisi haline getirmesi ve buna rağmen namaz kılanlardan öcü gibi bahsetmesi, irticacı diye damgalaması vs.

peygamber ocağı, şehitlik vb. birçok islami kavramı dibine kadar kullanan ordumuzun, namaz kılma vb. ibadetlerinden dolayı çoğu ordu mensubunu meslekten atması, damgalaması gibi t.c. ilginçlikleri.

not: bunu beğenmeyen arkadaş, nerene battı ki anlamadım.
bu konuyla ilgili olarak kesinlikle okunması gereken kişilerden biri: recep ihsan eliaçık
o huşu olayı bende yok beceremiyorum
bir çeşit ibadet. hemde oldukça evrensel formlara sahip. dünyanın heryerinde tanrıların önünde eğilir insanlar. namaz bunun prosedüre bağlanmış kesin kuralları olan bir şeklidir. ben hep islamiyet öncesi srap yarım adasında namaz benzeri bi ibadet şekli olup olmadığını merak ettim.
hoş bir şey. eskiden kılardım. yıllardır alnım secdeye değmese bile arada o havayı yeniden tatmak için cumaya giderim. uzun süredir ona da gitmediğim için bana biraz garip geliyor artık.

secdeye giderken yadırgıyorum mesela. eskiden hayatım bunun üzerineydi. bütün günlük planımı namaz vakitlerine göre ayarlıyordum. artık yapamıyorum. eğreti duruyor üzerimde.

ama karar verdim. bugün namaz kılacağım. özlemişim hakkatten.