nefret suçları yasası

ab sürecinde türkiye de işleme sokulması gereken yasa. ülkemizde nasıl uygulanacağı da merak konusudur.


(bkz: nefret suçları)
(bkz: nefretme.org)

bdp li milletvekili sakık, adalet bakanı sadullah ergin'e "meclis'te nefret suçları ile mücadele komisyonu kurulması için bir girişimde bulunmayı düşünür müsünüz?" diye sormuş. hadi bakalım adaletinizi görelim.

http://bianet.org/bianet/siyaset/121788-...
halen türkiye'de yok. yakında yasa tasarısı meclise sunulacak.

http://www.milliyet.com.tr/nefret-sucu-y...
yeni raporlar var. gerçi değişen bir şey yok ama olsun, buranın gündeminde kalsın.

2016 - "ilk kez nefret suçları tanımlandı"
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/ilk-ke...

2018 - kaos gl rapor linki haber içinde
https://m.bianet.org/bianet/toplumsal-ci...

2018 - pembe hayat çalışması
http://www.pembehayat.org/haberler/detay...

2019 - "türkiye'de ayrımcılık suçu neredeyse tamamen uygulanamaz halde"
http://bianet.org/bianet/ayrimcilik/2059...
burada bahsedildiği gibi ne nefret suçunu önler, ne de cezalandırabilir. bunun yaşanmakta olan örneği abd'de mevcut.

abd'de zenciler toplumun %13ü, ama jüri görevi yapanların %1i bile değil. çünkü özellikle ırkçılık bazlı davalarda bir tane bile zenci jürinin olması sanığın ceza alma riskini onlarca kat arttırıyor. bu yüzden avukatlar, normalde ırk bazlı ayrımcılık yasak olmasına rağmen, abuk subuk sebeplerden dolayı zenci jürileri görevlerinden alıkoyuyorlar. bu sebepler gözlük takmak, marksist görünmek gibi ipe sapa gelmez şeyler olabiliyor. ama hakim bunun ırkçı bir nedenle olduğunu kanıtlayamayacağından dolayı çoğu jüri sadece beyazlardan oluşmakta. ki, bu olay jüri görevinin temsiliyetçi demokrasi temeliyle birebir zıt bir şey. neyse.

hadi diyelim mucize oldu yarın harika bir ülke olduk, her nefret suçu yargılanıyor falan fişman. siz eşcinsel olduğunuz için olduğunu kanıtlayabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? türkiyede ayrımcılık yasasından yargılanan 5 kişiden 5i de engellilere karşı suçlardan yargılanıyor. başka ayrımcılık yok mu ülkede? var. ama kanıtlayamıyorsun bile.

kısacası, yarın dünyanın en iyi yasası gelsin, hakimler heteroseksüel ve çoğunlukla erkek olduktan, o yasalar eğilip bükülüp kullanılmayacak olduktan sonra olsa ne, olmasa ne. böyle diyince kızıyorlar tabii, niye karşı çıkıyorsun, hukuksal dayanak olsun falan diye. olsun canım yasa, niye olmasın. turşu kurarız.

malcolm x zamanında desteklediği, ama işe yaramayacağını söylediği ev kiralamada eşitlik yasası için şunu demişti; "iyi niyeti yasalaştıramazsınız, bu sadece eğitimle olur." evet, o yasa halen jim crow yasaları altında yarı-köle olarak yaşayanlar için hiçbir işe yaramamıştı. o yasanın işine yaradığı tek grup, kendilerini zencilerin kurtarıcısı olarak gören beyazlardı.
nefret suçları yasası sadece lgbti+ları koruma amaçlı değildir. gerçekte herhangi birisini tahakkümcülerden / faşistlerden koruma amaçlıdır. misal trans düşmanı eşcinseller var mıdır ? vardır. ırkçı lgbti+lar var mıdır? vardır. heteroseksüel olup faşizmden yaka silken var mıdır? vardır. nefret suçları yasasını talep edenlerin kendi durumlarının farkında olması gerekmektedir. aksi takdirde mahkemelerde sürünmesi gerekenler koruma altına alınabilir. türkiye gibi ülkelerde tahakküm/faşizm ister heteroseksüel olsun ister diğer yönelimler olsun zaten genel kabul gören bir "norm" olması ve baskıcı yapıların her türlüsünün sorgulanmasının toplumda egemen etnik kimlik, inanç, ideoloji ve/veya cinsel yönelimler tarafından hainlik olarak algılanması nedeniyle bu tip uygulamaların işe yaramasını beklemek zaten hayal ürünüdür.