nocturama

beni çok fazla şaşırtan bir film olan nocturama ilk gösterimini san sebastian film festivali'nde yapmıştır. imdb de 6,8 puan alan bertrand bonello filminin paris'te geçtiğini ilk duyunca inanılmaz heyecanlanmıştım. fransız filmlerine ayrı bir hayranlığım var evet ama parisi göreceğim her film benim için ayrı bir anlam taşıyor.

son zamanlarda fransa'da yaşanan terör saldırılarından ve patlamalardan fransızların baya dili yanmış anlaşılan. ben daha çok parisi göreceğim bir film beklerken, ortasına kadar zar zor çözebildiğimiz bir konuyla karşı karşıya kaldık. bol bol paris metrosu kullandıkları için metro durakları canlandı gözümde. terör saldırısı planlayan gençlerin şehrin birçok noktasını patlattıktan sonra yaşananaların ele alındığı filmin en hoş noktalarından birisi kesinlikle avm olayı. hepimiz mutlaka bir gece bir avm de kapalı kalsam ne yapardım acaba diye düşünmüşüzdür eminim. işte bütün bu terör saldırıları ve kovalamacanın içinde aslında hepsi genç ve çocuk olan bu grubun belki de son geceleri olan geceyi nasıl geçirdiklerini izledik.

filmdeki çok hoşuma giden bir diğer ayrıntı ise müzikleri. eğer bir gün bir film ya da dizi çekecek olursam bol bol müzikli kısımlara yer verirdim diye düşünürdüm hep. işte filmde özellikle şarkılarla yaşadıkları duyguları yaptıkları danslarla hareketlerle psikolojilerini çok güzel aktarmışlar. film gençlerin parisin göbeğinde saklanmalarından dolayı sürekli diken üstünde durmanıza neden oluyor. filmde çok fazla erotik sahne olmasa da bir iki kısmında sağlam kalçalar gördük. o yüzden çok hoşuma gitti oyuncuları ve sonradan hepsini araştırdım*

kısacası beklentilerimden dolayı biraz şaşırdım ve istediğimi bulamadım bu filmde. ancak zamanlamasıyla çok iyi bir film olduğunu düşünüyorum. terör saldırılarının her zaman dış mihraklar tarafından olmayacağını içimizde de birçok insanın aslında çok tehlikeli olduğunu gösterdi. izleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.

aidez-moi! pierrot.