nüfus cüzdanı

doğum sonrası edinilen üzerinde cinsiyet, doğum yeri, medeni durum, din gibi bölümleri bulunan, toplumsal cinsiyet rollerine göre pembe ve maviyle tanımlanan namı diğer kimlik. yaşanan coğrafyanın dayatılan izlerini üzerinde bulmak mümkün. kendini belirli bir dine mensup hisseden ya da dinle ilgisi olmayan bir insanın hanesinde zorunlu olarak islam yazması şu meşhur ''inanç allahla kul arasındadır'' gizliliğine gölge düşürüyor. e ne demişler: '' yüzde 99 u müslüman olan ülke''. gel de inanma.

cinsiyet hanesinde sadece erkek ve kadın olması görünmeyen eşcinselleri ve azınlıkların! iç dünyasını görmezden gelir gibi. medeni durumu hanesinde bekar yazması senin '' ahlak''ınla ilgili fikir verirken, evli yazması ''güven'' unsurlarını üzerinizde topluyor.

bir yandan iletişimde sınır tanımayan, diğer taraftan da farkında olmadan yalnızlaşan dünyada kimliklerin birbirine karıştığı ve hatta kimliksizliğin/reddedişin öne geçtiği varsayılırsa nüfus cüzdanı klişeleriyle olsun, dayatmacı tavrıyla olsun artık sadece bir ayrıntı. ama tabii ki fişlemeci bir zihniyetin takip sistemindeki kodları düşününce insan bazen ''hiçbirşeyim'' demek istiyor.

(bkz: yüzde 99 u heteroseksüel olan ülke)
(bkz: soyadı)
standart olarak yazan islam hanesini değiştirmenin bir dizi prosedürden oluştuğunu öğrendiğim, ayrıca kaldırırsam askerde ya da ilerde başvuracağım işlerde sorun(!) olacağı hakkında bolca uyarıldığım için vazgeçtiğim, cüzdanda irice sırıtan kafa-kağıdı.
kadınlara pembe, erkeklere mavi renk olmak kaydı ile, nüfus müdürlükleri tarafından düzenlenen, eskilerin tabiriye kafa kağıdı.