özgün

ingilizce karşılığı original olan kelimedir. malesef dilimizde de orjinal diye yer bulmuştur ve orjinal kelimesinin öz türkçesidir. bir nevi kendine özgü, kendine has gibi anlamalar taşımaktadır. orjinal yerine kullanılmasına özen gösterdiğim kelimedir.
aynı zamanda ülkemizde özgün müzik diye adlandırılan bir müzik türüdür. kendi anlayışıma göre genel anlamda türüne has iyi örnekler taşıyan her müziğe denmesi gerektiğini düşünüyorum. amma velakin ülkemizde bilinen adıyla bu toprağa özgü düşünceleri, yaşayışları ve insanları anlatan güzide bir müzik türüdür. ilk akla gelen örnekleri ahmet kaya, edip akbayram, selda bağcan, sabahat akkiraz, grup yorum, kızılırmak... gibi isimler veya gruplardır.
şarkıcı özgün vardır bir de -direniyorum yokluğuna- şarkısı vardır bazen hüzün verir insana.
kulağa hoş gelen erkek adlarındandır. tek, benzersiz, daha önce görülmemiş gibi anlamları vardır. ingilizce karşılığı original, authentic gibi kelimelerle karşılanabilir.
şeytan adlı şarkısı da fıkır fıkır, kıpır kıpır ve dinlenilesidir.

http://kisalt.be/27s65s
bir şarkı iyi dersem ikinci şarkısı b.ktan olan, arada kalmış popçu, ne çok fazla parlamış ne de isimsiz kalmıştır, ama bir şeyler eksik çocukta... belki tip. eskişehir konservatuarından mezun.