pembe tezkere

eşcinseller askerden muaf sayılabilirken sözlükçülerimizin çoğunun askerlik yaptığını görüyorum. neden pembiş teskere almadınız? şahsen eşcinselliği askerliğe bir engel olarak görmüyorum hatta orada olmaktan memnun olmasını beklerim. bir de kaosgl ve benzeri oluşumlar neden erkek eşcinselleri sadece '' ay ben silah tutamam, kız benden asker mi olur? '' gibi göstermeye çalışıyor. bu durum sizleri de rahatsız ediyor mu ben mi faşoyum? öbüldünüz.
tsk eşcinsel olduğun alnında yazıyormuşçasına gostermeni beklediği için sadece sözel ifade yeterli olmuyor. biçimsel olarak dışarıdan bakıldığında ellerinde var olan eşcinsel prototipe uygun olmanı bekliyorlar. değilsen yapmana engel yok. şahsen pembe tezkere dedikleri kağıdı aldım 4 yıl sonra tekrar çağırıp askerliğe engelim olmadığını istersem bedelli yapabileceğimi salık verdiler...

bireysel olarak tek başına gidip alamıyorsunuz sizden aileden birinin escinselliğinizi onaylaması isteniyor. bu durumda para vermek istemeyen (ya da parası olmayan) ailesi bilmeyen (ya da ailesini bu işe karıştırmak istemeyen) arkadaşlarımız gitmeyi daha uygun buluyorlar. yargılamak kimseye düşmez diyebilirim. almadılar da biz mi ısrar ettik?

en iyi ihtimalle askere gittiğinde olusturduğun hayatının en az 6 ayı 1 yılı kayıp olacak, bunun yanında askerde tanışacağın ve görüşsen olmaz görüşmesen olmaz ısrarlı arkadaşlıkların olacak... kimsenin kimseyi kötü birer prototip olarak göstermeye çalıştığı da yok, yapmak istemiyorsanız bazı beklentileri karşılamak zorundasınız.
ayrıca doğru yazımı (bkz: pembe tezkere) dir.
tdk sözlüğüne göre,

teskere :
1. isim, eskimiş sedye.
2. isim, eskimiş yapılarda malzeme taşımak için kullanılan, dört kollu ve iki kişinin taşıdığı tahta araç.

tezkere:
1. isim pusula(ıı).
2. isim bir iş için izin verildiğini bildiren resmî kâğıt.
3. isim, askerlik askerlik görevinin bittiğini bildiren belge.

bu amaçla başlık pembe tezkere başlığı ile birleştirilmiştir.
bu sene başımdan geçen olaylar silsilesi. belki birilerine yardımcı olurum. bu arada askere gitmek istemiyordum ve 108 kiloydum. boy kilo sınırını aşmak için bilinçli şekilde biraz daha kilo almıştım bu süreçte. çevremdeki gay olduğumu bilmeyen insanlara kilodan dolayı muafiyet aldım diyebilmek için. e-devlet üzerinden yoklama başvurusu yaparken önümde çıkan formda hastalıkla ilgili bir madde vardı. oraya cinsel kimlik ve davranış bozukluğu (tsk maddesinin birebir aynısını kullandım), yeme bozukluğu, obezite yazdım. başvuruyu tamamlamak için izlenmesi gereken 2. adım aile hekimine muayene olmak. aile hekimine gittiğimde er adayıyım dedim ve doktorum sisteme giriş yaptığında daha hiç bir şey sormadan sistem beni şehir hastanesine sevk etti. (psikiyatri ve dahiliye). bölümlerin heyet doktorlarında muayene oldum. (dahiliye kısmını atlayacağım). psikiyatrist bana neden burada olduğumu sorduğunda aile hekimime homoseksuelim dedim ve o beni buraya sevk etti dedim. hayatında biri var mı dediğinde 5 yıldır birlikte olduğum erkek arkadaşım var dedim. ilişki yaşıyor musunuz dediğinde birlikte yaşıyoruz diye üstü kapalı cevap verdim. psikiyatri psikoloğa sevk etti. psikoloğa sevk etme amacı mmpi kişilik testi çözmemmiş. psikologla da hiç konuşmadan testimi çözdüm. ertesi gün sonuçları alıp psikiyatrist heyet doktoruna götürdüm. bir kaç notuyla birlikte askerliğe elverişli değildir yazıp kaşeledi. bir ay sonrasına sağlık kuruluna çıkmam için gün verildi. sağlık kuruluna girdiğimdeyse içeride 15-20 doktor vardı. bir asistan boyumu kilomu ölçtü ve tamam gidebilirsin dedi. hiç bir doktor maskemi bile çıkarttırmadı, yüzüme bakmadı. efemine hareketler yapın, feminen kıyafetler giyin, makyaj yapın gibi öneriler bence işe yaramıyor, iş kıyafetlerimle saçımla sakalımla karşılarındaydım, karşılarındakinin gerçek ben olduğumu anlamaları bile imkansızdı bu kadar sürede. ertesi gün rapor sonucunu aldım. rapor sonucu askerliğe elverişli değildir idi. bölgemdeki yakın bir askerlik şubesine götürdüm verdim. kütüğümün bulunduğu ilçeye bağlı askerlik şubesinin raporumu onaylaması gerektiğini ve bunun 1 2 ay sürebileceğini bu yüzden 2 aylık tecil verdiğini söyledi görevli. şuan e devletten aldığım askerlik durum belgesinde sadece muaf yazıyor. muafiyet nedenimin yazılı olduğu kağıtlar sadece bende. ilerde bu durum karşıma çıkar mı diye düşünüyorsanız eğer e nabız verilerimi doktorumla paylaş seçeneğini seçerseniz belki oradaki muayene geçmişi ve raporlarım kısmından izin verdiğiniz doktor görebilir. fotoğraflı kanıtsız, ellenmeden, aşağılanmadan, taciz edilmeden sürecim bu şekilde tamamlandı. çekincesi, korkusu ve ya sorusu olan her zaman bana da yazabilir.
meraklıayı'nın entrysine istinaden:

kimse eşcinseller askerlik yapamaz demiyor zaten, ki bu durum yapmaya da "gerçekten" engel değil. ama içinde bulunduğumuz eğitimsiz toplum ve dünyanın hala kabul edemediği ve tabu olarak görülen bu durum yüzünden askerlik cehenneme dönüşüyor. tüm bu şartları bir kenara bıraksak dahi artık kimsenin hiç bir ülkeye gidip savaş ilan ettiği yok. 3. dünya ülkelerinin kendi aralarındaki meseleleri ayrı tutarsak (ışid, pkk vb.) savaşlar artık ekonomi yoluyla yapılıyor. bir ülke bitirilmek isteniyorsa ekonomisine saldırıyorlar sadece. askerlik, askerlik bile değil. patates soy, soğan doğra, tuvalet temizle, üç beş tane barzo sırf senden erken geldi diye sana emir versin, iğrenç leş bir ortam. benim boğazıma yapışsalar yine de gitmem askerliğe.
pembe tezkere denen şeyi almış birisi varsa yazabilir mi ? bazı sorularım varda
  • /
  • 2