pembe tezkere

eşcinseller askerden muaf sayılabilirken sözlükçülerimizin çoğunun askerlik yaptığını görüyorum. neden pembiş teskere almadınız? şahsen eşcinselliği askerliğe bir engel olarak görmüyorum hatta orada olmaktan memnun olmasını beklerim. bir de kaosgl ve benzeri oluşumlar neden erkek eşcinselleri sadece '' ay ben silah tutamam, kız benden asker mi olur? '' gibi göstermeye çalışıyor. bu durum sizleri de rahatsız ediyor mu ben mi faşoyum? öbüldünüz.
tsk eşcinsel olduğun alnında yazıyormuşçasına gostermeni beklediği için sadece sözel ifade yeterli olmuyor. biçimsel olarak dışarıdan bakıldığında ellerinde var olan eşcinsel prototipe uygun olmanı bekliyorlar. değilsen yapmana engel yok. şahsen pembe tezkere dedikleri kağıdı aldım 4 yıl sonra tekrar çağırıp askerliğe engelim olmadığını istersem bedelli yapabileceğimi salık verdiler...

bireysel olarak tek başına gidip alamıyorsunuz sizden aileden birinin escinselliğinizi onaylaması isteniyor. bu durumda para vermek istemeyen (ya da parası olmayan) ailesi bilmeyen (ya da ailesini bu işe karıştırmak istemeyen) arkadaşlarımız gitmeyi daha uygun buluyorlar. yargılamak kimseye düşmez diyebilirim. almadılar da biz mi ısrar ettik?

en iyi ihtimalle askere gittiğinde olusturduğun hayatının en az 6 ayı 1 yılı kayıp olacak, bunun yanında askerde tanışacağın ve görüşsen olmaz görüşmesen olmaz ısrarlı arkadaşlıkların olacak... kimsenin kimseyi kötü birer prototip olarak göstermeye çalıştığı da yok, yapmak istemiyorsanız bazı beklentileri karşılamak zorundasınız.
ayrıca doğru yazımı (bkz: pembe tezkere) dir.
tdk sözlüğüne göre,

teskere :
1. isim, eskimiş sedye.
2. isim, eskimiş yapılarda malzeme taşımak için kullanılan, dört kollu ve iki kişinin taşıdığı tahta araç.

tezkere:
1. isim pusula(ıı).
2. isim bir iş için izin verildiğini bildiren resmî kâğıt.
3. isim, askerlik askerlik görevinin bittiğini bildiren belge.

bu amaçla başlık pembe tezkere başlığı ile birleştirilmiştir.
  • /
  • 2