ramazan davulcusunun gerekliliği

yine davulcu geçti az evvel, üst kattaki bebek 29 gündür bu saatte davul sonrası ağlıyor. yan komşu var mehmet amca, hasta yatağında, davul geçince uykusundan uyanıp sabaha kadar tekrar uykuya dalamıyormuş. ha birde alt komşumuz var remzi. sabah 8 akşam 10 çalışıyor umarım bu gece uyanmamıştır, yoğun çalışıyor yazıktır.

sözün özü şudur ki, herkes saat kurup kalkıyor artık, bir çok tutan da tutmayan da rahatsız bu durumdan farkındayım. hem tüm ülke müslüman mıdır ki acaba.
ananelerin sürekliliği için gereken bir uygulama...
günümüzde gerekliliğini yitirmiştir.
6 yıl oldu ve yine aynı şeyleri düşünüyorum. biraz gürültü hakim fakat 5 dakikayı aşmadıkça bir sıkıntı yoktur gibi geliyor.
önceki gün alarmı kurmayı unutmuşum ramazan davulcusu olmasaydı uyanamayacaktım.yıllardır ilk defa gerekli olduklarını düşündüm.
olmayan gereklilik. dini mahalle baskısını sürdürmek ve soğuk nefesini ensenizden üfleyerek sizi rahatsız etmekten başka bir amacı yok.
az evvel kapıya geldi, bahşiş istiyor. inanmıyorum ve ilgilenmiyorum dedim. öyle bir bakış attı ki, tehlikenin farkındayım.
yeter amk dedirten bedevi geleneği. bu müslümanların işe gidene hastaya vs. saygısı yoktur. herkes onlar gibi oruç tutmak zorundadır.