şeker abla

samimiyetine rahatlıkla güvenebileceğimiz, yaşını başını almış, görmüş, geçirmiş, kültürlü bir ablamız kendisi. teklifimizi geri çevirmeyip sözlüğümüze katılmayı kabul etti. lgbti bireylere yardımcı olmayı, onların sorularını cevaplamayı, sorunlarına yol göstermeyi çok seviyor. zamanla, tanıdıkça eminim ki siz de onu çok seveceksiniz.

iletişimde olabileceğiz ve sorularınızı yöneltebileceğiniz başlık;

(bkz: şeker abla ile lgbti soru cevap ve tavsiye köşesi)

ayrıca kendisine ulaşabileceğiniz ve sorularınızı gönderebileceğiniz mail adresi: sekerabla@ayisozluk.com
allah uzun ömürler versin tabii ama emri hak vaki olduğunda ablamızın yerine kim geçecek? bunu şimdiden netleştirelim. sonra güzin abla'nın ardından yaşananlar yaşanmasın. şimdiden adaylığımı koyuyorum. o zamana amca olurum ama oturmuş ismi değiştirmek olmaz.
merhaba sevgili ayı sözlük yazarları ve okuyucuları. ablanız dikişini nakışını, örgüsünü dizisini bıraktı ve sizleri dinlemek için buraya geldi. artık sizlerin sormak isteyip çekindiğiniz sorulara derman bulmak için çalışacağım.

malumunuz ablaların ablası güzin abla lgbti sorularıyla pek ilgilenmiyor, zorla konu açıldığında "bir psikologa görün istersen yavrum" diyor, geçiştiriveriyor. geçende bir akşam evine kahveye çağırdığında bu konuyu açtım, "güzincim böyle olmaz, o gençlerin de tavsiye duymaya, yol gösterilmeye ihtiyaçları var, neden geçiştiriveriyorsun hep? bazılarının başka danışacak kimseleri bile olmayabiliyor, aaa" dedim. "ben bilmem o konuları şekercim, zaten ne desem tepki alıyorum, en iyisi hiç konuşmamak" dedi, kahvesini hüpürdetmeye devam etti. bu sohbetten sonra bu konularda iyi kötü bilgi sahibi bir ablanız olarak, bu duruma bir el atmayı düşünmeye başladım ama nereden başlasam bilmiyordum. bu şekilde düşünürken, henüz 10 gün önce, kararsız kalmış bir genç arkadaşımıza güzincimin böyle bir cevap yazdığını gördüm, lütfen siz de okuyun:

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/guzi...

bu gencimize önere önere cised gibi birşeyi önermesi, o kadar psikolog varken danışsın diye doğan cüceloğlunun -artık ne alakaysa- adını vermesi gerçekten beni benden aldı sevgili yavrularım. belki de gerçekten güzinin bu konularda hiç ağzını açmaması herkes için daha iyi. bu nedenle dedim bu böyle gitmez, şeker ablanızın bu konuya bir el atma zamanı geldi de geçiyor dedim. bir başka gazeteye gitsem toplum buna hazır değil tatavasıyla beni başlarından savarlardı, artık bu yaştan sonra da kimsenin bana böyle davranmasını çekemem. gözlüğümü takıp internette araştırdığımda, bu konular için en uygun platformun ayı sözlük ve homojen dergi olduğunu gördüm. sağolsunlar kırmadılar beni, dergide bana bir köşe verecekler, sizin sorularınızı derginin ikinci sayısından itibaren köşemde yanıtlamaya, siz ayı sözlük yazarlarına, okurlarına, ailelerine ve arkadaşlarına elimden geldiğince yardımcı olmaya gayret edeceğim.

bana ister isminizle, ister rumuzunuzla anonim kalarak sorularınızı iletebilirsiniz. mail adresim sekerabla@ayisozluk.com. dergi aralık'a yetişecekmiş o yüzden elinizi biraz çabuk tutabilirseniz bu sayıya yetişebilirsiniz canlarım. artık olmazsa da n'apalım, bir sonraki sayıya. aklınızı kurcalayan her konuda bana yazabilirsiniz, hepsini elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım. örneğin "sevgili şeker abla, 21 yaşında yakışıklı bir gencim, halim vaktim de yerinde, ama nedense hiç sevgilim olmuyor, inan ki çok yoruldum. ne yapmalıyım?" tarzında sorular sorabilirsiniz. daha detaylı sorularınız da olabilir elbette, kısaltarak dergiye ekler ama detaylarını dikkate alarak cevaplarım. hadi yavrularım, derdimi anlatacak kimsem yok diye üzülmeyin artık, şeker ablanız sizin yanınızda olacak bundan böyle, hadi canlarım, öpüyorum hepinizi gül yanaklarınızdan.
şimdiden sevmeye başladım, çok tontonsun gerçekten, tarzına bayıldım ablacım.
seker gibi bir giriş yaptın sımdıden tum dertlerımı paylasmak ıstedım bır anda her biji şeker abla ...
lakabını pek çocuksu bulduğum, vereceği cevaplarla beni şaşırtmasını umduğum, "inşallah gerçekten abla değildir, güzin ablayla bir benzeşme isteğidir lakabında ki abla" dediğim kişidir. *
offf dark, bu efsooo...* tam olarak düşlediğim buydu ki, üşenmezsem bende sorarım bi şeyler * )
ciddi ciddi kendisinin kim olduğunu merak ediyorum, tahminimce eski yazarlardan.
sevgili dark bu merakımıza lütfen bir son versin.
şeker abla var; bir de ayı sözlük lgbti-psiko sosyal destek inisiyatifi var.

şeker abla diğer oluşumda yok.

oluşum şeker abla'da var mı?

şeker abla psiko kısmıyla ilgileniyordu diye hatırlıyorum; şimdi bu oluşum nereden çıktı?

şeker abla ve oluşum rakip olurlar mı?

şeker abla hayali mi yoksa reel bir kişilik mi?

şeker abla daha gizli saklıyken neden oluşum aleni bir şekilde yol alıyor?

gece gece aklıma neler geldi. bence şeker abla bir basın açıklaması yapsın.
sevgili yavrularım,

ben aranızda değilken burası hareketlenmiş, bir kaç da soru gelmiş, oh oh, çok sevindim, sağolun. elimden geldiğince yardımcı olacağım sizlere. yalnız sizler kadar sık giremiyorum internete, hemen yanıtlayamam sorularınızı, artık ablanızın kusuruna bakmayacaksınız, bir kaç gün sabredeceksiniz.

öncelikle aklınızdaki karışıklıkları gidereyim. başka bir oluşum çıkmış benden sonra, açtım okudum, güzel birşeye benziyor, eminim hepsi de güzel, akıllı çocuklardır. ben tanımıyorum yalnız hiç birini, onlarla da alakam yok. kimsenin rakibi değilim, bildiri falan yazamam, bu saatten sonra konferanslara falan da katılamam yavrularım, onlar benim işim değil, gençlerin işi. hem siyatiklerim azıyor çok yürüyünce. anca pazardan eve, evden kızıma, bazen de işte güzine gidiyorum, o kadar.

ben dergide yazayım, sorularınızı cevaplarım diye geldim buraya, sağolsunlar kırmadılar da beni. ama onlara ya da başka birilerine bir faydam dokunacağını düşünürlerse, şeker ablanın tecrübelerine danışmak isterlerse, bana ulaşabilirler buradan, okuyorum mesajlarınızı hepinizin.

neyse çok uzatmayayım, sizlerin sorularına bakayım şimdi. siz de aklınızdaki soruları yazın emi. hadi allahaısmarladık.
bizim kesimin ihtiyacı olan karakterlerdir, abla ve ana rolleri.
bu nedenle, "hoşgeldin şeker ablaaa!" diye selamlayıp, kendisine "şeker ana" diye hitap edeceğimi ilan ve beyan ediyorum...
hoşgeldin abla, ateşin iradesi seninle olsun dattebayo.
sözlük üzerinden gelen sorulara seviniyorum ve şimdi mail olarak da soruların geldiğini öğrenmem ile beraber sevincim daha da arttı. umarım devamı gelir ve şeker ablamız da keyif aldığı bu derde derman olma isteğini böylelikle devam ettirebilir. ayrıca verdiği cevaplar, uslübu, yaklaşımı, olaylara bakış açısı oldukça beğenimi kazanıyor.
benim de sorduğum soruya o kadar içten ve sıcak ve de güzel bir cevap verdi ki,kendisine kocaman sarılasım,yanaklarından öperim geldi.
ayrıca kim olduğunu da çok merak ediyorum.
sorduğum 5 satırlık soruya 3 paragrafla yanıt veren dünya güzeli... yerim senin o pamuk yanaklarını
sorduğum 5 satırlık soruya 3 paragrafla yanıt veren dünya güzeli... yerim senin o pamuk yanaklarını
bu abla da baydı galiba ya da bayağı tırt çıktı, uzun zamandır soran eden yok gördüğüm kadarıyla. şeker abla, pamuk nine kıvamında biri yerine bu sözlüğe daha yakışacak, maskülen, göbekli, leather taşfırın abi gelseydi daha mı popüler olurdu acaba, eheh...
ilk cevapları homojen dergi web sitesinde yayınlandı.

http://homojen.ayisozluk.com/seker-abla-sorularinizi-yanitladi/
kendisi rumuzu gibi şeker mi şeker bir abladır, karamsar cümlelerle dolu mektubuma adeta ışık tutmuş bana önerilerde bulunmuş ve kendimi çok daha iyi hissetmemi sağlamıştır. deneyimlerinin etkisinden olsa gerek ablamız bardağa hep dolu tarafından bakmaktadır ve bu pollyanna bir yaklaşım olmaktan uzaktır. gerçekçi, sıcak ve rahatlatıcı yorumlarıyla ben dahil eminim soru soran herkesin problemlerini geçiştirmeden yanıtlamıştır. bu zamanlarda en çok ihtiyacımız olan kişidir kendisi, tünelin sonundaki ışıktır.
  • /
  • 2