serena williams

kadın tenisinin yaşayan efsanesi. 47 tekler, 22 çiftler şampiyonluğuyla kazanılması oldukça güç bir başarıya sahip amerikalı süperstar.
ablası venus williams kadar ses çıkarmaz topa vururken. görgüsüzlükleri ve zevksiz tasarımları meşhurdur. bir de maçlarda o tasarladıklarını giyer. bir baldırı iki futbolcu baldırına eşittir.
an itibariyle dünya 1 numarası ünvanını tekrar kazanmış ve bu ünvana sahip en yaşlı tenisçi olmuştur.
tenis topuna abanırken adeta türkü çığıran ablamızdır...
"25 defa çıktığınız grand slam finallerinde yalnızca dört kez kaybederek 21 şampiyonluğa ulaştığınızı düşünün. iki kere “serena slam” yaptığınızı (üst üste dört grand slam şampiyonluğu), üstelik ikincisine ilkinden tam 10 yıl sonra, geçtiğimiz sene ulaştığınızı düşünün. bu yılki us open’ı kazanmanız halinde de turnuvayı beşinci kez zirvede bitirecek ve kariyerinizde ilk kez takvim grand slam’i yapacaksınız ki 1988’de, siz daha 6 yaşındayken bu işi başaran steffi graf’tan beri bunu yapabilen olmamış. ayrıca, bu zaferle açık tenis tarihinin amerika açık’ı en çok kazanan oyuncusu olacak, sizi bizzat “yüzyılda bir gelen bir fenomen” olarak niteleyen efsanevi tenisçi chris evert’ı geride bırakacaksınız. john mcenroe tarafından “tarihin gördüğü en büyük oyuncu” olarak tanımlanan bir tenisçi olduğunuzu düşünün. ama bütün bunlara rağmen, kötü hakem kararlarıyla boğuşmak zorundasınız. öyle ki kararların video tekrarlarıyla gözden geçirilmesi kuralı tartışılırken, en çok konuşulan isim yine sizsiniz. siyah kadınların aşırı erkeksi ve çirkin olduğunu iddia eden ırkçı eleştirilere göğüs germek zorunda olduğunuzu düşünün. oynayacağınız bir turnuvadan önce yapılan basın toplantısında, rusya tenis federasyonu başkanı şamil tarpisçev’in sizi ve kız kardeşinizi “tek bakışla insanı korkutan biraderler” olarak tanımlamasıyla ilgili yorum yapmanızın beklendiğini düşünün. düşünün."

serena'nın anlamı http://www.socratesdergi.com/2015/09/11/...
21 grand slam şampiyonluğuyla bir yaşayan efsanedir... ablası venus williams ile 90'lı yılların sonuna doğru başlayıp, şimdilerde bile dünya kadınlar tenisini domine etmişlerdir. herkes serena'nın gücünden ve fiziki görüntüsünden dolayı "erkekler kategaorisinde yarışmalı" gini abuk bir yaklaşım içine girseler de dünyada gücünü bu kadar kontrollü kullanan başka tenisçi yoktur. unutulmamalıdır ki kontrolsüz güç, güç değildir. günümüzde birçok kadın tenisçi servis atışlarında artık 180-190 ve hatta 200 km gibi uçuk hızlara ulaşabilmektedirler. bu noktada serena williams'a "gücüyle kazanıyor" demek abesle iştigaldir.
bu yılki us open’da giydiği şeylerle utanmasa korta gelinlikle gelecek diye düşündüren, uyuz eden, finaldeki tavrıyla yine çileden çıkaran, kezban, güç tenisiyle çıtı pıtı kızlarımızı haşat eden iğrenç bir tenisçi. ama 25 gs sahibi olduğu için en queen o. hıhı bok o. tenisi şimdiye kadar en iyi oynayan kadın tenisçi steffi graf’tır. serena ve ablası inanılmaz güçleri yüzünden kadın tenisinin izlenebilirliğinin içine etmişlerdir yıllarca. kadın tenisi daha yavaş olduğu için teknik yönü öne çıkan bir tenisti ama erkeklerden daha hızlı servis atan bir kadının karşısında ne kadar teknik olabilirsin ki? bu yüzdendir ki yıllardır şu kadının karşısında kim varsa onu destekledim hep, şimdi naomi’de olduğu gibi.

pis, uyuz karı zatten reddit’in gül gibi adminini de kaptı.
rekorlar rekoru margeret court’un 24 tekler grand slam şampiyonluğuna 1 kala; devreleri yanmış oyuncudur... genç yetenekler görünen o ki kendisini ya çözüyor, ya da sinirlerini alt üst ederek 24 numaraya bir türlü ulaşamamasına neden oluyorlar.

2018 wimbledon finalinde kerber’e, 2018 amerika açık finalini osaka’ya, 2019 wimbledon finalini halep’e, 2019 amerika açık finalini andreescu’ya kaybetmiştir. 2020 avustralya açık’ta da 4. turda elenmiştir.

değiştirmesi gereken bir şeyler var artık oyununda. yaşı ve kondisyonu elverirse eğer, rekortmen olmak için artık rezervdeki serena yeterli değil; üstüne bir şeyler koymak gerekiyor.
başarısına saygım sonsuz ama artık bıraksın emekli olsun yukarıdaki arkadaş finalleri kaybettiği kişileri yazdıkça mutlu oldum resmen. kadınlar tenisinin bildiğin tekeliydi resmen serena artık kondisyonu el vermesinde gençlerin ne bileyim grand slam alamayan bir sürü tenisçinin önü açılsın. efsane kesinlikle ona lafım yok ama koskoca kadınlar tenisinde ahanda bu kadının adını duyuyosan finallerde turnuvalarda sonunu bildiğin film gibi hissetiriyor resmen.