sivil itaatsizlik

çok çeşitli biçimlerde tanımlanabilen bir kavram, ama en kapsamlı ve özet ifadelerle şöyle açıklanabiliyor:

- "adil ilişkilerin hüküm sürdüğü demokratik bir sistemde ortaya çıkan ciddi haksızlıklara karşı, yasal imkanların tükendiği bir noktada, son bir çare olarak başvurulan, anayasa ya da toplumsal sözleşmede ifadesini bulan ortak adalet anlayışını temel alan ve şiddeti reddeden, yasadışı politik bir edim.”

- "hukuk devleti felsefesinin içerdiği üstün değerler uğruna, kamuya açık ve yasaya aykırı olarak gerçekleştirilen, bu sırada üçüncü kişilerin hakkını çiğnemeyen, barışçıl bir protesto eylemi.”

kaynak:
http://ayisozluk.com/lnk/a4b6b9
http://www.canaktan.org/felsefe-sosyo/si...
ülkenizde büyük bir hukuksuzluk veya yolsuzluk yapıldığında başvurulabileceğiniz girişimdir aslında. sokaklara dökülmenize gerek kalmaz. iyi organize edilirse eğer ekonomik açıdan ülke yönetimini ve dolayısıyla hukuksuzluk yapanları zora sokar, zorlar. örneğin türkiye'nin en gelişmiş şehirleri hükümet yönetimine karşı bir düşünce içindeyse ve hukuksuzluğun farkındaysa bankalardaki bütün paralar çekilir. sadece gıda barınma gibi ihtiyaç alışverişleri dışında hiçbir şeye para harcanmaz. sigarayı sarma içersin, alkole ara verirsin, arabanla değil otobüsle gidersin bir süre işine. tabi bu geliştirilebilir. 2-3 ay yeter zaten katılım yüksek olduğunda, sonuç almamak mümkün değildir. boşuna demiyorlardı bir ara alışverin yapın, ekonomiye hayat verin diye. şiddet içermez, kimse de size zorla para harcatamaz.

başlangıç noktası henry david thoreau'nun 1849 yılında yazdığı deneme türündeki yazısıdır. sonrasında bu aktivizm hale gelmiş, mahatma gandhi, rosa parks ve paul lafargue tarafından farklı bakış açılarıyla bu aktivizm geliştirilmiştir. pasif bir direniş biçimidir.

(bkz: ekonomik boykot)
yeni türkiye cehennemi, son referandum skandalıyla da doğrulandığı üzere, " yüksek seçim kurulu tescilli ve kaçak saray muhafazalı hileler" cennetine dönüşmüştür.
hamdolsun!

tuzun koktuğu bu ortamda "alenen, ilanen ve keyfen" hakkı yenilmiş olan milyonlara merhem olabilir.