suriye

türkiye büyükelçiliğine saldırılan, atatürk portrelerinin kırılıp türk bayrağının yakıldığı güney komşumuz olan ülke. dikta yönetim hakim yakın zamanda diğer müdahale edilmiş ülkeler gibi bu ülkeye de müdahale edilecektir.
ekonomik yonden hayatin ucuz sayildigi bir ulke, petrol gida tekstil urunleri, v.b, arap dunyasinin en ilimli en cagdas en reforumcu liderine sahip ulke. (suudi arabistan, kuveyt, katar) gibi ulkelerle kiyaslandiginda, daha cagdas daha ozgur bir ulke idi. lakin diger arap birligine uye ulkeler gibi amerikaya sakso cekmeyi reddettiği icin simdi hedef olmus ulke, iran ve cin'le yakin ticari siyasi iliskileri de bir cok kesimi rahatsiz etmektedir. tayip'in ikide bir diline doladigi ulke. muhaliflerin yanindaymis din kardesleriymis zulme, ugruyorlarmis, yemende bahreydekiler yahudi mi? adama sormazlar mi, bahreyndeki toplumsal refleksi goz ardi edip, bahreyn kralini misafir edip sirtini sivazlamak neyin nesi? yemendeki muhalif kesimdeki direnisi. ibne tayip ne beli ediyor disardan yonetildigini...
hatayda yerleşimlerini sürdüren ortodoks hristiyan arapların derin bağlarla bağlı olduğu ülke. aslen bu bölgedeki araplar ortodoks mezhepleri nedeni ile hiyerarşik düzende fener rum patrikhanesine bağlı olsalar da, rum kökenli olmadıklarından mütevellit ilk safhada bağlılıkları suriyedeki ortodoks şam kilisesinedir.
arap birliği, halka yönelik şiddeti durdurması için suriye yönetimine 3 gün süre tanımış, aksi takdirde "ekonomik yaptırımlar" uygulayacağını bildirmiş. birlik üyeleri, sivillerin korunmasına yönelik acil tedbirler alınması gerektiğini vurgulamış. avrupa birliği üyeleri de ülkeye ambargo uyguluyor, ülke fena karışmış gibi görünmekte.

bayrağımıza uzanan elleri kırarız deyip, herzamanki gibi çok laf edip hiçbir yaptırım uygulayamadığımız komşu ülke.
gaziantepte bulunan suriye konsolosluğu dün faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. amaçları misilleme olan bu tavrın ardından bende siktirip gitmelerini diliyorum.
bundan 1-2 yıl önce kapılar açılmıştı. vizesiz girip çıkacağız diye ballandıra ballandıra anlatılan ülke idi. ne olduda bu kadar kötü olduk acaba. suriyede bu muhalifler yeni mi çıktı?* esad ın halkına haksızlık yaptığını yeni mi öğrendik? * 2012 büyük olaylara sahne olacak beyler bayanlar. suriye rusyadan dünyanın en gelişmiş füzelerinden düzinelerce alıyor. batı dünyası ve son katılımıyla beraber araplar suriyeye ultimatom veriyor. suriye ve iran iitfak içerisinde. çin olayları rusya ile sessizce izliyor. dünya çin ve amerikanın ağzına bakıyor. her neyse telaffuz etmek hoş olmaz ama malesef görünen köy klavuz istemez.

sonuç olarak biz kendi ülkemize bakalım. ordu denilen müessese kendinden geçirilmiş durumda ve görüntü itibarı ile biz füze kalkanı denilen bir şeye güveniyor gibiyiz. füzeler acaba bize kalkan bir şey olduğunu mu; yoksa avrupayı korumaya yönelik bir kalkan mı olduğunu gösteriyor... muamma... birileri yine bir koyup beş alma hayalleri içerisinde. allah hayırlara vesile etsin.
demokrasinin(!) çok kısa sürede geleceğine inandığım komşumuz...
yeni devlet başkanı esed olan ülke, esad ile karıştırmayınız. esad başka bir devlet adamıydı, zeki, çevik ve ahlaklıydı. esed ise şeytanın ta kendisidir, kenafir gözlü bir diktatördür.

(bkz: medya bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor)
manjam'de bir suriyeli yuzırdan olup bitenlerle ilgili bilgi vermesini istedim, televizyonda gördüklerimiz doğru mu yoksa medya bizi kandırıyor mu diye sordum. aldığım cevap aynen şudur:

hi...really and in one word as u said media fooling you *
there are some terrorist groups in syria besdie protest movement... * but the media focus on protest not terrorist *
there's pain in syria but not civil war at all. *
most of pain in homs,idlib and hama *
i'm from aleppo and nothing goin' on here, the same in damascus *
just trust me we'll pass this crisis even all the world against us... we trust in god and we trust in syria ^_^ *

bu da benim çocuğa attığım mesaj.

in fact, ı already knew the things you said. *
it is so obvious israel and usa have a new plans for middle east. *
and it is so shameful for me our evil president recep tayyip erdogan support them. *
in turkey, he is very beloved by the half of the society *,
but the other half can see his bad intentions. *
and he keeps constantly fooling people, claiming that "syrian people in pain, we just can't watch that, it makes us as evil as esad etc." *
i know esad is not that perfect, * may be he is really a dictator, * but i don't think he is a greater dictator than our president. *
anyway, i am really sorry about the things you said. * i will try to transmit your message as many people as possible. *
i know it won't change anything, but this is only thing i can do. *

sonra çocuğun bana attığı mesaj:

ur speech is perfect 100% *
if all people know what u know ı think it would be better *
any way ıf everone do his best ant tell everyone whom he knows the truth will be clrea to all the world *
thank u alot and stay in touch *
have a good day *
bu da benim çocuğa attığım mesaj.

in fact, ı already knew the things you said. *
it is so obvious israel and usa have a new plans for middle east. *
and it is so shameful for me our evil president recep tayyip erdogan support them. *
in turkey, he is very beloved by the half of the society *,
but the other half can see his bad intentions. *
and he keeps constantly fooling people, claiming that "syrian people in pain, we just can't watch that, it makes us as evil as esad etc." *
i know esad is not that perfect, * may be he is really a dictator, * but i don't think he is a greater dictator than our president. *
anyway, i am really sorry about the things you said. * i will try to transmit your message as many people as possible. *
i know it won't change anything, but this is only thing i can do. *
amerikanın aramızı açmak nedeniyle ve ülkemize de çok rahat girmek istediği için ilerisini düşünerek çevremizden temizlediği komşumuz. ayrıca çok acımasız ve diktatör yönetimin hakim olduğu ülke.
suudi arasbistan,bahreyn,katar halkları inim inim vahhabi şeriatının diktatörleri altında inlerken,şer odağı olmuş ülkedir efendim.isyancılar ordu esad emperyal güçler arasında sıkışmış halk her gün toplu halde katliama uğruyor ve bu sadece belli bölgelerde oluyor.ülkenin bize olan sınırı cehennem gibi.*emperyal güçler rusya,fransa,çin,amerika,israil ve türkiye tüm iştahını kabartmış kana bulanmış petrol için ellerini oğuşturuyorlar.
suriye de bir çok suçsuz insanın ölümüne sebep olan beşşar esed in askerleri de onun gibi müslüman değil. medyaya son yansıyan camide namaz ve ibadetle dalga geçen esed in askerleri bu müslüman ülkeleri nasıl bir müslümanlık anlayışındalar dedirtiyor.
kendisinin veya askerlerinin müslüman olup olmadığı beni ilgilendirmeyen suriye diktatörü esad'ın diktatör olması yeterlidir. evet suriye halkı değişim ve demokrasi istemektedir. bu amaçlayan yapılan ve ilk başta barışçıl olan gösteriler, emperyalist güçler, ve onların bölgedeki işbirlikçileri tarafından silahlı ayaklanmaya dönüştürülmüştür. esad sadece alevi nusayri azınlığa degil, halep ve damascus un sünni burjuvazisinede dayanmaktadır. hala suriye olayını, alevi esad, sünni suriye halkına zulmediyor argümanıyla açıklamaya çalışanlar fena halde yanılıyor. bunlar erdoğanın, "müslümanlar katliam yapmaz" söylemine de inanıyor olsa gerek... ee, sudan diktatörü ömer beşirde mi alevi? esad, emperyalizmle ve onun yardakçılarıyla arası açık bir diktatördür. bu onu daha iyi bir diktatör yapmaz. çünkü ne kendi, ne de onu savunan rusya ve çin'in demokrasi karneleri hiç iyi değil. bu yüzden ulusalcı
kemalistler gibi esad yardakçılığı yapmayacağım. ama, sivilleri kendilerine kalkan yapan, yakaladıkları memurları binaların tepelerinden atan vahşi el kaideci çapulçuları da, özgürlük savaşçısı saymayacağım. esad evet diktatördür. ancak muhalif diye adlandırılan silahlı örgütler de amerikanın piyonudur. suriyede kanlı bir cephe savaşı vardır. savaşın tarafları, suriyenin alevi, sünni, dürzi, hiristiyan, yahudi, arap, kürt, türkmen halkı değil, bölgesel çıkarları olan emperyalistler ve onların yardakçılarıdır. ama kanı dökülen bu mazlum halklardır. olan, her kökenden mazlum suriye halkına olmaktadır. esadın aleviliğini ön plana çıkaranlara sormak lazım, suriyenin çoğunluğu alevi olsaydı
ve esad sünni azınlığa mensup bir diktatör olsaydı, bugünkü pozisyonunuz nasıl olacaktı? mesela bahreyn hakkında ne düşünüyorsunuz?
ermeni patrikliginin bildirdigine göre halep'teki surp kevork kilisesi muhalifler tarafindan yakilmis ve 7 ermeni ile 3 hiristiyan arap muhalifler tarafindan kaçirilmis.
muhalif gruplar halep'te kürtlerin yogun olarak yasadiklari esrefiye mahallesinde de, bayramin 2. günü, yürüyüs yapan kürtlerin üzerine ates açmis, üçü çocuk 10 kisi ölmüstü.
dün bazi internet sitelerinde muhalifler tarafindan yakalanan 16 suriyeli askerin, "allahuekber" nidalari esliginde infaz edilmesi görüntüleri yayinlandi..
bir an önce iç savaşın bitmesi,ülkesinden kaçanların ülkesine dönmesi,diktatörlerin ve aşırı grupların tasfiye edilmesini dilediğim ülke.suriye tam anlamıyla iç savaş yaşıyor ve etnik ve mezhepsel bölünme tehtidiyle karşı karşıya.suriyenin istikrarsızlığı tüm bölgeyi etkiler.demokratik ve bölünmemiş bir suriye tüm bölge için olassa olmaz.maalesef bu ihtimal giderek azalıyor.
sözde özgürlük ordusu öldürdüğü her esed askeri için 1000 tl alıyormuş.
insanlık komşu ülkemiz de çan çekişiyor bizim ülkemiz ise bu kana susamış hayvanlara yardım yataklık hatta lojistik destek sağlıyor.kardeşlerini para için doğruyandan sana ne hayır gelir sayın başbakan ?

http://www.ensonhaber.com/oso-oldurdugu-...
  • /
  • 3