suspiria

italyan yönetmen dario argento'nun başyapıtı.
kırmızıyı deliler gibi (bu tanımlamayı gerçekten hakediyor) kullanmış dario baba.
gösterime girdiği 1977 yılında büyük bir sükse yapmış, gişede "bu filmi izleyenler kalp krizine karşı sigortalanmıştır" ibareleri yer almış ve korku sinemesı tarihinin kültleri arasında yer almış.

--- spoiler gibi ---
bir kız; başarılı bir balerin. ünlü bir bale okuluna yollanıyor. ancak okulda gayet kanlı, garip, sırlı olaylar dönmekte.
--- biraz ucundan spoiler sonu ---

kült korku-gerilim filmleri sevenler kaçırmamalı.
bu film için italyan progressive rock grubu goblin'in yapmış olduğu bir müzik var. delirtir!

ailemin senelerce diline dolanan korku klasiği, bu filmden sonra evdeki bir battaniye yok edilmiş o yıllarda, sebep filmde aynısının olması ve o korkuyu çağrıştırması, bunca olayın ardından kendimi bildiğim ilk an yaptığım şey bu filmi alıp izlemek oldu, gerçekten fazlasıyla cesur,sadist ve dehşet verici, cidden sağlam ve kaliteli gerilim için doğru film.
zamanına göre çok iyi olan ama şimdiki zaman ve korku filmlerinin geldiği nokta düşünülünce komik kaçan korku filmidir.
dönem dönem izlemekten keyif aldığım enteresan gore korku kültü.

başında ve sonunda aleni şekilde illuminati sembollerine yer veren, ölüm sahneleri bakımından akıl sınırlarını zorlayan ve ömrü 40 yıla dayandığı halde kullandığı ses, görüntü ve bilhassa gece temaları ile hayranlığımı kazanan film; tekrar tekrar izlenesi türden. sapık ruhlu kadınlar tarafından işletilen bir bale okuluna kayıt olan öğrencilerin gizemli şekilde öldürülmesiyle başlayan film; okula son gelen suzy adlı öğrencinin ölüm kapanını ortaya çıkarmasıyla sekteye uğruyor. abartlı öldürme teknikleri ve cinayet aletleri de cabası.

inferno gibi ustanın kendinden sonraki pek filme esin kaynağı olan film; daha sonra klişe olarak kullanılacak pek çok kalıbında ilk özgün örneği.

tamamı şurdan izlenebilir: