suudi arabistan

devlet parasal olarak o kadar zengindir ki yurtdisina universite egitimi icin giden suudi arabistanli ogrencilere aylik maas baglar, kiralarini ve sabit giderlerini oder ve her donem sonu transkript kusursuz gelirse ekstra aylik maas verilir. senede 2 kere yuvaya donmek icin ucak bileti temel haklaridir ogrencilerin, bunun yaninda saglik sigortasi araba sigortasi gibi devamli odenekler genel okul veyahut sirketlerle degil devletin kendi paravan olarak kurdugu sirketlerle idare ettirilir ve tum hastalik veyahut kaza durumlarini yuzde yuz karsilar.

ayni devlet, suudi arap olmayanlara kolay kolay bu kadar comert davranmaz. soy bazli calisan bir kafa vardir. arap degilsen istersen 2 jenerasyon once oraya gitmis orada dogmus ol yine bir sorunda kapi disari edilme olasiligin yuksektir. devlet, kaynaklarini kendi soyuna kanalize eder ve bu surecte baska milletleri de o kaynaklari yukseltmek icin is gucu olarak kullanir. kolelik bundan cok da uzak olmayan bir zaman oncesinde kralin 'artik yeter kankalar' mesaji ile sonlandirilmistir.

bu kadar zenginlik yaninda insanlari enteresandir cidden. kadinlar yurtdisina okumaya gidyorsa yanlarinda koca, abi ya da baba gibi yakin derece bir erkek de gonderilir (ve onun da tum giderleri odenir) tek basina yasamak zorunda kalmasin -ve muhtemelen orada burada seks yapmasin- diye. kadinlari yeni araba kullanabilmeye baslamistur ulkede, ama soruldugunda 'zaten ihtiyacim yoktu her zaman beni bir yerlere goturecek bir aile bireyi var cevremde' tarzi bir aciklama duyabilirsiniz. cogu kadin erkeklerle esit oldugunu dusunmuyor bile zaten; birak esit insan haklarini.

birkac suudi arabistanli escinsel tanidik arasinda biri disinda hepsi evli ve cocugu var (karilarinin hicbiri bilmiyor tabii). o kalan bir adam da 42 yasinda ve bu kis suudi arabistana donup evlenmeyi ve cocuk yapmayi planliyor ailesi devam etsin diye. yarattigi arguman da 'ben kadina guzel bir hayat saglayacagim, o da bana karim olarak kolayliklar saglayacak, dolayisi ile bunda bir sorun yok' seklinde bir hal almis durumda. kadinin mutlulugu, seks hayati ya da duygusal durumunun pek bir onemi yok escinseller arasinda da kendi korkulari ile yuzlesmemek icin.

gunluk muhabbet acisindan gayet guzel ve muhabbeti tatli insanlardir suudiler, aralarinda osmanlidan kalma pek cok turk asilli da bulunur coktan araplasip uyum saglamis.
- abd'nin, arap yarımadasındaki en güçlü üssü, süsü ve çükü!
- islamın vahabi-selefi yorumunu dünyaya yayan nadide kaynak!
kraliyet ailesi tarafından yönetilen ve bu ailenin müslüman olmadığı tuaf ülke. müslüman olmadıklarına dair kesin kaynaklar var.
prensleri majed bin abdullah bin abdulaziz al saud ise amerikadaki muhteşem evinde hizmetçilerine kendi eşcinsel ilişkisini konu alan videosunu zorla izletmekle suçlanıyor. kendi ülkelerinde eşcinselleri öldürüyorken amerikada eşcinsel fanteziler yaşamalara nasıl bir ironidir anlamış değilim.
insan hakları, eşcinsel hakları, yaşama hakkı, kadın hakları konusunda hep bardağın boş tarafı görülen ülke. bugün bardağın dolu tarafını ucundan azıcık görebiliyoruz. sanki biraz "sus payı" gibi olmuş bu düzenleme ama neticede bir başlangıç. bir "ilk"...

tanım: kadınların bugün ilk kez hem aday hem de seçmen olarak belediye seçimlerine katılacakları ülke.

haydi bakalım!

--- spoiler ---
suudi arabistan tarihinde kadınlar ilk kez hem aday hem de seçmen olarak bugün, belediye seçimlerine katılıyor. ülkenin tarihinde ilk kez kadınlar oy kullanmaya başladı.

suudi arabistan'da bugün yapılan seçimlerde kadınlara ilk kez aday olma ve oy kullanma hakkı verildi. seçimlerde 980 kadın aday olurken 130 bin kadın oy kullanmak için başvuruda bulundu. bu rakamlar erkeklerle kıyaslandığında oldukça düşük. seçime katılan erkek aday sayısı 5 binden fazla iken erkek seçmen sayısı 1.35 milyon civarında.

geçtiğimiz sene yaşamını yitiren kral abdullah bin abdulaziz 25 eylül 2011'de, suudi kadınların şeri kurallar çerçevesinde seçmen ve aday olarak 2015 seçimlerine katılması yönünde karar çıkarmıştı.
--- spoiler ---

kaynak:
kbs
eşcinsel oldukları için hayvanları idam eden millat öncesi bir ülke ...
yoktur böyle bir ülke aslında...
yoktur böyle bir devlet zaten...
ne devlet ne de millet olabilmiş bir sürüyü güden meşhur iki çobana aittir o yönetim...
o çobanlar kim mi?

(bkz: usa)
(bkz: abd)
(bkz: britanya)
(bkz: ingiltere)
geçen hafta twitterda "geyleri seviyorum" hashtagi suudi arabistan gündeminde birinci sırada yer almıştı. hoşgörüsü şaşırttı. daha çok yakın bir tarihte ahlak polisi gey profiller açarak eşcinselleri yakalıyor, sonrasında da sayısız kırbaç veya ömür boyu hapis cezalarıyla işkenceler ediliyordu. oradan türkiye'ye gelen geyler falan aklıma geliyor da, bir o kadar da rahatlar aslında. kafa karıştırıcı, acayip bir ülke gerçekten.

http://asdilgbti.ayisozluk.com/2017/02/0...
çoğu şeyin yasak olduğu ama yasak olduğundan mütevellit yasaklara merak duyan insanların yaşadığı ülke olduğu kanaatindeyim.
ümmül kurra üniversitesi'nde 27 kadın öğrenci giyimlerinin "erkeksi" olması gerekçesiyle okullarında atılmış. yaradanları kimseyi cahillikle terbiye etmesin.

http://asdilgbti.ayisozluk.com/2017/03/0...
1 tane bile suriyeli göçmen kabul etmeyen, yasa dışı yollarla girmeye çalışanları da sınırdışı eden ya da hapse atan müslüman ülke.

adamlar doğulu düşünüp batılı yaşıyorlar. acayip bir çelişki ama politikalarından öğrenilecek çok şey var zannımca.
deve yi bile avustralya dan ithal ediyorsunuz umarim o petrolleriniz biter ! kadinin adi olmadigi insan haklari denildiginde " o ne laaa " bakislari hissettim.. halbuki ne guzeldir islam hoşgörüsü.. anlayana sivrisivrisinek saz anlamauana davul zurna az demişler saksafon var desem siraya girersin de mi ha oldu canim hadi naş
suudi arabistanda müslüman olmayanlara vatandaşlık verilmediğini okumuştum. bugün farklı bir yazı okudum absürd geldi. suudi arabistan topraklarına hristiyan birinin gömülmesi yasak mı?
dünya'da hristiyan vatandaşların en az olduğu ülkelerden biri. yaklaşık 1 milyon kadar hristiyan "yabancı" yaşıyor ve ülkede kilise yok. zaten ülkede din değiştirmenin cezası idam.
ülkede dinlenme tesisi diye bir kavram yok dini turizmin gelişmiş olduğunu göz önünde bulundurursak taharet konusu sıkıntılı şehirde ne bir insan görünüyor ne bir hareket hayalet gibi bir çok yer

çölleri ve hiçliği görünce insan beni buralara bi yerlere gomebilirler kimse de bulamaz diyor insan

acayip de gamsızlardır benzin istasyonlarında sigaralar kül dökmeler otobüs sürerken direksiyonu bırakıp otobüsün başka bi yerine gitmeler

gamsızlık sinir edici olduğu kadar bulaşıcı bi süre sonra sen de rahatlıyorsun kadercilik gamsızlık arabalarda da görülebilir çarpık çurpuk ama yeni arabalar görebilirsiniz adamların umurunda değil yeni bi tane alıyorlar


insan hayatı önemli değil burada dini vecibelerinizi yerine getirirken ölürseniz apar topar gömerler dönmeyi dusunmeyin

velhasıl gidince anayasamızın ilk 4 maddesini öpüp koklayabilirsiniz.

kadınların böyle şeriat düzenine ozenenlerini buraya getirmek lazım gerçi anlarlar mi bilinmez

kadınlara bazı şeyler cabalamadan verildiği için değer kıymet bilmiyorlar kan gözyaşı ile alınsaydı bazı haklar daha farklı olabilirdi