tansu çiller

tayyip erdoğan'ın sırf merkez sağ oylarını iyi partiye kaptırmamak uğruna yaptığı amatörce hamlenin baş aktörü.

eski türkiye, eski türkiye diyerek kara propanganda yaptın yıllarca, şimdi eski türkiye'nin en önemli isimlerinden birine muhtaç kalıp mitinge çağırıyorsun.

işin trajikomik yanı, tansu çiller akp seçmeni bile değil. muhtemelen de pazar günü tayyip erdoğan'ın hiç işine gelmeyecek bir partiye oyunu atacak. ve o mitinge katılarak ufacık bir gövde gösterisiyle sana muhalefetin bile veremeyeceği zararı verdi. yani yine kandırıldın.
kameraların kaydettiği bir meclis grup toplantısında kendisini acındırmak için ağlamıştı bir kere. özellikle mitinglerinde kırdığı potların haddi hesabı yoktu. milliyetçiliği ve muhafazakarlığı vıcık vıcık edene kadar kullanmış ve bu ülkede kadınların da en az erkekler kadar tahakkümcü olabildiğinin canlı göstergesi olmuştur. yakın zamanlarda tam da kendi siyasi çizgisine uygun akp-mhp-bbp (ve çeşitli tarikatlar vs.) koalisyonunu desteklemek için yine ortalığa çıkmış ve bir de üzerine "ben de mağdurum" edebiyatı yapmaya başlamıştır. bunca para pulu, dokunulmazlığı ve neden olduğu hesabı sorulamamış mağduriyetleri görünce allah herkese böyle mağduriyet versin dedirtmiştir.

bir zamanlar "çok türk milliyetçisi" başbakan iken ankara'da "ingilizce" konuşma yapmak için gittiği bir toplantıda orada bulunan üniversite öğrencilerini yabancı ülke vatandaşı sanıp, son derece sıcak bir gülümsemeyle, onları ingilizce "hello" diye selamladıktan sonra ellerini sıkmak için onlara yaklaşmış ve akabinde şöyle bir diyalog gerçekleşmiştir:

öğrenciler: (şaşkın bir şekilde) merhaba !
t.ç. : (daha da şaşkın bir ifadeyle) turkish or english?
öğrenciler: biz türküz de..
t.ç. : (yapay bir gülümsemeyle anında olay yerinden uzaklaşır)...
  • /
  • 2