taşkışla

içerisinde çoğu gün benim de bulunduğum, itü mimarlık fakültesi'nin kampüsünün adı, binasının adı. taksim gezi parkı ile akm arasında girilip dümdüzce aşağı doğru gidilirse karşınıza çıkar bu taş kütle, adını bilmeseniz bile isminin içinde 'taş' geçeceğine emin olabilirsiniz binayla burun buruna geldiğinizde. birçok film ve reklam için kullanılmaktadır. ancak kendi öğrencilerinin kısa film projeleri için kullanılamamaktadır.. *
ilk olarak kışla olarak tasarlanmış binanın 8 metrelik koridorlarının genişliğinin sebebinin de bir zamanlar at ile girilebilmesine uygun tasarlanmış olması olarak rivayet edilir. aynı zamanda tavan yüksekliği 10 metreden bile fazladır. sonraları kışla olmaktan çıkıp askeri hastane olarak kullanılmıştır. hatta şuan mimarlık dersleri verilen bazı sınıfların o zamanlar morg olarak kullanıldığı bilinmektedir. sonrasında istanbul teknik üniversitesi'ne tahsis edilmiştir, ilk zamanlarda sadece mimarlık fakültesine ait değildir; inşaat, kimya, elektrik gibi fakültelerde bu binadır . o zamanlar orhan pamuk'ta taşkışla'da mimarlık okuyanlardandır, 3. sınıfta bırakmıştır, o ayrı meseledir ama kendisinin ' yeni hayat' adlı romanında, taşkışla ortamından ve taşkışlanın içindeki diğer fakültelerin varlığından bahsetmiştir.

günümüzde içerisinde bulunan bölümler;
mimarlık
peyzaj mimarlığı
iç mimarlık
şehir bölge planlama
endüstri ürünleri tasarımı

birkaç fotoğrafı için; http://kisalt.be/hpanmw
güzide okulum, her ne kadar 3400 isimli uzun stüdyosundaki prizlerin büyük kısmı çalışmasa ve zamanla üzerinde oyuntular oluşmuş yer karoları sizi düşürse de (özellikle ikinci kattan aşağı inerken merdiven bitimindeki kısımlar ölümcüldür) zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz burada.ortabahçe, deneyimlenmesi gereken çok özel mekanlardan biridir mesela, cıvıl cıvıl olur ders aralarında, boş yastık bulmak için savaş verirsin falan.özledim.
bir zamanlar zindanlarında mustafa kemal atatürk de yatmıştır bu kışlanın.
31 mart vakasında gördüğü tahribat; mermi izleri vs. gibi deliller ile günümüzde hala görülebilinir.
mükemmel bir ısı yalıtımına sahip olan okuldur. kışın sıcak, yazın serin olur. hele yazın avlusunda rüzgar püfür püfür eserken, kapısından çıktığınızda sıcak hava tokat gibi çarpar suratınıza.