the last temptation of christ

nikos kazancakis'in 1951 yılında yazdığı "günaha son çağrı" adlı tartışmalı romanından senaryosunu paul schrader'in uyarlayıp yazdığı filmi martin scorsese yönetmiş, başlıca rollerinde willem dafoe (isa rolünde), harvey keitel (yahuda rolünde), barbara hershey (mecdelli meryem rolünde), irvin kershner, harry dean stanton ve david bowie oynamışlardır.
kaynak: vikipedi
gerçek bir başyapıttır. sunduğu çarpıcı ve farklı bakış açısı dışında usta elinden çıkmış, çarpıcı bir film. her diyalog, her cümle balyoz gibi iner insanın kafasına.

"bak, dünyada sadece bir tek kadın vardır. bir sürü yüzü olan tek bir kadın. bir tanesi gider yenisi gelir."
ezoterik* öğeleri fazlasıyla barındıran 1988'de vizyona girmiş bir filmdir: http://www.imdb.com/title/tt0095497/

farklı bir hz. isa'yı bir filmde ancak bu kadar görebilirsiniz; en azından şimdilik. jesus christ superstar (1973) gibi pek ciddi sayılamayacak filmleri saymazsak elbette. filizku'nun yazdığı ve aktardığı gibi, tam bir başyapıttır.

the last temptation of christ'ta kullanılan müzikleri peter gabriel yapmıştır. film gibi, soundtrack'i de muhteşemdir ve unutulmazdır.

film vizyona girdiğinde, dini kitaplardaki referanslara pek uymayan bir hz.isa'nın gösterilmesi yüzünden, tüm dünyada başta fanatik hristiyanlar tarafından olmak üzere, muhafazakarlar ve din mensuplarınca, hatta müslümanlarca da protesto edilmiştir. türkiye'de de bir protesto olduğunu hayal-meyal anımsıyorum... sinemaların kundaklandığı*, oyunculara tehdit mektupları gönderildiği de vakidir. türkçe'de " günaha son çağrı" olarak adlandırılmıştır film.