theodorus hall

boğaziçi üniversitesi'nin birinci kız yurdu'nun* binasının orijinal adıdır. alternatif orijinal adıysa "gift of god" konulmuş.

kaynak: drsh

(bkz: robert kolej)
(bkz: robert college)
günümüzde birinci kız yurdu olarak anılan bina, yaşanılan genel toplumsal çürümeden, dün de nasibini alarak elim bir hadiseye daha şahit olmuştur; haberde dikkatimi çeken bir ayrıntı da şudur: bazı yerlerde kız, bazı yerlerde kadın denilmesi. muhabir kararsız kalmış anlaşılan!

http://www.milliyet.com.tr/bogazici-nde-... 'den alıntıdır:

--- spoiler ---
boğaziçi’nde jiletli saldırgan!
boğaziçi üniversitesi kampüsünde yurda giren erkek saldırgan, kız öğrencilere jiletle saldırı girişiminde bulundu. güvenlik görevlileri çığlıkları duyup odaya yöneldi ancak saldırgan kaçtı
----
boğaziçi üniversitesi güney kampüs’te bulunan 1. kız yurdu’nda dün sabah saatlerinde çığlıklar yükseldi. görüntüsü kamera kayıtlarından da tespit edilen saldırgan, kadın öğrencilerin kaldığı yurda yangın merdiveninin demirleri arasındaki boşluktan yararlanarak girdi. önce bütün katları dolaşan saldırgan daha sonra yurdun beşinci katında kalan bir kız öğrencinin odasına girdi.
odada tek başına uyuyan öğrencinin uyanmasıyla bir süre arbede yaşandı. saldırgan, jiletle “susmazsan seni öldürürüm” diye tehdit ettiği kız öğrenciyi ellerinden yaraladı. öğrencinin çığlıkları üzerine yurttaki diğer öğrenciler ve güvenlik görevlileri odaya yöneldi. bu sırada saldırgan kaçtı. öğrenciler sosyal medya aracılığıyla, okul kampüsünde ve yurtta güvenliğin az olduğu söyleyerek olaya tepki gösterdi. öğrenciler, yabancı kişilerin kampüste ve yurtta çok rahat dolaştığını, içeri giren kimliği belirsiz kişilerin daha önce de öğrencilere şiddet ve taciz girişiminde bulunduğunu iddia etti.
toplanıp protesto ettiler
olayın yaşandığı yurtta kalan bir öğrenci olan naz araz, olay gecesinde saldırganın grubu gördüğünü ve bazı arkadaşların sözlü taciz ettiklerini iddia etti. bir başka öğrenci, ise şöyle konuştu: “bu kişinin tek bir odaya değil birden fazla odaya girip kontrol ettiğini gördük.” olayın ardından ilk olarak boğaziçi üniversitesi’nin resmi facebook hesabından yapılan açıklamada mağdur öğrencilerle toplantı yapılacağı ve psikiyatrist eşliğinde görüşmelerin olacağı yer aldı. üniversitede toplanan yaklaşık 50 kişilik grup jiletli saldırıyı protesto amacıyla yürüyüş yaptı. yürüyüşe bazı erkek öğrencilerin de katılarak destek verdiği görüldü. grup, yürüyüş boyunca ’kadın, yaşam, özgürlük’, ’kadınlar sokağa hesap sormaya’ şeklinde sloganlar attı.
--- spoiler ---
yaşanan son olaydan sonra sıkı güvenlik tedbirleri alınması gereken yurt. şimdiye kadar almamış olmaları kabahat...