toplu taşımada gerilim yaratmaya yatkın fevri insan modeli

sabahın köründe car car kavga çıkaran, akşam herkes yorgunluktan geberirken son sürat sesle cıyak cıyak ortalıkta feryat eden; kadın erkek, yaşlı genç tanımadan çevreye saldırmaya meyilli sıkıntılı tipler. ortak noktaları sudan sebepler sikkodan gerekçelerle bunu yapmaları.

ortada haklı sebep varsa elbette tepki göstermek bir haktır ancak yoktan yere "bir sebep olsa da şurda birine sataşsam" kafası yaşamak yorucu ve normal değil.
dolmuşun kalabalık olması ve tutunacak bir yer bulamamanın sonucunda denge kurmaya çalışırken istemeden üzerine düştüğünüzde gereksiz bir hışımla sizi aksi yöne itmeye çalışan insan olabilir. tutunacak yer olsa tutardık herhalde, sana mı kaldık annem?
aslında proksemik yani kişisel alanlar teorisine baktığımız zaman insanların neden bu kadar gergin ve saldırgan olduğunu anlamak çok kolay.
kişinin bedeninden 45 cm ilerisine kadar olan alan alan mahrem bölgedir. çok yakın olduğumuz kişilerin dışında birisinin bu alanda olması rahatsızlık veriyor çünkü işte ne bileyim sarılmak, öpmek, fisildamak, dokunmak veya sevismek tarzı eylemler için uygun bir mesafe.
e toplu taşımada tanımadığı haliyle de yakın olmadigi insanlar ile sıkış tıkış, dipdibe yolculuk edince mahrem alanina giren kişiler sebebiyle geriliyor ve kendi mahrem alanını koruyamadigi için saldirganlasmaya başlıyor insanlar. o cirkeflige yatkınlık bundan.
45 cm/1.2 m arası ise kişisel alan oluyor ve yakın arkadaş veya kişisel bağlantı kurduğumuz insanların çoğunlukta yer aldığı iletişim mesafesi oluyor. 1/ 3.6 m arası ise sosyal alandir ve günlük muhattabiyetler ve kendisine karşı çok da rahat hissetmediginiz kişilerle iletişim mesafesidir. 3.6'dan başlayıp 7.5m + yi kapsayan alan ise kamu alanı olup geriye kalan iletişim bağının çok düşük olduğu kişilerle muhattap oldugumuz iletişim mesafesini kapsar.
bunlar ilgi budalası tiplerdir.
iş hayatinda beyaz yakası hayalarını yakalamış, patronu tarafından mobing yiyip, azılan sıçılan looser insanların eylemidir.
metrobüste, otobüste kendinden daha fizikce ezik, looser tiplere saldırır bunlar. bunlar dışında insanlara bulaşamaz, götleri yemez genelde. sosyal, iş hayatında sıçılan hayatlarına karşı bir genel bir tepkidir. karşılaşılan durumda sabırlı olunuz, ilk başta huyuna gitmeye çalışınız baktınız olmuyor dövünüz.
teyzenin birinin otobüste en ön koltuğa oturma hatası yaptığım ender günlerden birinde tıklım tıkış otobüse zar zor binip beni nasıl görebildiyse artık, bu gençler de yer vermiyor diyen sesiyle sarsılmıştım. galiba yer vermedim.