abdullah

Durum: 3 - 0 - 0 - 0 - 28.09.2015 22:09

Puan: 30 - Sözlük Kezbanı

3 yıl önce kayıt oldu. 5.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

uyku apnesi

belirgin bir neden olmadığı halde gün içinde aşırı uyuma haline hipersomnia deniliyor. bu uyku bozukluğuna yol açan en önemli nedense uyku apnesi denen bir hastalık. erişkin kadınların %2'si ve erkeklerin %4'ünde görülen uyku apnesi kişinin hayatını tehdit eden boyutlara varabiliyor. uyku apnesi genellikle çok horlayan kişilerde görülen bir rahatsızlık. eskiden, uyku apnesinin orta yaş ve üzerindeki kilolu kişilerde olduğu düşünülüyordu. ancak yapılan araştırmalar çocukların %3'ünde ya da zayıf kişilerde de bu hastalığın olabileceğini gösteriyor. bu hastalıkta, uyku sırasında solunum kaslarındaki gevşeme ve hava yollarındaki çökmeye bağlı olarak kişi bir süre nefes alamıyor. hava yollarındaki çökmenin temelinde kan oksijen düzeyinin düşmesi yatıyor. kan oksijen miktarını yükseltmek için sık sık uyanıyor ve gerekli havayı teneffüs ediyorlar. saatte 100'e varan uyanmalar olabiliyor. bu nedenle uyku apnesi olan kişiler derin uyku evresine hiç geçemiyor. bu uyanmalar kişi tarafından fark edilmese de, ertesi gün uykuya meyili artırarak kendini gösteriyor. uyku apnesi ani kan basıncı yükselmelerine yol açarak uykuda kalp krizi riskini artırıyor. gece uykusunu alamadıkları için bu kişiler gün içinde sürekli uyukluyor ve çeşitli kazalara yol açabiliyorlar. bu nedenle uyku apnesi olanların gün içinde araba kullanmaları de oldukça sakıncalı. bu hastalığın tedavisi çok kolay değil. genellikle aşırı kilolu kişilerde görüldüğü için ilk yapılması gereken, kilo vermek. uyku öncesi alkol ya da sakinleştirici ilaçların kesinlikle alınmaması gerekiyor. uyku sırasında hava yollarını açık tutabilmek için genellikle bu kişilere bir maske yoluyla basınçlı hava vermek gerekiyor.

aydın doğan

kızlarının isteği üzerine dışbank'ı satıp daha çok medya işlerine yönelmeye karar vermiş kişidir. ayrıca şirketlerinin yönetimini kızlarına bırakmış gözükmektedir. kızı vuslat doğan sabancı'yı hürriyet'in başına; diğer bir kızı hanzade doğan'ı doğan gazetecilik'in başına geçirmiştir. kendisi sadece imtiyaz sahibi kişilik olarak kalmayı tercih etmektedir.

ayrıca ans, cnn türk, doğan burda, doğan kitap, doğan online, d&r, hürriyet, kanal d, milliyet, radikal, referans, turkish daily news, yaysat şirketlerinin sahibi yada büyük ortağıdır kendisi.

biscolata

akıllara zarar bir reklamı var. temin izledim tv'de aklım çıktı.
haka dansımtrak bir şey yaparak elemandan bisküvi istedi hatunlar.
finalde de ulvi'nin * yumrukla göğse vurma hareketini yaptı bi hatun.

ürünün de tadına bakmadım ama feci iştah uyandırdı.
hatta tam şu anda gidiyorum almaya. çav!
Henüz hiç başlık açmamış.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 3

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.